مقالات

21 روز با بیتکوین – روز 10: چگونه می توانیم بیت کوین را مقیاس کنیم؟

چگونه می توانیم بیت کوین را مقیاس کنیم؟

قبلاً در مورد بحث بیت کوین در مقابل بیت کوین کش صحبت کردیم، جایی که طرفداران بیت کوین کش استدلال می کردند که بیت کوین به اندازه کافی مقیاس پذیر نیست. بسیاری از مردم دوست دارند با ارجاع به پردازنده های پرداخت مانند Visa و MasterCard که بیش از 5000 تراکنش در ثانیه را پردازش می کنند، از پهنای باند شبکه محدود بیت کوین انتقاد کنند. در مقایسه، شبکه بیت کوین حدود پنج تراکنش در ثانیه را پردازش می کند.
یک نگرانی قابل قبول در اینجا وجود دارد – بیت کوین چگونه می تواند جایگزین این شبکه پرداخت موجود شود اگر حتی نمی تواند مقیاس شود؟
اما اشتباهی که مردم مرتکب می شوند این است که فرض می کنند پردازنده های کارت اعتباری به عنوان لایه های پایه تسویه پرداخت عمل می کنند. مطمئناً اینطور نیست، و تسویه معاملات واقعی اغلب چندین روز طول می کشد تا حل شود – تراکنش های فوری کارت اعتباری صرفاً در بالا هستند.
بنابراین، چرا مردم با بیت کوین مانند یک لایه پرداخت ثانویه برخورد می کنند، در حالی که واقعاً یک لایه تسویه پایه است؟

راه حل های پیشنهادی

راه‌حل‌های پیشنهادی متعددی در طول سال‌ها مطرح شده‌اند، زیرا شبکه همچنان بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. یکی از این پیشنهادها، یک سیستم ارتباطی بین سیستم مالی موجود و شبکه بیت کوین است.
برای چند دهه کوتاه از اواخر دهه 1800 تا اوایل دهه 1900، تحت استاندارد طلا، بانک‌ها ذخایر طلا نگهداری می‌کردند و «گواهی‌نامه‌ها» یا «صورت‌حساب‌ها» کاغذی را که نشان‌دهنده یک IOU به ذخایر طلای آنها بود، می‌دادند. به بیان ساده، مردم به روشی نیاز داشتند تا با پول‌های کوچک پرداخت کنند، به گونه‌ای که حمل و نگهداری آسان باشد – مطمئناً قرار نبودند برای مبادله با مواد غذایی، تکه‌های کوچک شمش‌های طلا را بریده باشند.
تحت یک «استاندارد بیت کوین» فرضی مشابه، ما می‌توانیم بیت‌کوین را در اختیار نگه داریم و تراکنش‌های لایه‌ای را به‌عنوان دسته‌ای که متولیان آن‌ها را روی بلاک چین قرار می‌دهند، اجرا کنیم. به عنوان مثال، شما می توانید بیت کوین را به صورت رایگان در CashApp به عقب و جلو بفرستید، اما واقعاً بیت کوین “ارسال” نمی کنید. در عوض، هر زمانی که شخصی به شما پولی را پرداخت می‌کند، یک IOU دریافت می‌کنید، و تنها زمانی که بیت‌کوین خود را به کیف پول خود منتقل می‌کنید، زمانی است که تراکنش در بلاک چین تأیید می‌شود.
گزینه های دیگری مانند مقیاس بندی از طریق زنجیره های جانبی مانند Blockstream’s Liquid وجود دارد، اما محبوب ترین راه حل در حال استفاده در حال حاضر این راه حل لایه 2 است: شبکه لایتنینگ.

شبکه رعد و برق

شبکه لایتنینگ در سال 2015 ایجاد شد و به عنوان یک پروتکل لایه دوم طراحی شد که به مقیاس تراکنش های بیت کوین به منظور کاهش هزینه های کاربر و امکان تراکنش های آنی کمک می کند.
وقتی با شخصی از طریق لایتنینگ تراکنش می‌کنید، فقط هنگام باز کردن و بستن کانال، تراکنش‌های لایه پایه بیت‌کوین را انجام می‌دهید. در حالی که کانال باز است، می توانید هزاران تراکنش خرد را فوراً با کارمزدهای بسیار ناچیز (اغلب کمتر از یک پنی) ارسال کنید.
علاوه بر این، می‌توانید برای کسانی که مستقیماً به آنها متصل نیستید، وجوه ارسال کنید.
تصور کنید که به مدرسه ابتدایی برگشته اید و با دوستان خود یک بازی تلفنی انجام می دهید. برای اینکه فردی که در انتهای خط قرار دارد پیام را دریافت کند، باید آن پیام را برای شخص کناری خود زمزمه کنید، سپس او آن را به فرد کناری خود منتقل می کند، و بعد از آن.
از آنجایی که در پایان به آن شخص متصل نیستید، نمی‌توانید پیام را فقط برای او زمزمه کنید – ابتدا باید آن را به شخص دیگری منتقل کنید. کانال‌های لایتنینگ به طور مشابهی کار می‌کنند، زیرا می‌توانند تراکنش‌ها را از طریق کانال‌های مشترک، به روشی بدون اعتماد، «انتقال» کنند. به عنوان مثال، زمانی که می خواهید پرداخت لایتنینگ را برای یک تاجر ارسال کنید، نیازی به باز کردن یک کانال مستقیم با آنها ندارید. در عوض، شبکه سریع‌ترین مسیر را برای انتقال پرداخت شما پیدا می‌کند و فرآیند تراکنش را یکپارچه و آسان می‌کند.

آینده مقیاس بندی پرداخت ها

هنگامی که بیت کوین به طور واقع بینانه مقیاس بندی می شود، مردم واقعاً نیازی به دانستن دقیق نحوه انجام این پرداخت ها نخواهند داشت – درست مانند اینکه شما احتمالاً دقیقاً نمی دانید کارت های اعتباری و پرداخت های حواله سیمی خود چگونه تسویه می شوند. اما، اگر لایتنینگ چیزی است که باعث علاقه فنی می شود، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد آن در اینجا بخوانید.
در حالی که لایتنینگ هنوز یک سیستم نسبتاً جدید است، اما با سرعت زیادی در حال توسعه است. در حال حاضر، به طور انبوه برای مردم برای ارسال انعام یا پرداخت برای کالاهای مصرفی (مانند السالوادور) به صورت آنی در بیت کوین استفاده می شود.
با راه‌حل‌هایی مانند لایتنینگ، آلت‌کوین‌های دیگری مانند لایت‌کوین یا بیت‌کوین کش که ادعا می‌کنند مشکل مقیاس‌پذیری را حل می‌کنند، بی‌اهمیت می‌شوند.
بیت کوین یک طوفان بارانی است، در حالی که فیات خانه ای از کارت است که هر لحظه آماده سقوط است. از آنجایی که جهان به لایتنینگ و چگونگی کمک به مقیاس بیت کوین در یک کشور کوچک نگاه می کند، من فقط امیدوارم که این امر توجه سایر دولت ها را جلب کند تا در اتخاذ این ارز سالم و غیرمتمرکز از همین روش پیروی کنند.

 

در این ویدیو، ما بررسی می کنیم که چگونه شبکه لایتنینگ بیت کوین را برای مخاطبان جهانی مقیاس پذیر می کند.

شبکه لایتنینگ لایه دومی است که در بالای بلاک چین بیت کوین عمل می کند و مستقیماً به آن متصل می شود و به میلیون ها تراکنش در ثانیه اجازه می دهد و به حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین کمک می کند.

 

سلب مسئولیت

محتوای arzakhbar.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا