معرفی رمزارزها

رمزارز پولکادات Polkadot DOT

ارز دیجیتال پولکادات Polkadot DOT و ویژگی‌ها و مزایای آن چیست؟

اکثر ارزهای دیجیتال برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی با استفاده از فناوری بلاک‌چین ایجاد شده‌اند. از سوی دیگر، پولکادات برای حل مسائل و مشکلات خود Blockchain به وجود آمده است. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات “یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای” است. پولکادات نسل بعدی بلاکچین است که شبکه‌های بلاک‌چینی دیگر را به هم متصل کرده و یک شبکه یکپارچه از آن‌ها می‌سازد. از این پلتفرم به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی وب 3 یاد می‌شود که انحصار اینترنت را می‌شکند و آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.  برای درک بهتر راه‌کار پولکادات برای حل این مسائل، کافی است نگاهی به ساختار این پلتفرم بیاندازیم. سه اصطلاحی که اکثرا در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

ریلِی چین (Relay Chain) شبکه اصلی پولکادات است که تمام بلاک‌چین‌های جداگانه به آن متصل می‌شوند.

پاراچین (Parachain) که مخفف عبارت “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) است، بلاک‌چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot اجرا می‌کند.

بریج چین (Bridge Chain) این زنجیره، برای اتصال زنجیرهایی طراحی شده است که از پروتکل‌های گاورننس (Governance) یا همان نظردهی پولکادات استفاده نمی‌کنند.

از آنجایی که ریلی چین به منظور حل مشکل قابلیت تعامل بین بلاک‌چین‌های مختلف توسعه یافته است، با کمک ویژگی قراردادهای هوشمند آن، اجرای صحیح تمام تراکنش‌ها و تعاملات میان‌زنجیره‌های جداگانه تضمین می‌شود. پاراچین نیز می‌تواند با استفاده از پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی، مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

نکته دیگر درباره شبکه پولکادات، امنیت مشترک آن است. به عبارتی امنیت شبکه Polkadot، تمام زنجیره‌های متصل به این شبکه را نیز شامل می‌شود. این امر باعث می‌شود تا بلاک‌چین‌های مختلف متصل به پولکادات، از امنیت این شبکه بهره ببرند.

بلاک‌چین‌های مختلف دارای معماری متفاوتی هستند. این ویژگی سبب شده اکنون شاهد پروژه‌های بلاک‌چینی مختلف با کاربردهای متنوعی باشیم. برای مثال، یک Blockchain ممکن است صرفا برای مدیریت هویت و  بلاک‌چین دیگری، فقط به منظور ذخیره‌سازی فایل توسعه داده شده باشد. در پولکادات، هر بلاک‌چین می‌تواند به منظور یک کاربرد خاص بهینه شده باشد. این کار سبب می‌شود تا کاربردها و کدهای غیرضروری حذف شوند و شاهد زنجیره‌های بهینه‌تری باشیم. تیم‌ها می‌توانند با استفاده از چهارچوب سابستریت Substrate– ، بلاکچین خود را سریعتر و مؤثرتر از همیشه توسعه داده و سفارشی کنند.

این برنامه برای از بین بردن برخی از مشکلات عمده‌ای طراحی شده، که منجر به کاهش کاربرد شبکه‌های بلاک‌چینی برای استفاده در دنیای واقعی شده‌اند. دو مورد از این مشکلات عبارت‌اند از:

  • مقیاس پذیری (Scalability) 

به بیان ساده، فناوری بلاک‌چین به شکلی که امروزه وجود دارد، نمی‌تواند تعداد تراکنش‌هایی را که در جهان غیرمتمرکز پیش‌بینی شده‌اند، به طور کامل اجرا کند. در واقع، شبکه‌های بلاک‌چینی قادر به پردازش تعداد محدودی تراکنش در ثانیه هستند.

پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای مجهز به فناوی شاردینگ (Sharding) است، که می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کرده و تنگناهایی را که در شبکه‌های دیگر رخ می‌دهد، به طور کامل برطرف کند. این قدرت پردازش موازی به طور قابل ملاحظه‌ای مقیاس‌پذیری را بهبود بخشیده و شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش بلاک‌چین به عنوان یک تکنولوژی جهانی و رونق آن در آینده به وجود می‌آورد.

  • انزوا (Isolation)

 شبکه‌های بلاکچین فعلی به سبب عدم امکان تعامل بین آن‌ها، نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این مشکل سبب شده که اکنون شبکه‌های بلاک‌چینی در انزوا باشند.

شبکه پولکادات یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است. این شبکه پلتفرمی قوی و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که انتقال داده و دارایی را بین بلاک‌چین‌‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند. با متصل شدن به شبکه Polkadot، می‌توان به طیف وسیعی از بلاک‌چین‌ها متصل شد و با آنها تعامل داشت. Polkadot مقیاس‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند بلاک‌چین موازی مقدور می‌کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می‌توان یک بلاک‌چین سفارشی ایجاد کرد. این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می‌توان به ارتقا و رفع باگ‌های آن پرداخت. در این شبکه، همه زنجیره‌ها می‌توانند به طور معنی‌داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند. شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقش ارز دیجیتال(DOT)

ارز دیجیتال دات، سه هدف اصلی را در شبکه پولکادات ارائه می‌دهد:

حاکمیت (Governance)

هولدرهای ارز دیجیتال دات کنترل کاملی بر این پروتکل خواهند داشت. امتیازاتی که معمولاً در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود از جمله تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل و عملیات اضافه‌سازی یا حذف پاراچین در این پروتکل، به دارندگان توکن DOT اختصاص می‌یابد. با اینکه این امتیازات به طور رسمی به دارندگان واگذار نمی‌شود، اما به خاطر هولد کردن توکن‌ها، در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت خواهند داشت.

استیکینگ (Staking)

شبکه‌های غیرمتمرکز برای اطمینان از اینکه فقط تراکنش‌های معتبر تأیید می‌شوند، به مکانیسم‌های اجماع نیاز دارند. پولکادات از اثبات سهام کاندید شده (NPoS) به عنوان الگوریتم اعتبارسنجی خود استفاده می‌کند. دارندگان توکن دات این امکان را دارند که در این عملیات مهم شبکه شرکت کنند.

اساساً، دارندگان دات در عوض سهام گذاری (استیکینگ) و ریسک دارایی خود برای تایید شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. نیاز به مشارکت تا حد زیادی به مدت زمان استیکینگ و تعداد کل توکن‌های استیک شده بستگی دارد.

پیوستگی (Bonding)

آخرین مورد، باندینگ (Bonding) است. باندینگ فرآیند استفاده از دات به منظور افزودن پاراچین‌های جدید است. پاراچین‌های قدیمی یا غیرقابل استفاده با از بین بردن توکن‌های باندینگ حذف می‌شوند. در واقع این نوعی اثبات سهام است.

خرید و فروش پولکادات DOT

پولکادات Polkadot یک پروتکل چند زنجیره‌ای اوپن سورس است که انتقال زنجیره‌ای هر نوع داده یا دارایی، نه فقط توکن‌ها را تسهیل می‌کند، در نتیجه طیف گسترده‌ای از زنجیره‌های بلوکی با یکدیگر سازگار می‌شوند.

این قابلیت همکاری به دنبال ایجاد یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز و خصوصی است که توسط کاربرانش کنترل می‌شود و ایجاد برنامه‌ها و خدمات جدید را تسهیل می‌کند.

پروتکل پولکادات زنجیره‌های عمومی و خصوصی، شبکه‌های بدون نیاز به مجوز، اوراکل‌ها و فناوری‌های آینده را به هم متصل می‌کند. این عملکرد به زنجیره‌های مستقل این امکان را می‌دهد که اطلاعات و تراکنش‌ها  را از طریق زنجیره پولکادات به اشتراک بگذارند.

توکن بومی پولکادات DOT به دنبال تامین اهدافی از جمله ارائه مدیریت و کنترل شبکه و همچنین ایجاد زنجیره‌های موازی از طریق اتصال به یکدیگر است.

پولکادات چگونه عمل می‌کند؟

در حالت کلی می‌توان گفت پاداش در نظر گرفته شده در بلاکچین پولکادات به کاربران آن انگیزه لازم برای مشارکت در پروژه‌های شبکه را می‌دهد. قوانین حاکم بر زنجیره باعث می‌شود که اعتبارسنج‌ها با انجام رفتار درست در شبکه پاداش دریافت کنند؛ اما رفتارهای مخرب و تقلب جریمه شدن را در پی دارد.

در ضمن برای افزودن و یا حذف کردن یک پاراچِین جدید لازم نیست که یک اعتبارسنج جدید به شبکه اضافه نمایید. افزایش تعداد پاراچین‌ها هیچ خدشه‌ای به امنیت بلاکچین وارد نمی‌کند؛ اما با افزایش تعداد پاراچین‌ها، کاربران بیشتری به زنجیره پولکادات افزوده می‌شوند. در نتیجه ارزش و قیمت پولکادات افزایش می‌یابد؛ در ضمن با افزایش تعداد اعتبارسنج‌ها بر انعطاف‌پذیری و امنیت شبکه افزوده می‌شود.

بر اساس آمار تاکنون 10 میلیون DOT توزیع شده است؛ البته هنگام معرفی پولکادات هیچ محدودیتی برای عرضه کوین DOT اعلام نشده است. تیم توسعه این بلاکچین تصمیم دارند کوین‌های DOT  را با توجه به تورم عرضه کنند؛ به این ترتیب اعضا انگیزه می‌یابند که در فرایند اثبات سهام به عنوان اعتبارسنج شرکت کنند.

مزایای پولکادات چیست؟

 

  • پولکادات می‌تواند از تعداد نامحدودی از بلاک‌چین‌ها پشتیبانی کند و به آنها امکان ارتباط به یکدیگر را بدهد. این عمل، پاراچین (para-chain) نامیده می‌شود.
  • مکانیسم اجماع انعطاف پذیر: از آنجایی که بلاک‌چین‌های مختلف در مکانیسم‌های اجماع متفاوتی اجرا می‌شوند، پلتفرم پولکادات مکانیسم اجماع انعطاف پذیری را برای میزبانی از آنها فراهم می‌کند.
  • تراکنش‌های کراس چین (Cross-Chain): این چارچوب می‌تواند از انتقال ارز میان بلاک‌چین‌های مختلف پشتیبانی کند. این ویژگی برای قابلیت همکاری و یکپارچه‌سازی لازم است.
  • پولکادات شبکه بسیار انعطاف‌پذیری است به همین دلیل می‌توان این سیستم را بدون ایجاد هیچ هارد فورکی ارتقا داد.

مقایسه Polkadot و رمز ارزهای دیگر

اتریوم  Ethereum 

یک پلت فرم گسترده و غیرمتمرکز بلاک‌چین است که شبکه اختصاصی پرداخت و Browser را دارد و ارز دیجیتال اتریوم، اتر نام دارد که با نماد ETH شناخته می‌شود.

پولکادات یا Polkadot که با نماد DOT در بازارهای کریپتوکارنسی شناخته می‌شود به زبان ساده پروژه اینترنت بلاکچین ها می‌باشد که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم به نام Gavin Wood ایجاد شده است. پولکادات نسل بعدی بلاک‌چین است که شبکه‌‌های بلاک‌چینی دیگر را به هم متصل کرده و یک شبکه یکپارچه از آن‌ها می‌سازد.

·      قراردادهای هوشمند اتریوم

در پروتکل اتریوم قراردادهای هوشمند به کدها اشاره دارند.این کدها در اتریوم اجرا می‌شوند وعلیرغم اینکه کد هستند، به آنها قرارداد می‌گویند زیرا از طریق این کدها موارد ارزشمند کنترل می‌شوند.این موارد ارزشمند می‌توانند توکن‌های ETH یا انواع دیگر دارایی‌های دیجیتالی باشند.کار قراردادهای هوشمند در اتریوم، تضمین این است که کدها برای اجرا کنندگان آنها نتایج یکسانی را ارائه دهند.این قراردادها برای اهداف مختلفی به کار گرفته می‌شوند.یکی از آنها ایجاد طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) است.این DApp‌ها شامل بازی‌ها، کالاهای قابل جمع آوری دیجیتال، سیستم‌های رای گیری آنلاین، محصولات مالی و غیره است.قراردادهای هوشمند در اتریوم قادر به حفظ ارزش هستند و قفل آنها تنها در صورت تحقق شرایط مشخص شده در قراردادها باز می‌شود.

·      قرارداد هوشمند پولکادات

شبکه پولکادات ذاتا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند اما این شبکه پاراچین‌هایی دارد که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند.پاراچین‌ها زنجیرهایی موازی بوده که حاوی منطق زمان اجرا هستند.این زنجیره‌های موازی از امنیت مشترک و پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای استفاده می‌کنند.این امکانات توسط زنجیره پولکادات در اختیار پاراچین‌ها قرار می‌گیرد.سیستم‌های شامل پاراچین‌ها، سه گزینه را برای استقرار برنامه فراهم می‌کنند.گزینه اول اینکه می‌تواند به عنوان یک قرارداد هوشمند بر روی یک پاراچین موجود مستقر شود.دوم اینکه می‌تواند به عنوان پاراچین برنامه به کار گرفته شود.یا می‌توان آن را به عنوان یک پاراترد (parathread) استفاده کرد.هر یک از راه‌های استقرار یک برنامه مزایا و معایب خاص خود را دارد.یکی از برجسته ترین مزایای قراردادهای هوشمند وجود آنها در یک زنجیره واحد است و از آنجا که آنها در یک زنجیره وجود دارند، می‌توانند با سایر قراردادهای هوشمند در همان بلاک‌چین مبادله شوند.بدون شک این قابلیت همکاری ویژگی فوق العاده‌ قراردادهای هوشمند است.در عین حال قراردادهای هوشمند همیشه به ویژگی‌های زنجیره میزبان وابسته هستند.

آنها نمی‌توانند فراتر از اصول زنجیره میزبان عمل کنند.پاراچین‌ها از این نظر بهتر هستند. آنها به کنترل قابل توجهی روی طراحی و همچنین ویژگی‌های برنامه دارند.ساختار کارمزد، سیاست پولی مرسوم، خزانه داری و سازوکار حاکمیت ویژگی‌هایی هستند که روی پاراچین یا پاراترد توسعه می‌یابند.

سیاست‌های پولی مرسوم را می‌توان هم برای توکن بومی و هم برای اقتصاد محلی اعمال کرد.بودجه خزانه داری توسط تحولات تابع حالت (state function) تأمین می‌شود.

·      زبان برنامه نویسی اتریوم

توسعه دهندگان غالبا این تصور غلط را دارند که برای شرکت در اتریوم باید قراردادهای هوشمند نوشت.برعکس، ممکن است یکی از طریق زبان‌های برنامه نویسی در پروتکل اتریوم شرکت کند.این زبان‌ها شامل پایتون (Python)، جاوا (Java)، جاوا اسکریپت (Javascript)، نت (NET)، دلفی (Delphi)، Go و Rust هستند.جامعه اتریوم متن باز است. می‌توان رابط‌های برنامه نویسی نرم‌افزار (API)، چارچوب‌های توسعه، ابزارهای آزمایش و غیره را در طیف گسترده‌ای از زبان‌ها پیاده‌سازی کرد.

·      زبان برنامه نویسی پولکادات

پولکادات از طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه نویسی از جمله Rust و JavaScript استفاده می‌کند.در حال حاضر اجرای اصلی بر روی Rust ساخته شده است و با استفاده از چارچوب زیر لایه تکمیل می‌شود.در اینجا ذکر این نکته مهم است که زیر لایه نرم‌افزاری اجزای ذاتی هسته مانند لایه اجماع، پروتکل شبکه، مفسر Wasm و ماژول‌های زمان اجرا را دسته بندی می‌کند.

کاردانو (ADA )

کاردانو (ADA) و پولکادات (DOT) طی سال گذشته (۲۰۲۰) پیشرفت کردند و قیمت آنها در طی همان سال افزایش یافت. در نتیجه، آنها در رتبه بندی بر اساس ارزش بازار در میان ۱۰ رمز ارز برتر قرار دارند.کاردانو یک بلاک‌چین اثبات سهام (POS) است. این پلتفرم به تأیید تراکنش نیاز دارد و اعتبارسنج‌ها برای تأیید تعدادی از توکن‌های ADA را “استیک” می‌کنند.

ارز دیجیتال کاردانو به وسیله چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson)، که از بنیانگذاران اتریوم است، ایجاد شد. آلت کوین کاردانو در ماه‌های اخیر سال ۲۰۲۱ توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده و سال جالبی را پیش رو دارد.

بلاک‌چین کاردانو میزبان قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و برنامه‌های مشابه اتریوم است. بلاک‌چین دو لایه کاردانو باعث انعطاف پذیری بیشتری قراردادهای هوشمند می‌شود.

از طرف دیگر، پولکادات قصد دارد تا بلاک‌چین‌های جداگانه را به یک شبکه واحد به نام “اینترنت بلاک‌چین” متصل کند. جالب اینجاست که هر دو پلتفرم کاردانو و پولکادات مشابه با اتریوم هستند. قبل از خرید کاردانو یا پولکادات، در ادامه آنچه باید درباره این دو رمرز ارز پر هیجان بدانید، ارائه شده است.

کاردانو بیش از ۵۰۰٪ تا به حال  افزایش یافته است. برای سهام، این افزایش قیمت می‌تواند ناامید‌کننده باشد و معمولاً پس از آن قیمت کاهش می‌یابد. اما ارزهای دیجیتال متفاوت هستند. با افزایش قیمت، می‌توانند توجهات زیادی را به خود جلب کنند که این امر منجر به افزایش قیمت می‌شود. حداقل چیزی است که ما در صنعت رمز ارزها دیده‌ایم.

 

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا