ارز دیجیتال

تکنیک نهنگ‌های ارز دیجیتال

روشهای سود آوری نهنگ ها

نهنگ های ارز دیجیتال از دو طریق سود می کنند:

·     پامپ و دامپ

یکی از رایج ترین روشهای ایجاد نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال ، روش پامپ و دامپ است.

 نهنگ‌ها آنقدری سرمایه دارند که بتوانند قیمت ، یک ارز ، یا توکن را به صورت تصاعدی افزایش بدهند یا به اصطلاح پامپ کنند.این فرآیند با ایجاد هیجان کاذب یا هایپ شروع می‌شود.برای این کار معاملات خاصی در اطراف آلت کوینی که مدت کوتاهی در کما بوده یا حجم معاملاتش صفر است اتفاق می افتد. سپس نهنگ ها شروع به تبلیغات گسترده و تشویق مردم به سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر روی همان سهام می‌کنند.

با چنین تبلیغاتی است که مردم کم کم فریب خورده، شروع به خرید می‌کنند و حتی این کار را به دیگران هم توصیه می‌کنند. در نتیجه بر اثر افزایش تقاضا، قیمت محصول یا ارز مورد نظر به شدت و به صورت حبابی رشد می‌کند. به این پروسه پامپ (Pump) گفته می‌شود.

وقتی که نهنگ ها به سود مورد نظر و هدف خود رسیدند، ابتدا با قرار دادن سفارشات فروش بیشمار قیمت را دامپ می کند. سپس اقدام به خرید توکن‌های سرمایه‌گذاران خرد می نماید. در این زمان افراد خبره و حرفه‌ای بازار نیز که پامپ را تشخیص داده بودند با مشاهده افزایش عرضه، سریع سود خود را سیو کرده و قبل از ریزش شدید از بازار خارج می‌شوند.

حال افراد عادی و فریب خورده‌ای که وارد بازار شده‌اند، وقتی حجم فروش و کاهش قیمت به این سنگینی را مشاهده می‍‌کنند، از ترس نابودی کامل سرمایه‌شان شروع به فروش در قیمت کمتر از خرید خود می‌کنند. به این صورت کل بازار دچار ریزش و سقوطی بسیار شارپی شده و افراد زیادی با ضررهایی بسیار سنگین مواجه خواهند شد.به این پروسه دامپ (Dump) گفته می‌شود.

به طور کلی فعالیت نهنگ‌ها به صورت موثر در بازار کریپتو نوسانات شدید و همین‌طور سودها و ضررهای کلانی را ایجاد می کند.البته با رشد قیمت بیت کوین و گسترده شده بازار از شدت این نواسانات در مورد بیت کوین کاسته شده است.

·     تکنیک دیوار فروش (Sell Wall)

یکی دیگه از تدابیری که نهنگ‌ها برای بلعیدن سرمایه در بازار اندیشیدند، ایجاد دیوار فروش (sell wall) هست. نهنگ ها، ارزهای ارزان قیمت می‌خرند، آنها را نگه می‌دارند و از همین راه سود میکنند. هر چقدر سرمایه بیشتری داشته باشند، بیشتر می‌توانند قیمت ها را تغییر دهند. روش انجام این کار به این صورت است که قیمت‌ها به صورت تصنعی پایین نگه داشته می‌شوند. نهنگ‌ها دیوار (sell wall) بزرگی را ایجاد می کنند. استراتژی دیوار فروش معمولا در مورد ارزهایی کارساز است که مطمئنأ در آینده‌ ی نزدیک ارزش آنها چند برابر رشد پیدا می‌کند.

آنها وارد بازار این ارز‌ها می شوند، اروم اروم خرید میکنند و بعد شروع به فروش‌های سنگین می کنند . نهنگ‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند، همواره به اطلاعات داخلی دسترسی دارند و پیش از آنکه کل بازار بداند؛ متوجه تغییرات آن می‌شوند.

این موضوع، سرمایه‌داران عادی رو نگران میکند و آنها را به فروش، آن هم با پایین ترین قیمت ممکن ترغیب می کند. نهنگ‌ها هم از فرصت پیش آمده برای خرید استفاده می‌کنند.

همزمان با منتشر شدن این خبر، دیوارهای فروش برداشته می شوند و قیمت شروع به نوسان می کند؛ یعنی هم زمان با بالا رفتن تقاضا، هزینه هم افزایش پیدا می کند. از این رو، با برداشته شدن دیوار فروش موج قیمتی بزرگی در بازار بلند میشود.

در واقع به این معنی است که وقتی که خرید نهنگ‌ها کامل شد، نهنگ‌ها دیگردست به فروش نمی زنند و خریدهای سنگینی در یک قیمت مناسب انجام می دهند و از آنجایی که این کوین قابلیت رشد داشت؛ کوین به رشد خوب و نهنگ‌ها به نتیجه دلخواه میرسند.

در اخر وقتی که حاشیه قیمتی به اندازه کافی گسترش پیدا کرد، نهنگ‌ها شروع به دامپ کردن می کنند. پس، این روش هم در نهایت به پامپ و دامپ ختم می شود.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا