برنامه غیر متمرکز (دَپ)

برنامه غیرمتمرکز (DApp ) چیست؟

What is Decentralized Application (DApp)?

 

اگر با اتریوم آشنایی داشته باشید حتما نام برنامه‌های غیرمتمرکز یا dapp را شنیده‌اید. برنامه غیرمتمرکز به عنوان دستاورد مستقیم پیدایش بلاکچین در نظر گرفته می شود.برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) همانطور که از اسم آن مشخص است برنامه‌هایی است که به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند یعنی شخص ثالت و متمرکزی آنها را کنترل نمی‌کند. برای اینکه بتوان برنامه غیرمتمرکزی ایجاد کرد حتما باید این برنامه‌ها را بر روی بلاکچین اجرا کرد و بلاکچین اتریوم اولین مرجع برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز است. پس dapps برنامه‌های دیجیتالی هستند که در شبکه‌های بلاک چین همتا به همتا (P2P) و توزیع شده اجرا می‌شوند و تحت اختیار واسطه و هیچ شخصی قرار ندارند.

حال به بررسی انواع Dapp می‌پردازیم.

۱. دسترسی به بلاک چین از طریق نود خودشان ؛ حتی با وجود بلاک چین‌های کوچک جدید ، اینکار یک بار سنگین بر دوش کاربر Dapp است زیرا مجبور هستند نود را بدون وقفه اجرا کنند و همگام سازی خود را ادامه دهند.

۲. دسترسی به بلاک چین از طریق یک گره قابل مشاهده در وب به صورت عمومی ؛ این گره باید به چندین کاربر خدمات ارائه کند. اما کاربران آن از دانلود و ذخیره مداوم داده‌های بلاکچین راحت می‌شوند.

چشم انداز برنامه غیرمتمرکز به سرعت در حال تکامل است. در حالی که اتریوم بستر انتخابی محبوب برای توسعه‌دهندگان DAPP است، اما کاردانو، ترون، لیسک، کیوتام و نئو نیز برای توسعه DAPP محبوب هستند. همچنین تلاش‌های بی‌شماری برای ساخت سایر سیستم عامل‌های DAPP در مقیاس بزرگ در حال انجام است.

ویژگی های برنامه‌های غیرمتمرکز

غیرمتمرکز بودن

برنامه غیرمتمرکز (DApp) باید غیرمتمرکز باشد؛ این بدان معناست که تمام ثبت‌های عملکرد، اقدامات و تراکنش‌های برنامه در دفترکل عمومی ذخیره شود. بنابراین برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بلاک چین یا شبکه‌های کریپتوگرافیک شبه بلاک چینی اجرا می‌شوند که هیچ سرور مرکزی یا شبکه سلسله مراتبی در آن وجود ندارد و تمام نودها (گره‌ها) با یکدیگر برابر هستند. این دفتر کل عمومی غیرمتمرکز باید برای تمام نودهای حاضر در برنامه غیرمتمرکز در دسترس باشد.

متن‌باز(Open Source)

 بهتر است که یک برنامه غیر متمرکز، به‌صورت خودمختار مدیریت شده و تمام تغییرات آن بعد از توافق جمعی، یا کسب آرای اکثریت کاربران، اعمال شود. همچنین برای شفافیت لازم است که کد پایه‌ی آن‌ها در دسترس همه باشد.

طرح های تشویقی

ویژگی تشویقی برنامه غیرمتمرکز براساس نیاز به ایجاد یک سیستم جایزه دهی است که نودهای شبکه را به حضور در برنامه غیر متمرکز تشویق می‌کند. پس از حذف ویژگی متمرکزسازی در شبکه، این وظیفه به عهده نودها است تا به صورت انفرادی یا جمعی وظایف سرور مرکزی را انجام دهند. برنامه‌های غیرمتمرکز دارای توکن‌هایی هستند که مخصوص همان برنامه است و برای انجام تراکنش‌ها و تایید بلاک چین برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توکن‌ها ارزشی را ذخیره می‌کنند تا به جایزه مناسبی برای حضور در شبکه برنامه غیرمتمرکز تبدیل شوند.

پروتکل

 جامعه‌ی کاربران لازم است روی یک الگوریتم رمزنگاری توافق کنند تا اثبات ارزش آن را نشان دهند. برای مثال، بیت کوین از اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند و اتریوم نیز در حال حاضر از همین گواهی کار بهره می‌گیرد اما برنامه‌هایی برای ایجاد یک گواهی دوگانه گواهی-کار (PoW)/گواهی-سهام (PoS) نیز در آینده دارد.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا