مفاهیم و مبانی امنیت سایبری (امنیت دیجیتال)مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

شتکوین یا هرزارز Shitcoin

شت کوین Shitcoin چیست؟

ارزهای شت کوین (Shitcoins) تعدادی از رمزارزها هستند که بعد از بیت‌کوین ایجاد شدند، ارزش چندانی ندارند و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها بیهوده است. بر خلاف ارزهای دیجیتال اصلی مثل بیت‌کوین و اتریوم که با هدف‌های خاص، مشخص و مبتکرانه وارد دنیای سرمایه‌گذاری شدند، شت کوین‌ها فاقد ویژگی‌های خاص و ارزشمند هستند و به همین دلیل به آن‌ها ارزهای دیجیتالی انزجاری هم گفته می‌شود. شناسایی رمزارزهای مرده و هرزارزها از طریق یک تحلیل فاندامنتال موشکافانه و نیز بررسی دقیق توکنومیک رمزارزها بسیار حیاتی و مهم است.

در واقع شت کوین‌ها ارزش و اعتبار سایر ارزها را ندارند و مانند penny stock‌ها هستند(منظور از penny stock سهام شرکت‌هایی است که شهرت زیادی در بازار ندارند و معامله با آن‌ها ریسک بالایی دارد)

ویژگی‌های شت کوین shitcoin چیست؟

شاید با مطالعه مطالب بالا این نگرانی و دغدغه در ذهن خواننده ایجاد شود که چگونه باید شت کوین‌‌ها را تشخیص داد. تاکنون چندین شاخص مهم و اساسی برای شناسایی این دسته از ارزهای دیجیتال مطرح شده است. اما همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم در مقام عمل، تعیین مصداق برای این ویژگی‌ها با قاطعیت 100 درصدی امکان‌پذیر نیست و اختلاف نظرهای زیادی در این خصوص وجود دارد. اما شناخت خصوصیاتی که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد، در تصمیم‌گیری نهایی راهگشا است. مهم‌ترین ویژگی‌های مطرح شده در این خصوص عبارت است از:

افزایش قیمت شدید در کوتاه‌مدت و بدون پشتوانه

نوسانات قیمتی شدید به عنوان یکی از خصوصیات مهم بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. نباید در تصمیم‌گیری برای خرید یک رمزارز از این نکته مهم غافل شد. همان طور که هر افت قیمت شدیدی در بازار نشان‌دهنده بی‌ارزش بودن یک رمزارز نیست، افزایش قیمت شدید نیز دلیل متقنی بر ارزشمند بودن یک ارز دیجیتال به شمار نمی‌رود. بسیاری از سرمایه‌گذاران در روندهای صعودی ارزهای دیجیتال اقدام به خرید آن‌ها می‌کنند. این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان متخصص بازار، این تصمیم یک اشتباه راهبردی است.

در بازار ارزهای دیجیتال در طول بیش از یک دهه اخیر بارها این اتفاق رخ داده است که یک رمزارز در یک بازه زمانی کوتاه با رشد قیمت سرسام‌آوری همراه می‌شود. هم‌زمان با این رشد قیمتی شدید، موجی از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی برای این رمزارز به راه می‌افتد. به یکباره توجهات بسیار زیادی متوجه آن ارز دیجیتال می‌شود و سیلی از تریدرها برای خرید آن سرازیر می‌شوند. اما در واقع همه این اقدامات یک دام برای گرفتار کردن جمعی از سرمایه‌گذاران بوده و ظرف مدت کوتاهی همه چیز به یک‌باره فرومی‌پاشد؛ بنابراین هیچ‌گاه افزایش قیمت بی‌رویه یک ارز دیجیتال را به تنهایی به عنوان یک سیگنال مثبت برای خرید آن تلقی نکنید.

آغاز به کار یک رمزارز بدون وایت پیپر

در بالا نیز اشاره شد که وایت پیپر به عنوان یک سند بازاریابی، از اهمیت بالایی در ترسیم اهداف و برنامه‌های رمزارزها برخوردار است. به نوعی می‌توان وایت پیپر را شناسنامه یک ارز دیجیتال تلقی کرد و این نشان‌دهنده آن است که اگر ارز دیجیتالی در بازار بدون وایت پیپر عرضه شود، فاقد هویت خواهد بود. وایت پیپر سندی است که با مطالعه آن می‌توان تا حدودی به قضاوت در خصوص برنامه‌های توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال پی برد. در طول سال‌های گذشته اغلب شت کوین‌‌هایی که به پایان راه رسیده‌اند، فاقد وایت پیپر بودند.

توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال با انتشار وایت پیپر مستند و مستدل، به فعالان بازار پیام حسن نیت خود را منتقل می‌کنند. البته هر وایت پیپری هم نباید به تنهایی مرجع تصمیم‌گیری برای خرید یک ارز دیجیتال قرار بگیرد. یک نکته مهم در خصوص وایت پیپر وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

چگونه شت کوین Shitcoin یا هرزارز را از آلت کوین‌ها تشخیص دهیم؟

آلت کوین های بی ارزش شت کوین نام دارند. این ارزها در مرحله اول قیمت زیادی ندارند و خود را بسیار جذاب و با ویژگی‌های فوق العاده نشان می‌دهند تا سرمایه‌گذار جذب کنند. پس از آن قیمتشان افزایش می‌یابد و حتی ممکن است در برخی بازه‌های زمانی سود دهی هم داشته باشند.اما از آنجایی که در حقیقت یک پروژه تحقق نیافته‌اند ممکن است ارزششان صفر شود. معمولا در مورد شت کوین‌ها در وبسایت‌ها یا… آنقدر نکات مثبت گفته‌اند که هر کسی به خرید آن‌ها ترغیب می‌شود. اما نکته مهم این است که نباید با دیدن نکات مثبت سریعا تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرید.بلکه باید به جست و جوی نکات منفی هم بروید تا بتوانید شت کوین‌ها را تشخیص دهید. به عنوان مثال موارد زیر در شت کوین‌ها مشاهده می‌شود:

ادعای حل مشکل

بسیاری از شت کوین‌ها ادعا می‌کنند که مشکلی یافته‌اند و ارز دیجیتال آن‌ها راه حلی برای این مشکل است. در حالی که این مشکل حتی وجود خارجی ندارد. می‌توان گفت این موضوع رایج ترین استراتژی شت کوین هاست.

قیمت بالا اما ارزش پایین

شاید به اشتباه فکر کنید که وقتی قیمت یک ارز دیجیتال بالا است پس ارزش دارد. در حالی که چنین نیست و قیمت‌ها در شت کوین‌ها تنها حباب اند. به عنوان مثال بیت کانکت یک ارز دیجیتال بود که حتی به رشد ۵۰۰۰ درصدی قیمت رسید اما بلافاصله بعد از اینکه مشخص شد کلاهبرداری است قیمت آن سقوط کرد. بنابراین رشد قیمت یک ارز دیجیتال را با خوب بودن آن اشتباه نگیرید.

ناشناس بودن

اگر درمورد یک ارز دیجیتال دیدید که صاحبانش ناشناس هستند و حتی در برخی موارد اطلاعات تماس درستی هم ارائه نداده‌اند به صحت آن ارز شک کنید.چرا که در حالت عادی دلیلی برای پنهان ماندن افراد وجود ندارد.

سن

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که یک ارز دیجیتال چند وقت است شروع به کار کرده و اگر سرمایه‌ای دارد چند وقت طول کشیده تا به آن برسد. از طریق توجه به این‌ها می‌توان دریافت که آیا یک ارز دیجیتال وعده‌هایی که در آغاز فعالیت داده را برآورده کرده یا نه. همچنین تا جای ممکن به دنبال سرمایه‌گذاری در ارزهای تازه کار نروید. بسیاری از افراد با این امید که روزی یکی از ارزهای تازه کار مانند بیت‌کوین ارزشش از چند سنت به چند هزار دلار می‌رسد سرمایه عظیمی را به آن اختصاص می‌دهند که اصلا تصمیم عاقلانه‌ای نیست و تنها به از بین رفتن سرمایه منجر می‌شود.

شیلینگ

شیلینگ به تعریف و تمجید‌هایی گفته می‌شود که در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در مورد یک ارز دیجیتال گفته می‌شود. کلاهبرداران زیادی از شیلینگ برای جذب سرمایه‌گذار استفاده می‌کنند.اما باید بدانید که اگر یک ارز دیجیتال واقعا ارزش داشته باشد به شیلینگ نیازی ندارد و به مرور زمان سرمایه‌گذار جذب می‌کند. همچنین واقعا غیر منطقی است که تنها به دلیل تعریف و تمجید یک فرد مشهور در اینترنت به سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال بپردازید. همیشه در هر ارزی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید ابتدا در منابع معتبر درمورد آن تحقیقات کافی انجام دهید.

صرافی‌‌های پشتیبانی‌کننده از شت کوین Shitcoin

تعدادی از صرافی‌های پشتیبان ارزهای دیجیتال Shitcoin عبارت‌اند از:

 • Bibox
 • KuCoin
 • Coinex
 • Waves
 • BitMart
 • BtcTurk
 • COIN MATE
 • ETHFINEX
 • Indacoin
 • Stellarport
 • Binance
 • BigONE
 • Coinone
 • EXMO
 • STEX
 • Zebpay
 • Bit-Z
 • BitMEX

خرید شت کوین

به طور کلی خرید شت کوین تفاوتی با خرید بیت‌کوین از طریق پلتفرم صرافی ندارد. برای شروع ترید انواع شت کوین‌ها ابتدا لازم است به یکی از صرافی‌های ارزهای رمزنگاری‌شده مراجعه کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

پس از ایجاد پنل کاربری، برای شروع ترید لازم است حساب کاربری خود را شارژ کنید. در اکثر صرافی‌های مبتنی بر رمزارز علاوه بر امکان واریز بیت‌کوین؛ به کاربران این اجازه داده شده تا توسط ارزهای فیاتی مانند دلار حساب خود را شارژ کنند.

پس از آنکه وجی را به حساب صرافی واریز کردید، به بخش Exchange (معاملات) صرافی مورد نظر رفته، و پس از انتخاب شت کوین و جفت ارز مد نظر، شت کوین را خریداری کنید.

 

کیف پول‌‌های ارز دیجیتال شت کوین

برترین کیف پول‌ها برای ذخیره شیت کوین عبارت‌اند از:

کیف پول‌‌های سرد Shitcoin

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X
 • Trezor Model T
 • Trezor One

کیف پول‌‌های گرمShitcoin

 • Trust Wallet
 • Jaxx Liberty
 • Coinomi
 • Exodus
 • Jaxx
 • MetaMask

امتیاز کاربران: 4.45 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا