ارز دیجیتالتوکن

بهترین توکن های NFT کدامند وآینده آنها چگونه است

بهترین توکن های NFT کدامند

توکن‌های NFT توکن‌های غیرقابل تعویض هستند که منحصر به فرد بوده و روی بلاک چین ذخیره و جابه‌جا می‌شوند. ما در این گفتار، بهترین توکن های NFT را معرفی میکنیم.

توکن Non-fungible token که به اختصار به آن NFT نیز می‌گویند، توکنی است که قابلیت‌ تعویض شدن ندارد و یا به زبانی دیگر، ارزش هر توکن NFT با دیگری متفاوت است. اگر بخواهیم با مثال این موضوع را توضیح دهیم، می‌توان دو توکن NFT را به دو خانه متفاوت تشبیه کرد.

درست است که ماهیت هردو خانه یکی است ولی ارزش آنها بستگی به ابعاد و مکان آن دارد؛ امکان تعویض این دو خانه با یکدیگر وجود ندارد. توکن‌های NFT نیز همینطور هستند و به همین دلیل به آنها توکن‌های غیرقابل تعویض می‌گویند.

حال که به تفاوت ارزش بین هر توکن NFT با دیگری پی بردیم، دانستن لیستی از بهترین توکن های NFT برای سرمایه‌گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. بنابراین، در ادامه‌ی این گفتار، به معرفی بهترین توکن های غیرقابل تعویض 2021 می‌پردازیم.

بهترین توکن های NFT در سال 2021

در این بخش قصد داریم به معرفی بهترین توکن های غیر قابل تعویض (NFT) بپردازیم. بعد از بررسی جزئیات مربوط به هر یک از این توکن ها، در نهایت این شما هستید که باید با بررسی پارامترهای مختلفی همچون نوع شخصیت خود، استراتژی استفاده شده در معاملات خود، هدفتان از سرمایه گذاری در یک پروژه و … برای ورود و سرمایه گذاری در یک پروژه تصمیم گیری کنید.

ارز دیجیتال تتا (Theta)

یکی از بهترین توکن های NFT، پروژه ارز دیجیتال تتا است. این پروژه، فضایی را برای اشتراک گذاری ویدیوها به صورت غیر متمرکز فراهم نموده است. این شبکه، بیشتر بر محتوای ویدیویی تمرکز دارد. کاربران می توانند با استفاده از شبکه تتا به اشتراک گذاری پهنای باند و توان محاسباتی خود به صورت همتا به همتا بپردازند.

پروژه ارز دیجیتال اینجین (Enjin)

پروژه ارز دیجیتال Enjin پلتفرمی است که بر بستر بلاکچین و برای محصولات بازی و سرگرمی (Gaming) ایجاد شده است. یکی از بهترین امکاناتی که این تیم به بازار ارائه داده است، شبکه اینجین است که به کاربران این امکان را می دهد که وبسایت ایجاد کنند، به گفتگوهای درون برنامه ای با یکدیگر بپردازند یا فروشگاه های مجازی راه بیندازند.

شبکه اینجین همچنین به کاربران خود این امکان را می دهد که امکانات داخل بازی ها را بر بستر بلاکچین اتریوم توکنیزه کنند. چنین امکانی (ایجاد توکن های ERC20) به این معنا است که افراد می توانند به خرید، فروش و حتی مبادله توکن های مربوط به دارایی های خود در بازی ها بپردازند؛ چراکه توکن ها اینجین کوین در دنیای واقعی نیز ارزش دارند. این ارزش توسط قانون عرضه و تقاضا ایجاد شده است. بنابراین می توان این توکن را نیز در لیست بهترین توکن های NFT در سال 2021 قرار داد.

پروژه ارز دیجیتال چیلیز (Chiliz)

چیلیز یک پلتفرم بلاکچین محور است و در زمینه ورزش و سرگرمی فعالیت می کند. این پلتفرم سال های متوالی در زمینه ایجاد توکن های هواداری برای باشگاه های مختلف فعالیت کرده است. این توکن سعی دارد که تعاملات هواداران را با حوزه ورزش و سرگرمی افزایش دهد. این پلتفرم به مؤسسات ورزشی و سرگرمی امکان می دهد که بر بستر بلاکچین و با استفاده از ابزارهای بر پایه تکنولوژی بلاکچین، به ترغیب و کسب درآمد از هواداران خود بپردازند. توکن اختصاصی این پلتفرم CHZ نام دارد که برای پرداخت ها و خدمات داخل این شبکه از آن استفاده می شود. بر اساس استقبال پروژه های بزرگ از این پلتفرم، به نظر می رسد که یکی دیگر از بهترین توکن های NFT برای سرمایه گذاری در سال 2021 همین توکن خواهد بود.

پروژه ارز دیجیتال دیسنترالند (Decentraland)

Decentralandخود را به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است معرفی کرده است. این پلتفرم امکان ایجاد، کسب تجربه و کسب درآمد از محتوا و اپلیکیشن ها را فراهم کرده است. این می تواند یکی از دلایل محبوبیت این پروژه در میان کاربران و تبدیل آن به یکی از بهترین توکن های NFT باشد.

در دنیای مجازی داخل این پلتفرم، کاربران می توانند تکه زمین هایی را خریداری کنند و بعدتر در آن به ساخت و ساز، کاشت و برداشت و کسب درآمد بپردازند.

در این پلتفرم از دو توکن MANA و LAND استفاده می شود. توکن MANA یک توکن ERC20 است و توکن LAND یک توکن ERC721. توکن های MANA به منظور به دست آوردن توکن های LAND سوزانده می شوند. علاوه بر این از توکن های MANA می توان برای خرید امکانات مختلف موجود در فروشگاه های دیسنترالند استفاده کرد.

پروژه ارز دیجیتال فلو (Flow)

پروژه ارز دیجیتال فلو، با هدف فراهم کردن پلتفرمی بر بستر بلاکچین به صورت غیر متمرکز، سریع و با محیط کاربری آسان برای نسل جدید بازی ها، اپلیکیشن ها و دارایی های دیجیتالی که در این زمینه ها از آنها استفاده می شود، روی کار آمده است. این پلتفرم با یک معماری خاص چند-نقشی ایجاد شده است. در این شبکه امکان افزایش مقیاس پذیری بدون نیاز به شاردینگ وجود دارد و این موضوع به افزایش سرعت می انجامد.

پروژه ارز دیجیتال WAX

پروژه ارز دیجیتال وکس، یک بلاکچین هدفمند و با هدف انجام تراکنش های سریع تر، امن تر و ساده تر در تجارت الکترونیک ایجاد نموده است. تیم ارز دیجیتال وکس با ایجاد امکانات و ابزارهایی مبتنی بر بلاکچین، امکان ایجاد اپلیکیشن های غیر متمرکز، فروشگاه های مجازی و توکن های NFT را بر این بستر فراهم کرده است.

پروژه ارز دیجیتال اوریجین پروتکل (Origin Protocol)

زمانی که صحبت از بهترین توکن NFT برای سرمایه گذاری می شود می توان به پلتفرم ارز دیجیتال اوریجین پروتکل نیز اشاره کرد. این پروتکل با استفاده از بلاکچین اتریوم و IPFS روی کار آمده است. Origin به منظور ایجاد اقتصاد اشتراکی در میان فروشگاه های مختلف ایجاد شده است. این پلتفرم به توسعه دهندگان و کسب وکارها این امکان را می دهد که بتوانند بر بستر بلاکچین، فروشگاه های غیرمتمرکز ایجاد نمایند. پروتکل Origin ایجاد و مدیریت استفاده از دارایی ها و خدمات را برای کسب وکارها ساده می کند.

اوریجین به خریداران و فروشندگان این امکان را می دهد که یکدیگر را پیدا کنند، لیست محصولات و قیمت گذاری ها را بررسی نمایند، به ثبت سفارش بپردازند و نقطه نظرات و رأی های خود را به اشتراک بگذارند.

پروژه ارز دیجیتال ULTRA

پروژه ارز دیجیتال اولترا (Ultra) یک پلتفرم توزیع بازی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاکچین ایجاد شده است و برای گیمرها و توسعه دهندگان بازی، امکانات مختلف و جدیدی ارائه نموده است. در این پلتفرم گیمرها می توانند علاوه بر خرید و استفاده از بازی ها، به فروش بازی های استفاده شده خود نیز بپردازند. همچنین بازیکنان به دلیل مشارکت خود در شبکه Ultra، پاداش دریافت می کنند. توسعه دهندگان بازی ها نیز از امکاناتی همچون از جریان های مالی جدید، SDKها، تکنولوژی های جدید و ابزارهای مبتنی بر بلاکچین بهره می برند و از این طریق به بهبود عملکرد و توزیع بازی های خود می پردازند. با توجه به محبوبین توکن های NFT در میان بازیکنان و گیمرها، چنین پروژه هایی در لیست بهترین توکن های NFT برای سرمایه گذاری در سال 2021 قرار می گیرند.

پروژه ارز دیجیتال سندباکس (SandBox)

پروژه ارز دیجیتال سندباکس با ایجاد یک دنیای مجازی، برای کاربران خود امکان ساخت، مالکیت و کسب درآمد از تجربیات و امکانات درون بازی ها را فراهم نموده است. برای این کار، کاربران از توکن اختصاصی این شبکه، توکن SAND، استفاده می کنند. علاوه بر این، در این پلتفرم بازیکنان می توانند به ایجاد دارایی های دیجیتال و توکن های NFT بپردازند و با قرار دادن آنها در فروشگاه این شبکه، آنها را به فروش برسانند.

توجه داشته باشید که معرفی پروژه های بالا به منظور توصیه به سرمایه گذاری و خرید هیچ یک از آنها نیست. این مقاله صرفاً به منظور معرفی این توکن ها نوشته شده است.

اما چطور می‌توان با این توکن‌ها کار کرد و فایده‌ی آنها چیست؟

در حقیقت، آثار هنری سنتی مانند نقاشی از آن جهت ارزشمند هستند که در نوع خود تک هستند. اما فایل‌های دیجیتال را می‌توان به‌راحتی و به‌طور بی پایان تکثیر و کپی کرد.به همین خاطر NFT ها به‌وجود آمدند. با استفاده از NFT ها، می‌توان با ایجاد «توکن» کارهای هنری، یک گواهی یا سند مالکیت دیجیتالی ایجاد کرد که قابلیت خرید و فروش نیز دارد و درست همانند ارز رمزنگاری شده، سوابق مالکیت اشیاهای مجازی در یک دفتر مشترک به نام بلاک چین مشخص شده و ذخیره می‌شود.

مزیت آن در چیست:

مزیت این سوابق این است که قابل جعل نیستند زیرا این دفترچه (بلاک چین) توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان نگهداری می‌شود. NFT همچنین می‌تواند شامل قراردادهای هوشمندی باشد و به صاحب آن امتیاز فروش توکن در آینده را بدهد.

اما به‌نظر شما کاری می‌تواند مردم را از کپی کردن هنرهای دیجیتالی باز دارد؟

جوابه ما آن است که در واقع هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی کپی برداری مردم از کارهای هنری هنرمندان را بگیرد. برای مثال می‌‌توانیم به کار هنری Beeple اشاره کنیم.هنر Beeple به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد و تصویر بارها و بارها کپی و به اشتراک گذاشته شده است. در بعضی موارد، هنرمندان حق کپی رایت را محفوظ نگه می‌دارند تا بتوانند کپی آن طرح را تولید کرده و بفروشند.اما خریداران NFT صاحب توکنی هستند که ثابت می‌کند صاحب اثر اصلی هستند و برخی مردم خریدن کار هنری از هنرمندان را مانند خریدن یک اثر هنری سنتی با امضای مخصوص هنرمند می‌دانند و حتی حاضرند برای آن میلیون‌ها دلار خرج کنند.

گران‌ترین توکن های NFT کدامند؟

از نظر تئوری، هرکس می‌تواند توکن NFT خود را تولید کرده و آن را بفروشد. ولی اخیرا فروش توکن‌های NFT چند میلیون دلاری بسیار خبرساز شده است و مردم را متعجب کرده است!

برای مثال، در 19 فوریه، یک گیف کارتنی از نیان کت (Nyan Cat)، بیش از 500 هزار دلار فروخته شد. در واقع، نیان کت اسم انیمیشنی است که در سال 2011 اکران شد و اکنون تصویر آن در اینترنت وایرال شده است. تصویر این گیف که در فوریه با این قیمت فروخته شده، گربه‌ی در حال حرکتی را نشان می‌دهد که حین حرکت از خود یک رد رنگین کمانی به جای می‌گذارد.

گربه نیان کت ، گران ترین توکن NFT

موسیقیدان گرایمز (Grimes) که همسر فعلی ایلان ماسک نیز هست، چندین قطعه اثر هنری دیجیتالی را در حراج فروخته است و در مجموع 6 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. صاحبان جدید این قطعه‌های موسیقی اجازه داده اند که این قطعات بصورت آنلاین در دسترس همه قرار بگیرد.

البته این توکن‌های NFT مختص به کارهای هنری نیست و می‌تواند شامل هرچیزی باشد. چندی پیش مدیر عامل توییتر، جک دورسی، اعلام کرد که قصد دارد اولین توییت خود را به‌عنوان یک توکن غیرقابل تعویض به‌فروش بگذارد.

 

برخی از افراد معتقدند که داشتن این توکن می‌تواند بیشتر به‌عنوان یک یادگاری به‌جای بماند. این توکن با قیمت‌گذاری پایه 2.5 میلیون دلاری بسته شد و در نهایت یک ایرانی نخستین توئیت تاریخ را خرید. در واقع، سینا استوی، مدیر عامل شرکت بلاک چین بریج اوراکل این توکن را به قیمت 2.9 میلیون دلار از جک دورسی خریداری کرد.

علاوه بر این‌ها، اخیرا توکن نقاشی بیپل (Beeple) با قیمت سرسام‌آور 69 میلیون دلار در حراج کریستی (Christie) به فروش رفت. این اثر که «همه روز: ۵۰۰۰ روز اول» نام دارد و خالق آن بیپل (Beeple) است، حاوی 5000 تصویر دیجیتالی است که بیپل در 13 سال گذشته آنها را خلق کرده است.

 

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا