مفاهبم و مبانی بازارهای مالی و اقتصادمفاهیم و مبانی سرمایه‌گذاری، معامله‌گری، کسب درآمد

آشنایی با مفهوم میانگین کم کردن

کاستن میانگین قیمت خرید ارز دیجیتال و بیتکوین

میانگین کم کردن شامل سرمایه‌گذاری بیش‌تر روی یک دارایی است و یک استراتژی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. با این حال، سرمایه‌گذاران باید در تصمیم گیری برای اینکه در چه سناریویی از میانگین کم کردن استفاده کنند، محتاط باشند. این استراتژی بیش‌تر مناسب سهام‌های ممتازی است که وضعیت بنیادی خوبی داشته باشند. استفاده از این روش در مورد بیت‌کوین و اتریوم و سایر دارایی‌های دیجیتال که بنیاد قوی تری دارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرفداران روش میانگین کم کردن آنرا به عنوان یک رویکرد مقرون به صرفه برای کسب ثروت می‌دانند. این روش اغلب توسط معامله‌گران بلندمدت و کسانیکه خلاف جهت روند غالب بازار معامله می‌کنند، پذیرفته می‌شود.

برای درک بهتر مطلب به عنوان مثال، فرض کنید که یک سرمایه‌گذار بلندمدت، هولدر بیت‌کوین است و معتقد است که چشم انداز این ارز دیجیتال مثبت است. این سرمایه‌گذار ممکن است تمایل داشته باشد که کاهش شدید قیمت رمز ارز را به عنوان یک فرصت خرید در نظر بگیرد، در حالیکه که احتمالا سایر سرمایه‌گذاران نسبت به چشم انداز بلندمدت این سهم بدبین هستند.

سرمایه‌گذاری که استراتژی میانگین کم کردن را اتخاذ کرده است، ممکن است تصمیمش را اینگونه توجیه کند که کاهش قیمت یک دارایی معادل تخفیف برای قیمت آن سهم نسبت به قیمت ذاتی یا بنیادی‌اش است.برعکس، سرمایه‌گذاران و تریدرها با افق‎‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، احتمالا کاهش قیمت یک دارایی را نشان از عملکرد آینده سهم تلقی کنند. این سرمایه‌گذاران معمولا در خلاف جهت روند معامله می‌کنند و احتمالا برای توجیه دلیل سرمایه‌گذاری خود به ابزارهای تکنیکال متوسل می‌شوند.

بازار از دو بخش تشکیل شده است: حجم و قیمت

گاهی اوقات سرمایه‌گذاران فراموش می‌کنند که بازار تنها قیمت نیست. تعداد یا حجم قابل معامله هم اهمیت دارد. وقتی قیمت یک دارایی کاهش می‌یابد، یعنی توان خرید سرمایه‌گذار افزایش یافته و می‌تواند تعداد یا حجم بیشتری از دارایی مورد نظر را خریداری کند. زمانی که قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خرید سرمایه‌گذار هم کاهش می‌یابد. اگر سرمایه‌گذار پیش‌بینی می‌کند که در نهایت قیمت دارایی مورد نظر افزایش خواهد یافت، آیا منطقی نیست که آن دارایی را به طور مرتب خریداری کند؟ یا در بازارهای نزولی اقدام به خرید کند و در بازارهای صعودی به تدریج خارج شود؟ این یک استراتژی نسبتاً بلندمدت است.
استراتژی میانگین کم کردن و یا DCA حد ضرر ندارند. خریدار به فکر فروش در آینده نزدیک نیست. قیمت هم اهمیتی ندارد. اهرمی هم در کار نیست. صرفاً خرید یک دارایی تا تاریخ خاصی ادامه می‌یابد و بعد از آن سرمایه‌گذار منتظر می‌ماند تا سرمایه‌گذاری به نتیجه مطلوب برسد. حتماً به خاطر داشته باشید که از این نوع استراتژی نباید برای نوسان گیری استفاده کرد. در نوسان گیری باید حد ضرر مشخص باشد. اگر حد ضرری در کار نبود، نوسان گیر هم خیلی زود با زیان از بازار خارج خواهد شد. به همین دلیل این استراتژی برای نوسان گیری مناسب نیست.

چه زمانی باید میانگین خریدمان را کم کنیم؟

ابتدا باید توجه کنید که اگر کف بنیادی دقیق و مطمئنی برای سهم ندارید نیمی از خرید را انجام دهید و الباقی را برای میانگین‌گیری احتمالی نگهداری کنید. اگر قیمت بالا رفت که سود کردید. اما اگر افت کرد، هم استرس کمتری دارید و هم امکان میانگین‌گیری وجود دارد. میانگین‌گیری حتما باید با در نظر گرفتن نسبت قیمت به درآمد و همچنین کف بنیادی سهم انجام شود. با فرض خرید در ۲۹۰ و اینکه کف بنیادی سهم ۲۲۰ تومان است، خرید در ۲۶۵ تومان کار درستی نیست. چون اگر قیمت ۲ روز مثبت باشد به محدوده خرید شما برمی‌گردد، اما اگر بخواهد تا کف بنیادی حرکت کند خرید در ۲۶۵ تومان زیان دیگری به شما وارد خواهد کرد.

فرض کنیم این سهم در یک گروه با نسبت قیمت به درآمد ۴٫۵ قرار گرفته و ۶۰ تومان هم سود دارد. بنابراین، نسبت ۴ یعنی قیمت ۲۴۰ تومان از جهتی به کف بنیادی ۲۲۰ نزدیک است و از نسبت قیمت به درآمد گروه هم کمتر است. در نتیجه، خرید در ۲۴۰ به این دو دلیل توجیه خواهد داشت. اما خرید در ۲۶۵ به دلیل دور بودن از کف بنیادی و برابری با نسبت قیمت به درآمد گروه، منطقی نخواهد بود.

نتیجه بحث بالا این است که پس از تعیین مولفه‌های درست برای خرید سهم و طی کردن دقیق فرآیند انتخاب، بررسی و تصمیم‌گیری در مورد سهم‌، اگر قیمت از کف بنیادی دور است نیمی از خرید را انجام دهید. بعد اگر افت کرد، در جایی که سهم، نسبت قیمت به درآمد کمتری از گروه داشت و به کف بنیادی نزدیک شده بود، میانگین بگیرید. اما اگر قیمت به کف بنیادی نزدیک است می‌توانید کل خرید را هم انجام دهید.

امیدوارم به طور کامل با فرایند میانگین کم کردن اشنا شده باشید. در شرایط امروز بازار سرمایه، بسیاری از سهم‌ها نزدیک به ارزش ذاتی و کف بنیادی خود معامله می‌شوند و دارای p/eهای معقولی هستند. بنابراین با بررسی سهم مورد نظر خودتان از نظر بنیادی و تکنیکالی می‌توانید با دید میان مدت، میانگین خریدتان را کم کنید. همیشه به یاد داشته باشید که معامله‌گر خوب، معامله‌گری با نظم و انضباط است.

مزایای میانگین کم کردن

مزیت اصلی میانگین کم کردن این است که سرمایه‌گذار می‌تواند میانگین قیمت هولد کردن رمز ارز خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با فرض بازگشت روند قیمت، این روش نقطه سر به سری (نقطه خروج از بازار بدون سود و زیان) بهتر و سود دلاری بیش‌تری را تضمین می‌کند (نسبت به حالتی که از روش میانگین کم کردن استفاده نشود).

معایب میانگین کم کردن

میانگین کم کردن وقتی موثر است که روند قیمتی در نهایت بازگردد؛ چراکه بر بزرگنمایی سود تاثیر دارد. به هر حال،‌ اگر قیمت دارایی به نزول خود ادامه دهد، باعث افزایش ضرر خواهد شد. در مواردی که سهام همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد، یک سرمایه‌گذار ممکن است از تصمیم خود برای میانگین کم کردن به جای خروج از پوزیشن، منصرف شود.

بنابراین، برای سرمایه‌گذاران مهم است که به درستی ریسک میانگین کم کردن روی رمز ارزها را برآورد کنند. با این وجود، گفتن این حقیقت از انجام آن سخت‌تر است و حتی برآورد این ریسک حین ریزش بازار و روند نزولی مشکل‌تر است. یکی دیگر از معایب اصلی میانگین کم کردن این است که ممکن است منجر به وزن‌دهی بیش‌تر سهم یک دارایی در سبد سرمایه‌گذاری شما شود.

 

 

امتیاز کاربران: 5 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا