مفاهیم و مبانی امنیت سایبری (امنیت دیجیتال)مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 8: آیا می‌توان بیت‌کوین را هک کرد؟

آیا می‌توان بلاک‌چین بیت‌کوین را هک کرد؟

ممکن است داستان‌های نگران‌کننده هک DeFi و صرافی ارزهای دیجیتال را شنیده باشید…

به یادآوری نیاز دارید؟ صرافی Mt. Gox در سال 2014 هک شد و 460 میلیون دلار بیت‌کوین – معادل 38 میلیارد دلار امروز – به سرقت رفت.

اخیراً یک هکر 600 میلیون دلار دارایی‌های مختلف ارزهای دیجیتال را از پروژه DeFi Poly Network سرقت کرده است. بسیاری از وجوه از آن زمان برگردانده شده‌اند، اما نمی‌توانم تصور کنم که سرمایه و اوراق بهادار خود را در یک صرافی قرار دهید تا یک کد نویسِ مخفی، تمام سرمایه‌گذاری‌های شما را از بین ببرد.

با توجه به اینکه صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است باز هم مورد هک واقع شود، مهم است که با احتیاط ادامه دهید. با این حال، راه‌هایی برای محافظت از خود در برابر این هک‌ها وجود دارد: بیت‌کوینِ خود را از صرافی‌ها بردارید و با آلت کوین‌ها بازی نکنید.

چند روز دیگر، قدم به قدم شما را در خرید، معاملات و نگهداری بیت‌کوین راهنمایی خواهم کرد. اما امروز می‌خواهم درباره هک‌های شبکه ارزهای دیجیتال بحث کنم. به طور خاص، چرا بیت‌کوین در مقایسه با سایر شبکه‌های ارز دیجیتال (پروژه‌های DeFi یا آلتکوین ها) «غیرقابل هک» است. در حالی که از نظر فنی ممکن است شبکه بیت‌کوین هک شود و وجوه مستقیماً از بلاک‌چین به سرقت برود، هرگز در مورد بیت‌کوین این اتفاق نخواهد افتاد (البته، ممکن است برای سایر ارزهای دیجیتال هم اتفاق بیفتد).

حمله 51 درصدی

دلیل اینکه شبکه بیت‌کوین به شدت غیرمتمرکز است، تعداد شرکت‌کنندگان در آن است. با هر ماینر و گره یا Node اضافی که آنلاین می‌شود، امنیت کلی شبکه تقویت می‌شود و تلاش برای تصاحب شبکه برای برخی نهادها یا گروه‌های مخرب به طور فزاینده‌ای دشوارتر می‌شود.

اما اگر یک شبکه بلاکچین، قوی نباشد، مستعد حمله 51 درصدی است، جایی که اگر ماینرها بتوانند بیش از 50 درصد از قدرت پردازش در شبکه را در اختیار بگیرند، می‌توانند به طور مؤثری رمزارز خود را در اختیار گرفته و «دو بار خرج کنند» (Double Spending). مشابه اسکناس‌های تقلبی، هکرها می‌توانند از «کپی‌های جعلیِ» یک ارز دیجیتال استفاده کنند، بنابراین عرضه را افزایش داده و ارزش پول را کاهش می‌دهند.

حمله 51 درصدی به پروتکل‌های اثبات کار مانند بیت‌کوین می‌تواند با موفقیت انجام شود زیرا شبکه همیشه طولانی‌ترین زنجیره با بالاترین قدرتِ استخراج را به عنوان زنجیره اصلی به‌طور پیش‌فرض انتخاب می‌کند.

اما در نهایت، این اتفاق در شبکه بیت‌کوین نمی‌افتد، زیرا الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین به قدرت زیادی نیاز دارد تا یک حمله 51 درصدی رخ دهد (به اندازه انرژی مصرفی یک کشور کوچک همراه با بیش از 23 میلیارد دلار سخت‌افزار). برای یک هکر منطقی نیست که این مقدار پول را در تلاش برای به دست آوردن یک ارز پر ریسک خرج کند.

علاوه بر این، هکرها نمی‌توانند بیت‌کوین را از دیگران «بدزدند» بلکه فقط می‌توانند بیت‌کوینِ خود را «دو بار خرج کنند»، درست همانطور که جعل‌کنندگان به‌جای سرقت از بانک، اسکناس‌های دلار جعلی می‌سازند. اینجا نیز، انجام این کار احمقانه خواهد بود زیرا ارزش بیت‌کوین به سرعت کاهش می‌یابد چون شبکه تشخیص می‌دهد که بیت‌کوین دو برابر شده است و مردم اعتماد خود را به بیت‌کوین از دست می‌دهند.

نگرانی‌های محاسبات کوانتومی

بسیاری از بدبینان، نگرانی‌هایی را در مورد محاسبات کوانتومی که امنیت شبکه بیت‌کوین را متزلزل می‌کند، مطرح می‌کنند، زیرا محاسبات کوانتومی می‌تواند الگوریتم‌های رمزگذاری شبکه را شکسته و کلیدهای خصوصی کاربران را آشکار کند.

نگرانی دیگر این است که محاسبات کوانتومی می‌تواند به «اَبَر ماینرها» اجازه دهد که بیت‌کوین را با سرعت بسیار بالایی استخراج کنند، بنابراین استخراج را متمرکز کرده و به آنها اجازه می‌دهد تا کنترل زنجیره بلوکی را در دست بگیرند و در بدترین سناریو، یک حمله 51درصدی را رقم بزنند.

در حالی که این موقعیت‌ها ممکن است دلهره آور به نظر برسند، اما محاسبات کوانتومی در آینده‌ای بسیار دور میسر هستند. ضمناً گفته می‌شود که کامپیوترهای کوانتومی برای محاسبات اورگانیک کاربرد دارد و برای محاسبات ریاضی (مشابه محاسبات بیتکوین) بهینه‌سازی نشده‌اند.

در هر صورت، شبکه بیت‌کوین زمان زیادی برای «ارتقا و به روز رسانی» دارد تا برای چنین شرایط وخیمی آماده شود تا بتواند در برابر هر نوع حمله‌ای که در راه است از خود محافظت کند. احتمالاً برای انجام این کار، بیت‌کوین به پروتکلی که ویژگی‌های امن کوانتومی را در خود جای می‌دهد، «هارد فورک» کند (فردا به معنای «شاخۀ سخت» در یک ارز دیجیتال توضیح خواهم داد).

برای محافظت از بیت‌کوین خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

در حال حاضر، فقط به اجرای بهترین شیوه‌های امنیت اینترنتی خود، مانند استفاده از تولیدکننده رمز عبور و فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای برای حساب‌های صرافی خود ادامه دهید. بعداً، من به شما یاد خواهم داد که چگونه بیت‌کوین خود را از صرافی‌ها و ولت‌های خود منتقل کنید تا از سرقت احتمالیِ هکرها جلوگیری کنید.

یک هشدار: برای اکثر مردم استفاده از کیف پول‌های خود حضانتی کار ساده‌ای نیست. برای صنعت کریپتو ضروری است که به توسعه و بهینه‌سازی تجربه کاربری برای کیف پول رمزارز ادامه دهد، اما همزمان، صرافی‌های ارز دیجیتال را برای محافظت از وجوه افرادی که هنوز برای راه حل‌های ذخیره‌سازیِ خود حضانتی آماده نیستند، مسئول و پاسخگو نگه دارد. در نهایت، استقلال در عملکرد، هدف نهایی برای ایمنیِ بیت‌کوین شماست پس به یاد داشته باشید که ابتدا برای یادگیری وقت بگذارید.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا