مقالات

21 روز با بیتکوین – روز 20: دیفای در بیتکوین

امور مالی غیرمتمرکز Defi در بیتکوین

اگر در دنیای ارزهای رمزنگاری شده فعالیت کرده باشید، ممکن است بیت کوین را به عنوان «ذخیره ارزش» و اتر (توکن شبکه اتریوم) را به عنوان «چیزی قرارداد هوشمند» بشناسید.
بله، می‌توانید چیزهای جالبی روی اتریوم بسازید. می توانید قراردادهای “هوشمند” و قابل برنامه ریزی بنویسید. شما می توانید NFT را ضرب کنید. می‌توانید اکوسیستم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) کاملاً جدیدی را در اتریوم ایجاد کنید و در صورت تمایل با توکن‌های خود وارد شوید.
اما در نهایت، هیچ یک از آن فناوری جالبی که در بالای بلاک چین اتریوم یا هر پروژه بلاک چین دیگری قرار دارد، در درازمدت اهمیتی ندارد. چرا؟ زیرا نسل بعدی اینترنت باید به جای بیت کوین ساخته شود و خواهد بود.

ایجاد یک وب غیرمتمرکز

بیت کوین نیازی به عملکرد اتریوم ندارد. این به تنهایی به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز کار می کند، و بسیاری از مردم فکر می کنند که کافی است. بیت کوین یک تز سرمایه گذاری ساده دارد و در مورد تلقی بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش و دارایی با رشد بالا، نیازی به نوآوری فراتر از آن نیست.
با این حال، مشکلات مربوط به تمرکز زیرساخت های ساخته شده پیرامون بیت کوین باقی می ماند – این شامل صرافی ها و پلت فرم های وام دهی است که به طور مرکزی میزبانی می شوند و تحت تهدید صلاحیت قضایی باقی می مانند. این موانعی را برای ورود (توزیع نابرابر بر اساس مرزها) ایجاد می کند که می تواند با یک زیرساخت اینترنتی جدید و غیرمتمرکز برطرف شود.
همانطور که هفته گذشته مرور کردیم، بیت کوین به دلیل وضعیت فعلی آن به عنوان امن ترین و غیرمتمرکزترین شبکه در بین ارزهای دیجیتال، پروتکل نهایی بلاک چین برای ساخت نسل بعدی اینترنت است. بنابراین، تنها نوآوری DeFi در بیت کوین منطقی است.

چگونه این اتفاق خواهد افتاد؟

برای شروع درک جهان دیفای، یک غواصی عمیق فنی کاملاً جداگانه لازم است، اما دلیل ساده این که چرا DeFi بومی بیت کوین بسیار عقب مانده است به دلیل طراحی اولیه آن است. سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و سولانا با هدف ایجاد DeFi و Web3.0 ساخته شده‌اند، اما بیت‌کوین صرفاً به عنوان یک شبکه پولی سالم باقی می‌ماند.
در حالی که ارتقای بیت کوین به صورت بومی دشوار است، توسعه دهندگان می توانند BIP (پیشنهادات بهبود بیت کوین) را ایجاد کنند تا به طور رسمی بهبودهایی را در نرم افزار اصلی پیشنهاد دهند. با این حال، به دلیل این فرآیند غیرمتمرکز (که بیت کوین را در وهله اول بسیار ایمن می کند)، پیاده سازی ویژگی های جدید مانند قابلیت های قرارداد هوشمند پیچیده کاربر پسند (که در حال حاضر روی آنها کار می شود، مانند از طریق) سفری دشوار و طولانی است. BIP-119!).
بنابراین، در عوض، بسیاری از شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان در حال ایجاد راه‌حل‌های لایه‌ای برای کمک به پیشبرد ویژگی‌های بیت‌کوین هستند و در عین حال به ایمن کردن این پروژه‌ها در بلاک چین بومی بیت‌کوین ادامه می‌دهند. شبکه لایتنینگ یکی از این نمونه های لایه 2 است و راه حل های دیگری مانند زنجیره جانبی مایع Blockstream یا پروژه هایی مانند Atomic Finance، SuredBits، Sovryn یا HodlHodl وجود دارد.

به یاد داشته باشید – مجموعه های مختلفی از معاوضه ها و ریسک های مرتبط با هر پروژه وجود دارد. همیشه قبل از استفاده از هر ابزار جدید دقت لازم را انجام دهید. این توصیه سرمایه گذاری نیست. اعتماد نکن، تایید کن

چرا اینترنت غیرمتمرکز باید بر پایه بیت کوین ساخته شود؟

همانطور که به سمت نسل بعدی اینترنت پیش می رویم، مهم است که این کار را به صورت ایمن انجام دهیم – و این به معنای ساخت بر اساس بیت کوین است. ساختن پروژه‌های غیرمتمرکز بر روی اکوسیستم‌های متمرکز و اثبات‌شده (مانند اتریوم 2.0) به معنای تحمل زیرساخت‌های مالی موجود و بسته‌بندی مجدد آن‌ها در «فناوری‌های زنجیره بلوکی» است که در سطح می‌درخشند و می‌درخشند، در حالی که سهامداران متمرکز و آنهایی که در بالا دیکته تغییر شبکه. علاوه بر این، کسانی که از اکوسیستم فعلی اتریوم استفاده می کنند باید با کارمزدهای نجومی بالایی که اغلب انجام تراکنش های در مقیاس پایین تر را تضمین نمی کند، مقابله کنند.
اگر می‌خواهیم بهبودهای غیرمتمرکز مناسبی را در سیستم‌های دیجیتال و مالی موجود خود انجام دهیم، باید از ابتدا این کار را به درستی انجام دهیم. از بهترین رنگ های خود برای ترسیم پرتره های پیشرفت روی بوم بیت کوین استفاده کنید. در نهایت اینها آثار هنری هستند که در آزمون زمان مقاومت خواهند کرد.

 

سلب مسئولیت

محتوای arzakhbar.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا