ارز دیجیتال

ساختار کلی برنامه غیر متمرکز(Structure Of DApp)

Structure Of Decentralized Application

برنامه‌ ی غیر متمرکز برنامه‌ای است که به جای قرارگیری روی یک سرور متمرکز، روی بلاک‌چین عرضه می‌شود. این برنامه‌ها قادر به تعامل با بلاک ‌چین هستند که وضعیت تمام کاربران شبکه را مدیریت می‌کند. رابط کاربری برنامه‌های غیر متمرکز هیچ تفاوت ظاهری با وبسایت‌ها یا برنامه‌های موبایل ندارند. «قراردادهای هوشمند» (Smart Contracts) در واقع منطق بنیادیِ برنامه‌های غیر متمرکز را به خوبی نشان می‌دهند.

قرارداد هوشمند کدی است که در بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود و دقیقاً مطابق با برنامه‌ریزی که شده، اجرا می‌شود. و پس از استقرار در شبکه، دیگر نمی‌توانید آن را تغییر دهید. Dapp‌ها به صورت غیرمتمرکز هستند زیرا توسط منطق مندرج در قرارداد و نه توسط یک شخص یا شرکت کنترل می‌شوند. این همچنین بدان معنی است که شما باید قراردادهای خود را بسیار دقیق طراحی کرده و آنها را قبل از اجرا کاملاً آزمایش کنید.

برای آن که ساختار برنامه های غیرمتمرکز را توضیح دهیم، ابتدا بهتر است به ساختار برنامه های وب امروزی بپردازیم. برنامه هایی که بر بستر وب اجرا می‌شوند در واقع از دو قسمت تشکیل شده‌اند:

فرانت‌اند (FrontEnd)

بک‌اند (BackEnd)

فرانت‌اند در واقع به بخشی از برنامه‌های تحت وب اشاره دارد که کاربر با آن تعامل می‌کند. مانند برنامه رابط کاربری یا UI. بک‌اند در واقع آن قسمتی از نرم‌افزار است که آن را نمی‌بینیم و عملیات‌های مهم از جمله دخیره و تغییر داده‌ها در این بخش صورت می‌گیرد. معمولا این بخش از برنامه‌ در سرورهای متمرکز اجرا می‌شوند و این همان بخشی است که برنامه‌های غیرمتمرکز نشانه رفته‌اند.

برنامه‌های غیرمتمرکز در قسمت فرانت‌اند تفاوت چندانی با برنامه‌های معمولی تحت وب ندارند. آنچه که آنها را متمایز می‌کند، در واقع بخش بک‌اند است. بخش بک‌اند برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین قرار دارد و آنجا عملیات خود را انجام می‌دهد. بنابراین همه عملیات و تغییرات برنامه‌های غیرمتمرکز برای همگان آشکار است و با تایید اکثریت شبکه بلاکچین انجام می‌شود.

DAPPها اغلب دارای مشخصات زیر هستند:

  • آنها روی بلاک چین اجرا می‌شوند
  • کد آنها طوری نوشته شده که به صورت منبع باز و به طور مستقل عمل می‌کند بدون اینکه هیچ شخص یا گروهی آن را کنترل کند
  • آنها توکن‌های DAPP را تولید می‌کنند تا به نودهای فعال خود پاداش دهند.
  • با دریافت توکن به کاربران اجازه دسترسی به آنها داده می‌شود
  • هنگامی که ماینرها با موفقیت به اکوسیستم آنها کمک کردند، پاداش دریافت می‌کنند

قبل از معرفی انواع dapp، ما باید قراردادهای هوشمند را معرفی کنیم. زیرا بدون قرارداد هوشمند، برنامه غیرمتمرکز هم وجود نخواهد داشت.

انواع برنامه غیر متمرکز براساس روش دسترسی به بلاکچین

  • این برنامه‌های غیر متمرکز روی بلاک‌ چین خودشان قرار می‌گیرند. همچنین تمام ارزهای دیجیتال دیگری که با بلاک ‌چین خاص خودشان عرضه می‌شوند در همین دسته قرار می‌گیرند. اینکار یک بار سنگین بر دوش کاربر Dapp است زیرا مجبور هستند نود را بدون وقفه اجرا کنند و همگام سازی خود را ادامه دهند.
  • این نوع از برنامه‌های غیر متمرکز از بلاک‌ چین برنامه‌های نوع ۱ استفاده می‌کنند. این برنامه‌های غیر متمرکز پروتکل‌هایی هستند که برای کار، به توکن مخصوص خود نیاز دارند تا تبادل ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیگر را بین افراد و بدون درگیر شدن با اشخاص ثالث تسهیل کنند. «پروتکل امنی» (Omni Protocol) بهترین نمونه از برنامه‌های نوع ۲ محسوب می‌شود. امنی یک پلتفرم معاملاتی توزیع‌یافته است که به عنوان یک «لایه» روی بلاک ‌چین بیت کوین توسعه یافته است.
  • برنامه‌های غیر متمرکز نوع ۳ از پروتکل برنامه‌های نوع ۲ استفاده می‌کنند. یک نمونه از این برنامه‌های نوع ۳ «سیف نت‌ورک» (SAFE Network) است که مخفف «دسترسی امن برای همه» است. این برنامه یک شبکه‌ی ذخیره‌ی داده و ارتباطات غیر متمرکز است که مراکز داده و سرورها را با منابع محاسباتی اضافی کاربران جایگزین می‌سازد. این برنامه یک شبکه‌ی داده‌ی خودکار است که به کاربران اجازه‌ی ساخت وبسایت‌ها و برنامه‌های مقاوم در برابر سانسور را می‌دهد. این برنامه از پروتکل امنی برای صدور «سیف ‌کوین‌» (SafeCoin) استفاده می‌کند، که برای استفاده از خدمات کاربردی آن لازم است.

اتریوم پتلفرمی است که برای توسعه برنامه غیر متمرکز طراحی و عرضه شده است. در حال حاضر حجم قابل توجهی از برنامه‌های غیر متمرکز بر روی بلاک‌چین اتریوم توسعه‌ یافته شده یا در حال توسعه است. برای استفاده از این برنامه‌ها کاربران لازم است از توکن‌های «اتر» (Ether) استفاده کنند که با نام ارز دیجیتال اتریوم هم آن را می‌شناسیم.اتریوم سه دسته اصلی برای DAPP را مشخص کرده است:

برنامه های مالی

 برنامه هایی که امور و تراکنش های مالی را پشتیبانی می کنند. برنامه های مالی به عنوان برنامه های DeFi که مخفف decentralized finance  یا امور مالی غیر متمرکز نیز شناخته می شوند. ایده استفاده از بلاکچین در این برنامه ها برای بهبود کاربردهای مالی پیچیده  – مانند وام ، وصیت نامه و بیمه – و استیبل کوین ها با هدف تثبیت قیمت ارزهای رمزنگاری صورت گرفته است.

برنامه های نیمه مالی

برنامه های غیرمتمرکز که شامل امور مالی می شوند ، اما همچنین به داده های دیگری مانند داده های خارج از بلاک چین اتریوم نیز نیاز دارند.نوع دوم برنامه ها مشابه نوع اول است ، اما همانطور که بوترین در وایت پیپر اتریوم آورده است، این دسته از برنامه ها ترکیبی از امور مالی و غیر مالی هستند. به عنوان مثال توسعه دهندگان پاداش هایی را تنظیم در نظر می گیرند که فقط در صورت انجام یک کار خاص به کاربر اهدا می شود. مثلا در فیلم های وسترن ، پاداش هایی برای افرادی که بتوانند فرد یا مجرمی را دستگیر کنند تعیین می شود.  در این برنامه ها کاربران ممکن است برای حل یک مسئله محاسباتی دشوار پاداش بگیرند. نکته مهم در اینجا این است که قراردادهای هوشمند قادر به تشخیص صحت شروط و اعمال صورت گرفته توسط کاربر خواهند بود و بر اساس این تشخیص پاداش کاربر اهدا می شود. مثال دیگر این برنامه ها بیمه است. مثلا فرض کنید که یک کشاورز بیمه ای را خریداری می کند که اگر خشکسالی محصولاتش را از بین برد ، به طور خودکار هزینه اش را پرداخت می کند.

سازمانهای مستقل غیرمتمرکز DAO

در این نوع برنامه‌‌ها، تمامی قوانین مشخص و برنامه ریزی شده برای مثال در مورد اینکه در نهادها چه کسانی می‌توانند عضو شوند، چگونه اعضا می‌توانند رأی دهند، چه مشاغل یا فعالیت‌هایی می‌توانند انجام دهند و نحوه تعویض توکن‌ها، یا ارزش آنها چگونه انجام می‌شود. پس از اجرای آنها، DAPP‌ها طبق قوانین خود به طور مستقل عمل می‌کنند. اعضای آنها می‌توانند از نظر جغرافیایی در هر مکانی باشند.

اکثر DAPP های دسته ۲ و دسته ۳ از سیستم عامل اتریوم استفاده می‌کنند. از پرکاربردترین DAPP‌ها که بر روی اتریوم فعال هستند می‌توان به یونی‌سواپ، کامپوند، Cryptokitties و بسیاری دیگر اشاره کرد. با اینکه بیشتر برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی اتریوم فعالیت می‌کنند اما در بلاک چین‌های دیگر نیز برنامه‌های غیرمتمرکز مانند IPSE در ایاس و WINk در بلاک چین ترون اجرا می‌شوند.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا