آکادمی کریپتو

ورود سریع، آسان و ایمن به دنیای ارزهای دیجیتال

از همان اولش به فکر آخرش باش

            بدون تعارف، قبل از هر اقدامی در بازار ارزهای دیجیتال، به فکر تنظیم وصیت نامه یا نوشته‌ای در خصوص دارایی‌های دیجیتال خود، بعد از خودتان باشید! شوکه شدید؟ لطفاً نشوید، چون افراد زیادی پس از فوتشان، تمام دارایی دیجیتال شان را با خود به دیار باقی بردند! آیا شما هم می‌خواهید جزو همین افراد باشید؟ اگر نه، به خواندن مطالب ادامه دهید.

            هنوز هم با این حجم از پیشرفت فناوری، یکی از پیش نیازهای ورود به هر بازاری، یک حساب بانکی و یا کیف پول است و تا زمانی که تکنولوژی تا حدی پیشرفت کند که اطلاعات مالی هر شخص، همانند دی ان ای، داخل بدنش ذخیره شود، باید همچنان از یک کیف پول استفاده کنیم! همانطور که ممکن است کیف پول‌های چرمی یا کارتهای بانکی، مفقود یا مورد سرقت واقع شوند، کیف پول‌های ارزهای دیجیتال هم ممکن است مفقود، غیرقابل دسترسی یا هک شوند. پس لازم است احتیاط‌های لازم برای حفظ و نگهداری از حساب‌ها و کارتها و کیفها را همیشه مد نظر قرار دهید.

            از طرف دیگر، اگر صاحب یک حساب بانکی فوت کند، بر اساس یک ساز و کار قانونی و از پیش تعیین شده، (چه وصیت نامه‌ای وجود داشته باشد و چه نباشد) مایَملَک و ماترکه متوفی به ورثه می‌رسد و در این بین، هیچ حق یا سرمایه‌ای مفقود یا ضایع نمی‌گردد اما در مورد ارزهای دیجیتال موضوع کمی متفاوت است.

            فرض کنید شما مقداری بیتکوین و اتریوم خریداری کردید و آن را روی اپلیکیشن کیف پول موبایل خود نگهداری می‌کنید. در صورت پاک شدن این اپلیکیشن یا سرقت گوشی موبایل یا (بعد از احتمالا 120 سال) فوتِ صاحب کیف، آیا تا بحال فکر کرده‌اید که تکلیف بیتکوین‌ها و اتریوم‌های شخص چه می‌شود؟ در ادامه به راه حل این مشکل اساسی و بسیار مهم هم اشاره خواهیم کرد.

قدم اول
انتخاب یک گوشی یا تبلت

گوشی موبایل یا تبلت خود را بردارید، از اتصال اینترنت مطمئن شوید و برای بالا بردن امنیت، در صورت فعال بودن فیلترشکن یا وی‌پی‌اِن یا پروکسی، آن را غیر فعال کنید.

قدم دوم
دانلود یکی از اپلیکیشن‌های «کیف پول ارز دیجیتال» که ازین پس به اختصار به آن «کیف پول» می‌گوئیم

تنوع کیف پول‌های نرم‌افزاری و حتی سخت‌افزاری و ویژگی‌های آن‌ها بسیار است اما در این مقاله تنها جهت مثال، تعدادی از ویژگی‌های بعضی از کیف پول‌های شناخته شدۀ نرم‌افزاری در زمان نگارش این مقاله آورده شده و تنها برای نمونه، مراحل ساخت کیف پول در یکی از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • کیف پول تِراست وَلِت Trust Wallet: راحتی استفاده. پشتیبانی از تعداد زیادی ارز دیجیتال. امکان اضافه کردن و مدیریت کیف پول‌های جدید. امکان تبدیل کردن برخی ارز‌های دیجیتال به هم، مانند یک صرافی (مثلا تبدیل اتریوم به شیبا). امکان سفارش گذاری برای خرید یا فروش ارز (همانند یک کارگزاری).
 • کیف پول اَتُمیک وَلِت Atomic Wallet (هرچند که تلفظ صحیح آن، اِتامیک وَلِت است اما در این مقاله سعی شده با اصطلاحات و تلفظ‌های مرسوم در ایران استفاده گردد تا جایی که به معنی و مفهوم اصلی موضوع لطمه وارد نگردد): راحتی استفاده. پشتیبانی از تعداد زیادی ارز دیجیتال. امکان تبدیل کردن برخی ارز‌های دیجیتال به هم، مانند یک صرافی (مثلا تبدیل بیتکوین به اتریوم).
 • کیف پول بیتکوین دات کام Bitcoin.com: راحتی استفاده. پشتیبانی از ارزهای دیجیتال بیتکوین، بیتکوین کَش و اتریوم.
 • و کیف پول‌های دیگر

اگر گوشی یا تبلت با سیستم عامل اندروید دارید، از طریق اپلیکیشن Play Store عبارت Trust Wallet را جستجو و اپلیکیشن اصلی کیف پول تِراست وَلِت را دانلود کنید.

اگر گوشی یا تبلت اپل با سیستم عامل آی‌‌او‌اس (iOS) دارید، از طریق اپلیکیشن App Store عبارت Trust Wallet را جستجو و اپلیکیشن اصلی کیف پول ارزهای دیجیتال تِراست وَلِت را دانلود کنید.

قدم سوم:
ساخت کیف پول

روی آیکون اپلیکیشن تراست ولت بزنید و آن را اجرا کنید و گزینه Create a new wallet را بزنید تا یک کیف پول جدید بسازید.

در صفحه بعد، از شما خواسته می‌شود که از کیف پول خود یک پشتیبان (بَکاپ Backup) تهیه کنید. یعنی اگر در آینده این اپلیکیشن از روی گوشی موبایلتان پاک شد یا گوشی موبایلتان مفقود یا سرقت شد یا به هر دلیلی دیگر به کیف پول خود دسترسی نداشتید، بتوانید کیف پول و ارزهای دیجیتال داخل آن را احیا کنید و بازگردانید. پس مربعِ کنارِ نوشتۀ I understand that … را لمس کنید و روی دکمه Continue بزنید.

در این مرحله یک صفحه کاغذ و یک خودکار (استفاده از مداد پیشنهاد نمی‌شود) آماده کنید و همه کلماتی را که روی صفحه موبایل خود می‌بینید به همان ترتیب و با همان شماره‌ها مشابه عکس زیر یادداشت کنید (در کیف پول‌های مختلف ممکن است تعداد این کلمات متفاوت باشد. معمولاً شما باید 12 یا 24 کلمه را یادداشت نمائید):

* هشدار *

 • برای بالا بردن امنیت کیف پول خود و حفظ ارزهای دیجیتال داخل آن، به هیچ عنوان، از روی صفحه گوشی خود، عکس یا اسکرین شات نگیرید. بهتر است از روش یادداشت برداری با خودکار و روی کاغذ تحریر معمولی استفاده نمائید.
 • همیشه این را بدانید که این کلمات، کلیدِ ورود به کیف پول شما و تمام ارزهای دیجیتالِ داخل آن است. پس از آنها همانطوری مراقبت کنید که از رمز عبور حساب اینترنت بانکتان مراقبت می‌کنید. حتی باید بیشتر هم مراقب باشید زیرا رمز اینترنت بانک شما قابل تغییر است اما تغییر این کلمات ممکن نیست!
 • هیچ شخص یا شرکتی حتی خود اپلیکیشن کیف پول، از هیچ روشی و از هیچ کانال ارتباطی، این کلمات را از شما نمیخواهد یا استعلام نمی‌کند. حتی اگر خود شما با واحد پشتیبانی این کیف‌ها ارتباط برقرار کنید هم این کلمات را از شما نمی‌خواهند و استعلام نمی‌کنند.
 • اگر هر شخص یا شرکتی حتی واحد خدمات یا پشتیبانیِ فنیِ خود اپلیکیشنِ کیف پول، این کلمات را از شما استعلام کردند آگاه باشید که شما در معرض یک هکر یا کلاهبردار قرار دارید حتی اگر این درخواست و استعلام از ایمیل یا آدرس یا تلفن رسمی آنها صورت پذیرفته باشد.
 • اگر این کلمات مفقود یا فراموش شوند یا به هر طریق دیگر در دسترس نباشند، هیچ شخصی حتی خود شرکت یا شخص تولید‌کننده یا شرکت یا شخص طراح و تیم توسعه‌دهنده یا واحد پشتیبانی فنی کیف پول به هیچ طریقی و تحت هیچ عنوان نمی‌توانند این کلمات را بازیابی کنند. در نتیجه در این میان مراقب اشخاص یا شرکت‌های سودجو یا کلاهبردار باشید تا با پیشنهادات فریبکارانه، از شما اخاذی یا به شما خسارت و ضرر از هر نوعی وارد نکنند.
 • از همین ابتدا که با کریپتومنتور همراه شدید، کار اصولی را انجام دهید و از روش دیگری برای پشتیبان‌گیری (بکاپ Backup) از کیف پول خود استفاده نکنید مگر اینکه بدانید چه کار می‌کنید و کارتان چه عواقبی دارد یا روش بهتری پیدا یا ابداع یا انتخاب کرده باشید
 • در آینده ممکن است این روش‌ها و فرآیندها و محدودیت‌ها یا ویژگی‌ها تغییر کند و ما وظیفه داریم همیشه اطلاعات و دانش خود را به‌روز نگه داریم

            بعد از یادداشت کردن آن کلمات حیاتی و بسیار محرمانه و مهم، روی عبارت Continue بزنید و در صفحه بعد، به کمک دست نوشته خود، به ترتیب روی کلماتی که میبینید بزنید و در نهایت روی دکمه Continue بزنید. (در کیف پول‌های مختلف ممکن است این مرحله متفاوت باشد. امکان دارد نیاز باشد شما عین هر کلمه را به ترتیب و با فاصله یا در جاهای خالی موجود، با صفحه کلید یا کیبورد موبایل خود تایپ نمائید).

            اگر در حین انتخاب کلمات دچار اشتباه شدید و پیغام خطای «Invalid order. Try Again!» از سوی کیف پول برای شما نمایش داده شد، روی کلماتِ اشتباه (کلماتی که قبلا یکبار انتخاب کردید) دوباره بزنید تا از لیستِ ترتیبی خارج شوند تا دوباره بتوانید آنها را به ترتیب انتخاب نمائید.

اگر به هر دلیلی در ادامۀ این مرحله با پیغام خطای «Are you sure you want to close this screen?» از سوی کیف پول مواجه شدید و گزینه «OK» را انتخاب کردید، باید دوباره مراحل بالا (قدم سوم) را تکرار کنید و اینبار، کلمات جدیدی را می‌بایست یادداشت کنید و کلمات قبلی دیگر فاقد اعتبار و کارایی نخواهند بود. اما اگر گزینه «Cancel» را برای این پیغام خطا انتخاب کنید این فرصت را دارید که دوباره روی کلماتِ اشتباه بزنید تا از لیستِ ترتیبی خارج شوند تا دوباره بتوانید آنها را به ترتیب انتخاب نمائید.

تبریک. شما اولین کیف پول خود را ساختید.

قدم چهارم
قدمی واجب و حیاتی

با توجه به نکاتی که در مورد محرمانگی و حساسیت کلمات یادداشت شده در قدم قبلی عنوان شد و با در نظر گرفتن اینکه ممکن است بخواهید (بعد از احتمالا 120 سال) بعد از خودتان یا در هر زمان دیگری که خودتان صلاح می‌دانید، امکان استفاده و بهره‌برداری از ارزهای دیجیتالِ داخلِ کیف پول تان را برای شخصی دیگر فراهم کنید، می‌توانید از طریقی که با ایشان توافق کرده‌اید این کار را انجام دهید (به طور مثال، وصیت نامه یا .

برخی افراد ممکن است این کلماتِ یادداشت شده را کنار وصیتنامه خود نگهداری نمایند. برخی از افراد ممکن است این کلمات را داخل گاوصندوقی قرار دهند. برخی نیز ممکن است یک نسخه دیگر از کلمات را یادداشت کنند و در اختیار امین یا شریک خود یا همسر یا عضو یا اعضای خانواده خود یا هر شخص دیگرِ مدنظر خود قرار دهند. اما نکته مشترک بین همه روشها و همه افراد ذینفع و مطلع و دارنده کلمات، نگهداری امنِ این کلمات محرمانه است.

قدم پنجم
دریافت ارز دیجیتال

            بهتر است تنها و تنها بعد از انجام قدمهای سوم و چهارم، این قدم را بردارید. در غیر اینصورت ممکن است تمام موجودی کیف پولتان برای همیشه از دسترس شما خارج شود. «برای همیشه».

            یکی از سریعترین و مطمئن ترین راه‌ها برای داشتن ارز دیجیتال، دریافت آن از شخصی است که هم ارز دیجیتال دارد و هم از اطلاعات و توانایی کافی در زمینه تبادل ارز دیجیتال برخودردار است و این کار را قبلاً بارها با موفقیت انجام داده باشد. بهتر است این شخص از اعضای خانواده یا اقوام یا دوستانی باشد که به آنها اعتماد دارید و معمولا با ایشان تبادلات ریالی (یا هر ارز مرسوم دیگری مانند دلار، یورو، …) دارید. لطفاً از افرادی که شناخت کافی از وضعیت شغلی یا اجتماعی یا قضایی آنها ندارید، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی ارز دیجیتال دریافت نکنید یا برای آنها مبلغ ریالی (یا هر ارز دیگری)، انتقال ندهید.

            فرض می‌کنیم که یکی از دوستان شما می‌تواند به کیف پول شما، بیتکوین Bitcoin، اتریوم Ethereum، باینَنس کوین Binance Coin و یا یک ارز دیجیتال دیگر انتقال دهد. در این مثال، از ارز دیجیتال بایننس‌کوین  Binance Coin که در دنیای ارزهای دیجیتال آن را با نماد استانداردِ اختصاریِ BNB می‌شناسند، استفاده کردیم تا هم فرآیند نقل و انتقالِ این مثالِ آموزشی به سرعت انجام پذیرد و هم کارمزد شبکه کمتری برای شما ساخته شود. ضمناً از همین مراحل می‌توانید برای دریافت بیتکوین، اتریوم، دوجکوین، کاردانو و هر ارز دیجیتال دیگر در تراست ولت استفاده کنید. کارهایی که شما می‌بایست به ترتیب انجام دهید به شرح زیر است:

* هشدار *

قبل از هرکاری، به اینترنت متصل شوید و اپ‌های شبکه خصوصی مجازی یا همان وی پی ان VPN یا پروکسی Proxy (که اغلب به آنها فیلترشکن گفته می‌شوند) را غیر فعال و غیرمتصل (Disconnect) کنید و از آنها خارج شوید.

1. اپ کیف پول تراست ولت را اجرا کنید (یعنی روی آیکون یا نماد تراست ولت بزنید)

2. روی گزینه BNB (بی.اِن.بی یا همان باینَنس کوین) که آیکون (نشان) آن شبیه تقریبا یک لوزی سفید رنگ داخل یک دایره زرد رنگ است بزنید. (به مرور زمان باید با آیکون، نماد، نام و حتی رنگ و نشانِ هر ارز دیجیتال آشنا شوید، زیرا در بین حدود 9000 ارز دیجیتال موجود تا این تاریخ، شناسایی ارز دیجیتال مورد نظر و جلوگیری از ارسال یا دریافت اشتباهیِ یک ارز با نام یا نماد مشابه خیلی مهم و حیاتی می‌باشد.

در این مرحله می‌توانید از یک روش دیگر هم به کیف پول بایننس‌کوین دسترسی پیدا کنید. برای این کار، بعد از اجرای اپ تراست ولت، از گزینه‌های بالای آن، روی گزینه Receive بزنید، یک برگه جدید ظاهر می‌شود که در قسمت بالای آن می‌توانید نام کوین یا ارز دیجیتال مورد نظر را بنویسید و جستجو (Search) کنید. عبارت BNB را بنویسید (تایپ کنید) و منتظر بمانید تا لیستی از کوین‌های مرتبط یا مشابه با BNB لیست شوند. از بین آن‌ها نتیجه‌ای را انتخاب کنید که در سمت چپ، نام BNB و در سمت راست هم نماد BNB دارد. عدد 0 در کنار نماد BNB نشان‌دهنده موجودی کیف پول بایننس شماست. آیکون آن نیز شبیه تقریبا یک لوزی سفید رنگ داخل یک دایره زرد رنگ است. ممکن است در نتایج جستجو، نماد BNB با شبکه ERC20 هم وجود داشته باشد که در این تمرین نباید آن را انتخاب کنید.

3. در صفحه بعد، موجودی بایننس‌کوین در کیف پولتان نمایش داده می‌شود که اکنون صفر است. دقت کنید که در سراسر دنیا نماد استانداردِ اختصاری برای بایننس‌کوین، BNB در نظر گرفته شده است. (همانطور که برای ریال IRR و برای دلار آمریکا USD و برای یوررو EUR در نظر گرفته شده است. پس اگر قصد تبادل بایننس‌کوین را دارید باید دقت کنید که نمادی که باید به دنبالش بگردید BNB است و نه هیچ نماد دیگر. نمادهایی مانند WBNB یا fBNB یا BNBB هیچ کدام، بایننس‌کوین نیستند. هرچند که به طور مثال، ارزش یک WBNB تقریبا برابر با ارزش یک BNB می‌باشد، اما برای داشتن BNB نمی‌توانید WBNB دریافت کنید!)

4. در همین صفحه که موجودی بایننس‌کوین و لیست تراکنش‌های آن (Transactions) نمایش داده خواهد شد، روی گزینه Receive بزنید. یک برگه جدید ظاهر می‌شود که حاوی موارد زیر است:

 • در بالای برگه، نماد BNB و عبارت دریافت BNB دیده می‌شود (Receive BNB)
 • در قسمت میانی برگه، یک کد مربعی از نوع QR یا همان QR Code (اینطور تلفظ کنید: کی‌یو آر کُد) دیده می‌شود که توسط دوربین‌های گوش‌های موبایل جدید یا اپ‌های مربوطه قابل اسکن می‌باشد. این کدمربعی حاوی «آدرس کیف پول بایننس‌کوین» شماست. به طور مثال، چیزی شبیه به این رشته از اعداد و حروف:

bnb1jrzptuugii388wdtq4kgzuc055heeawd704f9a

 • در قسمت پایینِ QR Code یک رشته از حروف و اعداد لاتین (به زبان انگلیسی) وجود دارد. این رشته از اعداد و حروف، در حقیقت همان «آدرس کیف پول بایننس‌کوین» شماست. این آدرس همان کاربردی را دارد که شماره حساب بانکی یا شماره 16 رقمی کارت بانکی شما دارد.
 • پایینتر، عبارت No memo required را می‌بینید که به این معنی است که در این دریافت یا تبادل، نیازی به Memo یا یادداشت ندارید. برخی از دریافت‌ها نیاز به چنین یادداشتی که معمولا یک عدد است دارند که در این مثال به آن نیاز ندارید.
 • توضیح پایین آدرس می‌گوید که «فقط بایننس‌کوین با نماد BNB را به این آدرس انتقال دهید. تبادلِ سایر کوین‌ها (منظور از کوین، ارز دیجیتال است) ممکن است منجر به از دست دادن همیشگی آن کوین گردد».
 • پایینتر هم سه گزینه وجود دارد که در اینجا گزینه Copy یا همان کپی یا رونوشت، توضیح داده می‌شود.

5. روی گزینه Copy بزنید. اکنون، آدرس کیف پول بیتکون شما در قالب یک متن، در حافظه گوشی کپی شده و می‌توانید آن را از طریق ایمیل یا یک اپلیکیشن پیام‌رسان، برای دوستتان ارسال کنید.

6. آدرس کیف پول بایننس‌کوین خود را برای دوستتان بفرستید. برای این کار از اپ تراست ولت خارج شوید و بطور مثال وارد اپلیکیشن  واتس اپ WhatsApp (یا هر پیام‌رسان و اپ ایمیل دیگر) بشوید و در قسمتی که برای نوشتن پیام است، دست خود را نگه دارید تا گزینه Paste یا چسباندن ظاهر شود. روی گزینه یا عبارت Paste بزنید. اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید، آدرس کیف پول بایننس‌کوین شما باید مثل یک متن در این قسمت ظاهر شود. اگر آدرستان را ندیدید مراحل 5 تا 6 را دوباره انجام دهید یا از یکی از اطرافیانتان برای انجام کپی و پِیست (Copy, Paste) کمک بگیرید. اکنون روی دکمه یا گزینه یا عبارت ارسال یا Send در اپ پیام‌رسان بزنید تا آدرس کیف پول بایننس‌کوین شما برای ایشان ارسال گردد.

اگر دوستتان کنارتان باشد می‌توانید برای ساده‌سازی این تمرین، از ایشان بخواهید که با دوربینِ اپ تراست ولت خود در هنگام ارسال بایننس‌کوین، کدمربعی یا همان QR Code مرحله 4 را از روی صفحه گوشی مویایل شما اسکن کند تا آدرس کیف پول بایننس‌کوین شما به سادگی و به سرعت در اختیار ایشان قرار بگیرد، بدون آنکه نیاز باشد شما این آدرس را برایش ارسال کنید!

7. از ایشان بخواهید که قبل از ارسال مقداری بایننس‌کوین به شما، حتما تمام اعداد و حروف آدرس را که در این مثال 42 کاراکتر (حرف و عدد) می‌باشد، از ابتدا تا انتها با شما مجدداً بررسی کند. این کار می‌تواند از روش‌های مختلف انجام گردد. به طور مثال، ابتدا وارد اپ تراست ولت خود و قسمت کیف پول بایننس‌کوین خود بشوید (همانند مراحل 1 تا 4) و سپس با دوستتان تماس بگیرید (اگر ایشان کنارتان حضور دارد دیگر نیازی به تماس نیست) و از ایشان بخواهید تمام آدرس را از اول تا آخر برای شما بخواند. و شما هم به ترتیب، برای مثال، حروف و اعداد b و n و b و 1 و … را تا آخر بررسی کنید تا مطمئن شوید، آدرسی که به دست ایشان رسیده، همان آدرسی است که «در کیف پول تراست ولت شما برای بایننس‌کوین» می‌بینید. به طور مثال چیزی شبیه به این آدرس:

bnb1jrzptuugii388wdtq4kgzuc055heeawd704f9a

* هشدار *

چرا باید این بررسی را انجام دهید؟ چون ممکن است هنگامی که آدرس کیف پول خود را از داخل اپ تراست ولت، کپی کردید، یک هَکِر Hacker (به زبان ساده: دزد اطلاعات) یا یک بدافزار Malware (به زبان ساده: نرم‌افزار یا اپلیکیشن‌های بَد و مخرب که کارشان خرابکاری در گوشی موبایل یا کامپیوتر شماست) یا هر تهدید دیگر، آدرس کیف پول خود را به جای آدرس کیف پول شما در حافظه گوشی یا کامپیوتر کپی کند و شما آن آدرسِ اشتباه که متعلق به یک فرد کلاهبردار و سارق است را برای دوستتان ارسال کرده باشید. شما با بررسی مجدد آدرس کیف خود با طرف مقابل، از بسیاری از این تهدیدات در امان خواهید بود. ضمناً به یاد داشته باشید که شبکه خصوصی مجازی یا همان وی پی ان VPN یا پروکسی Proxy یا فیلترشکن، تهدیدهای بزرگی برای امنیت تراکنش‌های شما چه از نوع ارز دیجیتال و چه بانکی هستند. در هنگام استفاده از این اپ‌ها و شبکه‌ها، امکان دارد آدرس کیف پول شما یا رمز عبور اینترنت بانک یا رمز عبور اینستاگرام یا رمز عبور ایمیل شما به سادگی به سرقت برود یا اصطلاحاً هَک شود و بعداً باعث خسارت‌های جبران ناپذیری برایتان گردد.

8. پس از اطمینان از اینکه، آدرس کیف پول بایننس‌کوینی که دوستتان دریافت کرده، دقیقاً و دقیقاً همانی است که شما در اپ تراست ولت خود می‌بینید، از ایشان بخواهید برایتان کمی بایننس‌کوین ارسال کند.

9. پس از اینکه ایشان برای شما مقداری بایننس‌کوین ارسال کرد باید منتظر بمانید تا آن بایننس‌کوین را در کیف پول خود دریافت کنید.

مدت زمانی که باید منتظر باشید تا کوین یا ارز دیجیتال خریداری یا دریافت شده را در کیف پول خود مشاهده کنید خیلی متغیر است. این زمان ممکن است از چند صدم ثانیه تا یک یا حتی دو روز هم طول بکشد! در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال باینَنس کوین با نماد BNB در زمان‌های معمول، خیلی سریع و در عرض حدود چند ثانیه منتقل می‌گردد اما بیتکوین ممکن است در ساعات و روزهایی که حجم درخواستهای تاییدِ تراکنش در بلاکچینِ بیتکوین، بالا باشد، تا یک روز هم طول بکشد یا حتی کنسل گردد!

در برخی از کوین‌ها بعد از دریافت ارز ممکن است مقداری کمتر از مقدار خریداری شده ببیند. این موارد در سپیدنامه و توضیحات وبسایت هر کوین آمده که قبل از خرید هر کوین باید سپیدنامه آن کوین مطالعه شود. در غیر اینصورت ممکن است با مواردی در دنیای ارزهای دیجیتال برخورد کنید که خارج از انتظارتان باشد ولی قبلا در سپیدنامه توضیح داده شده باشد!

10. معادلِ ریالیِ کوینی که از دوستتان دریافت کردید را برایش واریز کنید یا به کمک ایشان همان مقدار کوین را برایش ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا