مقالات

21 روز با بیتکوین – روز 14: خود نگهبانی بیتکوین

خود نگهبانی بیت کوین

امروز روزی است که شما در مورد حضانت شخصی یاد می گیرید. این یک فرآیند چالش برانگیز است که یادگیری آن زمان می برد و گام بعدی دلهره آور است. با این حال، همچنان سؤال بپرسید (برای کمک، آنها را با #21DaysofBitcoin توییت کنید!) و تحقیقات لازم را انجام دهید، زیرا حضانت شخصی تمام هدف مالکیت بیت کوین است.

چرا خود حضانت؟

دیروز به خرید بیت کوین از صرافی ها پرداختیم. با این حال، بیت کوینی که در حال حاضر در کوین بیس نگهداری می کنید، هنوز از نظر فنی «مال شما» نیست. اگر شخصی اکانت کوین بیس شما (یا خود کوین بیس) را هک کند، هیچ راهی برای بازیابی وجوه شما یا ردیابی عامل جنایت وجود نخواهد داشت.
حتی اگر نگران هکرها نباشید، تلاش برای حاکمیت خود در اخلاق بیت کوین است. به هر حال، اگر دولت بتواند به بیت کوین شما دسترسی داشته باشد و آن را به دلیل اینکه در یک صرافی متمرکز است، توقیف کند، آیا این هدف این دارایی غیرمتمرکز را از بین نمی برد؟

“مالک” بیت کوین خود به چه معناست؟

برای اینکه واقعاً مالک بیت کوین خود باشید و از آن محافظت کنید، باید مجموعه ای از “کلیدهای خصوصی” خود را داشته باشید که فقط شما به آنها دسترسی دارید، برخلاف آدرس فاکتور به اشتراک گذاشته شده عمومی که برای دریافت بیت کوین استفاده می کنید.

کلیدهای خصوصی توضیح داده شده است

کلیدهای خصوصی اساساً رمزهای عبور بسیار پیچیده و تصادفی تولید شده هستند که به ما امکان می دهند به بیت کوین خود دسترسی داشته باشیم و تراکنش های خود را تأیید یا «امضا» کنیم. سپس این کلیدها در یک «عبارت اولیه» 12 یا 24 کلمه‌ای نشان داده می‌شوند که به ما امکان می‌دهد راحت‌تر کلیدهای خصوصی خود را ضبط، حفظ و پشتیبان‌گیری کنیم.

در صرافی مانند کوین بیس، بیت کوین شما در یک «کیف پول داغ» ذخیره می شود، جایی که کوین بیس صاحب کلیدهای خصوصی شماست. از آنجایی که آنها مالک کلیدهای شما هستند، اگر هک شوند، هر کسی که بیت کوین خود را در آنجا نگه می‌دارد نیز همینطور است.
تنها زمانی که کنترل کلیدهای خصوصی خود را داشته باشید، کنترل امنی بر تراکنش های بیت کوین خود خواهید داشت.
البته به خاطر داشته باشید که حضانت شخصی به این معنی است که شما مسئول نگهداری این عبارات اولیه به صورت آفلاین و در مکانی امن هستید که دسترسی به آنها را از دست ندهید. در حالی که روش‌هایی برای پشتیبان‌گیری از دانه‌های شما بر روی کارت‌های فیزیکی و فولاد ضد زنگ وجود دارد، اما به آسانی ذخیره آن در یک مدیر رمز عبور آنلاین نیست.
بسیاری از ما دردسرهای کسانی را شنیده‌ایم که دسترسی به عبارات اصلی خود را از دست داده یا فراموش کرده‌اند، بنابراین دسترسی به میلیون‌ها دلار بیت‌کوین را از دست داده‌اند. بگذارید این درس برای همه ما باشد: بذرهای خود را ایمن، ایمن و در دسترس نگه دارید.

روش های خود حضانت آسان

در این درس، من دو شکل آسان از روش‌های ذخیره بیت کوین را معرفی می‌کنم تا بتوانید سفر خودسرانه خود را آغاز کنید:
1. کیف پول‌های نرم‌افزاری
چند گزینه منبع باز موبایل وجود دارد که نقطه شروع عالی برای مبتدیان هستند، مانند کیف پول آبی و کیف پول Muun. نسخه های دسکتاپ مانند Electrum نیز یک گزینه هستند.

اگرچه این کیف پول ها به اینترنت متصل هستند، اما کلید خصوصی جدیدی تولید می کنند که فقط شما می توانید آن را کنترل کنید، که یک گام بزرگ در مقایسه با کیف پول های میزبان صرافی است.
نکته مهم در مورد داشتن کیف پول موبایل/رومیزی این است که می توانید به راحتی در هر زمان به بیت کوین خود دسترسی داشته باشید. نکته منفی این است که اگر اقدامات امنیتی مناسب را انجام ندهید، شخصی که به تلفن یا رایانه شما دسترسی دارد می تواند به کیف پول بیت کوین آنلاین شما نیز دسترسی داشته باشد.
در حالی که کیف پول های موبایل برای استفاده در حال حرکت خوب هستند، اما امن ترین آنها نیستند. اگر تازه کار را با حداقل سرمایه شروع کرده اید، کیف پول های نرم افزاری یک گزینه عالی و رایگان هستند.
خوشبختانه، گزینه‌های پیشرفته‌تری نیز برای استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری به‌عنوان کیف‌پول‌های «فقط تماشا» وجود دارد، جایی که آنها صرفاً به‌عنوان یک رابط کاربری برای ذخیره‌سازی سرد شما عمل می‌کنند اما کلیدهای خصوصی شما را نگه نمی‌دارند. این به شما این امکان را می دهد که آدرس های فاکتور برای دریافت بیت کوین ایجاد کنید، اما مانع از انتقال هر چیزی توسط هکر می شود.

2. کیف پول های سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری ساده ترین و محبوب ترین شکل ذخیره سازی سرد آفلاین هستند. این کیف پول ها به طور ایمن حاوی کلیدهای خصوصی شما هستند و معمولاً به شکل یک دستگاه فلش مانند درایو هستند (از جمله موارد محبوب Ledger Nano S یا Coldcard). خود دستگاه ها با یک پین محافظت می شوند تا کلید خصوصی شما همچنان تا حدودی ایمن باشد حتی اگر کیف پول سخت افزاری شما به سرقت رفته باشد.

از آنجایی که سخت‌افزار شما به اینترنت متصل نیست، نسبت به کیف پول‌های آنلاین «گرم» روشی «سرد» و بسیار امن‌تر برای ذخیره‌سازی کلید خصوصی در نظر گرفته می‌شود. این دستگاه های فیزیکی به شما این امکان را می دهند که با ذخیره کردن کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین به بیت کوین خود دسترسی داشته باشید.
تصور اینکه کیف پول‌های سخت‌افزاری شما بیت‌کوین شما را نگه می‌دارند، یک تصور غلط رایج است – بیت‌کوین شما بر روی بلاک چین زندگی می‌کند. کیف پول سخت افزاری صرفاً وسیله ای برای ذخیره و استفاده از کلید خصوصی شما برای مجاز کردن تراکنش هایی است که وجوه را جابجا می کند. اگرچه یک هکر می تواند پین شما را حدس بزند تا به کیف پول سخت افزاری شما دسترسی پیدا کند، اما بسیار بعید است زیرا اکثر کیف پول ها پس از چند حدس اشتباه خود را از بین می برند.
اگر این دستگاه فیزیکی گم یا دزدیده شود، تا زمانی که به عبارت اولیه خود دسترسی داشته باشید، همچنان می توانید وجوه خود را با کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری جدید بازیابی کنید.

اقدامات امنیتی اضافی

با قدرت زیاد، مسئولیت بزرگی به همراه دارد، و توانایی نگهداری از بیت کوین خود در واقع قدرت بزرگی است. جدای از حذف بیت کوین از صرافی ها، اطمینان از اینکه عبارات اولیه شما خصوصی و امن نگه داشته می شوند بسیار مهم است – این تنها پشتیبان شماست.
بسیاری از مردم دوست دارند با ذخیره کردن نسخه‌های پشتیبان از عبارات اولیه خود در خزانه‌ها، یا راه‌اندازی کیف پول‌های چند امضایی پیشرفته‌تر که به کلیدهای خصوصی اضافی برای مجاز کردن تراکنش‌ها نیاز دارند، اقدامات امنیتی بیشتری انجام دهند.
نکته دیگر، از کلاهبرداری های فیشینگ مانند کیف پول های سخت افزاری جعلی که توسط کلاهبرداران در آمازون یا ای بی فروخته می شود، آگاه باشید. همیشه مستقیماً از سازنده خرید کنید تا مطمئن شوید که کیف پول سخت افزاری شما واقعی است.
زمان آن رسیده است که اولین قدم خود را در حفظ بیت کوین بردارید

 

سلب مسئولیت

محتوای arzakhbar.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا