ارز دیجیتالبلاکچین

معماری بلاکچین کاردانو (Cardano)

معماری بلاکچین کاردانو (Cardano)

 

زنجیره بلوک کاردانو به دو لایه Cardano Settlement Layer (CSL) و Cardano Computational Layer (CCL) طبقه بندی شده است که کاردانو را از پلتفرم قرارداد هوشمند عادی جدا می‌کند. اتریوم دارای یک معماری تک لایه است که باعث ازدحام شبکه، سرعت پایین معامله و کارمزدهای بالا می‌شود.

کاردانو می‌کوشد تا از طریق CSL و CCL، این مشکلات را برطرف کند. لایه CSL آن، معاملات نظیر به نظیر مانند انتقال توکن ها بین کاربران را تسهیل می‌کند. CSL در واقع لِجرِ تعادلِ کاردانو است. کاردانو می‌خواهد با استفاده از الگوریتم اثبات سهام (پروتکل Ouroboros) برای ایجاد بلوک‌های جدید و تأیید تراکنشات ، پروتکل اثبات کار بیت کوین را بهبود ببخشد.

لایه CCL جایی است که کاردانو واقعاً خود را ار بقیه متمایز می‌کند. CCL نیازهای محاسباتی بلاکچین را رفع و امکان اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. این لایه جدا از لایه زیرین کار می‌کند تا انعطاف پذیری لازم را در صورت نیاز به تغییر داشته باشد.

در حقیقت، پروتکل خارج از زنجیره‌ای این امکان را فراهم می‌کند تا انعطاف پذیری بیشتری در ذخیره سازی داده‌ها و مکانیزم کنترل دسترسی فراهم شود که به کاربران اجازه می‌دهد هنگام اعتبار سنجی معاملات، قوانین سفارشی خود را اعمال کنند.

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو در دو لایه توسعه یافته است و دفترکل ارزش های حساب را از انتقال مقادیر از یک حساب به حساب دیگر جدا می سازد. این جدایی باعث می شود قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرم انعطاف پذیرتر باشند.

1. لایه توافق (Settlement Layer): این لایه به کاربران امکان می دهد کوین های ADA، را ارسال و دریافت کنند. این قابلیت شبیه به نحوه انتقال اتریوم توسط کاربران آن به یکدیگر است.

2. لایه محاسباتی (Computation Layer): لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است. پس از راه اندازی، این امکان را به کاربران می دهد تا قراردادهای هوشمند ایجاد کرده و وارد آن شوند. اینجاست که تفاوت کاردانو با بلاک چین های قبلی که معمولاً روی یک لایه کار می کنند آشکار می شود. استفاده از دو لایه جداگانه، مزایای بالقوه ای را برای کاربران این شبکه به وجود می آورد.

لایه محاسباتی سازگارتر و انعطاف پذیرتر از امثال اتریوم است، زیرا می تواند تغییرات کوچکی را برای کاربران مختلف ایجاد کند. به عنوان مثال، به دلیل آن که کشورهای مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو می تواند بسته به قوانین آن ها، نحوه ذخیره و دسترسی داده ها را تغییر دهد.

اگرچه دارندگان توکن ADA می توانند ناشناس بمانند، کاردانو همیشه می تواند از مطابقت آنها با مقررات داخلی اطمینان حاصل کند. لایه محاسبات برای ساخت سافت فورک های (soft forks) بدون اختلال مفید است، فناوری ای که بلاک چین های قدیمی تر نتوانستند آن را به انجام برسانند.

برای اطمینان از درک چگونگی عملکرد لایه توافق و لایه محاسبات، یک مثال در دنیای واقعی ارائه می دهیم.

 • جان برای تعمیر چراغ های آشپزخانه خود نیاز به یک برق کار دارد.
 • جان وارد یک توافق نامه قرارداد هوشمند شده که در لایه محاسباتی ذخیره می شود.
 • در این توافق نامه آمده است: به محض اینکه برق کار چراغ جان را تعمیر کند، بودجه توافق شده آزاد می شود.
 • هنگامی که این اتفاق بیفتد، قرارداد هوشمند به لایه توافق منتقل می شود و ارز دیجیتال کاردانو به برق کار پرداخت می شود.
 • همه چیز کاملاً خودکار است، به این معنا که به شخص ثالثی نیاز نیست.

بنابراین اکنون که تفاوت میان لایه توافق و لایه محاسباتی را می دانید، به نحوه تأیید تراکنش ها می پردازیم.

قراردادهای کاردانو

سال ۲۰۱۷ شرکت IOHK به دانشگاه ادینبورگ کمک کرد تا آزمایشگاه فناوری بلاک‌چین را راه‌اندازی کند. سال ۲۰۱۹، وزیر آموزش‌وپرورش گرجستان، میخائیل باتیاشویلی و چارلز هاسکینسون با دانشگاه آزاد تفلیس تفاهم‌نامه‌ای برای استفاده از کاردانو برای ساخت سیستم تأیید اعتبار امضا کردند. سال ۲۰۱۸، کاردانو با دولت اتیوپی همکاری کرد تا کاردانو بتواند فناوری خود را در صنایع مختلف در سراسر کشور به‌کار گیرد. افزون‌براین، IOHK (شرکت توسعه‌دهنده کاردانو)، معادل ۵۰۰ هزار دلار رمزارز ADA را به دانشگاه وایومینگ اهدا کرد تا از توسعه فناوری بلاک‌چین پشتیبانی کند. تولید‌کننده کفش نیوبالانس برای ردیابی اصالت جدیدترین کفش بسکتبال خود از بلاک‌چین دفتر توزیع‌شده استفاده خواهد کرد. این پلتفرم در بلاک‌چین کاردانو ساخته خواهد شد.

تیم کاردانو برای ایجاد چشم‌اندازی از آینده، نقشه راهی برای خود تنظیم کرده است و می‌کوشد تا به برخی از اصول و فلسفه پایبند باشد. کانون توجه این تیم بر پذیرش مجموعه‌ای از اصول طراحی، بهترین روش‌های مهندسی و راه‌های اکتشاف معطوف شده است. موارد زیر برخی از این اصول و مبانی را تشکیل می‌دهد و مستقیما از وب‌سایت کاردانو گرفته شده است:

 • تفکیک حسابداری و محاسبه به لایه‌های مختلف
 • پیاده‌سازی اجزای اصلی در کد عملکردی بسیار مدولار
 • استفاده از گروه‌های کوچکی از دانشگاهیان و توسعه‌دهندگان که با تحقیقات بررسی‌شده برای توسعه پلتفرم همتا به همتا رقابت می‌کنند.
 • استفاده زیاد از تیم‌های بین‌رشته‌ای؛ ازجمله استفاده زودهنگام از متخصصان امنیتی
 • تکرار سریع بین مقالات سفید و پیاده‌سازی و تحقیقات جدید برای اصلاح موارد کشف‌شده هنگام بازبینی موردنیاز خواهد بود.
 • ایجاد توانایی در به‌روزرسانی سیستم‌های پس از استقرار و بدون اختلال و ازبین‌بردن شبکه
 • توسعه مکانیسم بودجه غیرمتمرکز برای کارهای آینده
 • دیدی طولانی‌مدت درباره بهبود طراحی رمزارزها برای استفاده در گوشی‌های هوشمند و ایجاد تجربه کاربری منطقی و ایمن
 • نزدیک‌کردن سهام‌داران به پلتفرم و نگه‌داری ایمن رمزارز آن‌ها
 • تصدیق نیاز به حساب چندین دارایی در دفتر
 • چکیده تراکنش‌ها شامل فراداده اختیاری به‌منظور مطابقت بهتر با نیازهای سیستم‌های قدیمی
 • یادگیری و الهام از تقریبا هزار آلت‌کوین با پذیرفتن ویژگی‌هایی که منطقی است.
 • اتخاذ فرایندی مطابق با استانداردها و با الهام از گروه ویژه‌ای از مهندسان اینترنتی با استفاده از پایه‌ای اختصاصی برای قفل‌کردن طرح پروتکل نهایی
 • ایجاد فضایی سالم برای تنظیم مقررات برای تعامل و تجارت بدون به‌خطر‌انداختن برخی از اصول اصلی به‌ارث‌رسیده از بیت‌کوین

با توجه به آنچه گفته شد، به‌نظر می‌رسد که کاردانو اهداف بلندمدتی برای توسعه خود داشته باشد و شواهد حاکی از آن است که تیم توسعه آن برای غلبه بر مشکلات بسیار مصمم است. با نگاهی گذرا به فلسفه کاردانو، بیایید جزئیات سه عنصر و چالش اصلی را بررسی کنیم که این تیم برای حل آن‌ها تلاش می‌کند.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا