ارز دیجیتال

نقش ارز دیجیتال(DOT)

نقش ارز دیجیتال دات در شبکه پولکادات

 

ارز دیجیتال دات، سه هدف اصلی را در شبکه پولکادات ارائه می‌دهد:

حاکمیت (Governance)

هولدرهای ارز دیجیتال دات کنترل کاملی بر این پروتکل خواهند داشت. امتیازاتی که معمولاً در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود از جمله تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل و عملیات اضافه‌سازی یا حذف پاراچین در این پروتکل، به دارندگان توکن DOT اختصاص می‌یابد. با اینکه این امتیازات به طور رسمی به دارندگان واگذار نمی‌شود، اما به خاطر هولد کردن توکن‌ها، در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت خواهند داشت.

استیکینگ (Staking)

شبکه های غیرمتمرکز برای اطمینان از اینکه فقط تراکنش های معتبر تأیید می شوند، به مکانیسم های اجماع نیاز دارند. پولکادات از اثبات سهام کاندید شده (NPoS) به عنوان الگوریتم اعتبارسنجی خود استفاده می کند. دارندگان توکن دات این امکان را دارند که در این عملیات مهم شبکه شرکت کنند.

اساساً، دارندگان دات در عوض سهام گذاری (استیکینگ) و ریسک دارایی خود برای تایید شبکه، پاداش دریافت می کنند. نیاز به مشارکت تا حد زیادی به مدت زمان استیکینگ و تعداد کل توکن های استیک شده بستگی دارد.

پیوستگی (Bonding)

آخرین مورد، باندینگ (Bonding) است. باندینگ فرآیند استفاده از دات به منظور افزودن پاراچین های جدید است. پاراچین های قدیمی یا غیرقابل استفاده با از بین بردن توکن های باندینگ حذف می شوند. در واقع این نوعی اثبات سهام است.

خرید و فروش پولکادات DOT

پولکادات Polkadot یک پروتکل چند زنجیره ای اوپن سورس است که انتقال زنجیره ای هر نوع داده یا دارایی، نه فقط توکن ها را تسهیل می کند، در نتیجه طیف گسترده ای از زنجیره های بلوکی با یکدیگر سازگار می شوند.

این قابلیت همکاری به دنبال ایجاد یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز و خصوصی است که توسط کاربرانش کنترل می شود و ایجاد برنامه ها و خدمات جدید را تسهیل می کند.

پروتکل پولکادات زنجیره های عمومی و خصوصی، شبکه های بدون نیاز به مجوز، اوراکل ها و فناوری های آینده را به هم متصل می کند. این عملکرد به زنجیره های مستقل این امکان را می دهد که اطلاعات و تراکنش ها  را از طریق زنجیره پولکادات به اشتراک بگذارند.

توکن بومی پولکادات DOT به دنبال تامین اهدافی از جمله ارائه مدیریت و کنترل شبکه و همچنین ایجاد زنجیره های موازی از طریق اتصال به یکدیگر است.

پولکادات چگونه عمل می‌کند؟

در حالت کلی می‌توان گفت پاداش در نظر گرفته شده در بلاکچین پولکادات به کاربران آن انگیزه لازم برای مشارکت در پروژه‌های شبکه را می‌دهد. قوانین حاکم بر زنجیره باعث می‌شود که اعتبارسنج‌ها با انجام رفتار درست در شبکه پاداش دریافت کنند؛ اما رفتارهای مخرب و تقلب جریمه شدن را در پی دارد.

در ضمن برای افزودن و یا حذف کردن یک پاراچِین جدید لازم نیست که یک اعتبارسنج جدید به شبکه اضافه نمایید. افزایش تعداد پاراچین‌ها هیچ خدشه‌ای به امنیت بلاکچین وارد نمی‌کند؛ اما با افزایش تعداد پاراچین‌ها، کاربران بیشتری به زنجیره پولکادات افزوده می‌شوند. در نتیجه ارزش و قیمت پولکادات افزایش می‌یابد؛ در ضمن با افزایش تعداد اعتبارسنج‌ها بر انعطاف‌پذیری و امنیت شبکه افزوده می‌شود.

بر اساس آمار تاکنون 10 میلیون DOT توزیع شده است؛ البته هنگام معرفی پولکادات هیچ محدودیتی برای عرضه سکه DOT اعلام نشده است. تیم توسعه این بلاکچین تصمیم دارند سکه‌های DOT  را با توجه به تورم عرضه کنند؛ به این ترتیب اعضا انگیزه می‌یابند که در فرایند اثبات سهام به عنوان اعتبارسنج شرکت کنند.

مزایای پولکادات چیست؟

 
  • پولکادات می تواند از تعداد نامحدودی از بلاک چین ها پشتیبانی کند و به آنها امکان ارتباط به یکدیگر را بدهد. این عمل، پاراچین (para-chain) نامیده می شود.
  • مکانیسم اجماع انعطاف پذیر: از آنجایی که بلاک چین های مختلف در مکانیسم های اجماع متفاوتی اجرا می شوند، پلتفرم پولکادات مکانیسم اجماع انعطاف پذیری را برای میزبانی از آنها فراهم می کند.
  • تراکنش های کراس چین (Cross-Chain): این چارچوب می تواند از انتقال ارز میان بلاک چین های مختلف پشتیبانی کند. این ویژگی برای قابلیت همکاری و یکپارچه سازی لازم است.
  • پولکادات شبکه بسیار انعطاف‌پذیری است به همین دلیل می‌توان این سیستم را بدون ایجاد هیچ هارد فورکی ارتقا داد.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا