مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 1: پول اینترنتی جادویی

بیتکوین، پول اینترنتی جادویی

تاریخچه مختصر بیت‌کوین

در 3 ژانویه 2009، نابغه‌ای به نام ساتوشی ناکاموتو رسما بیت‌کوین را اختراع کرد.

این شخص یا گروه مرموز هر کسی باشد، موفق شد اولین ارز رمزنگاری‌شده جهان را ایجاد کند که خیلی زود همه چیز را همانطور که امروز می‌شناسیم تغییر داد. همانطور که  به طور رسمی توسط این گروه یا شخص تعریف شده است، بیت‌کوین یک پروتکل جهانی، بدون مرز و غیرمتمرکز است که تبادل همتا به همتای ارز بیت‌کوین را امکان‌پذیر می‌کند، که دارای حداکثر عرضه ثابت و نرخ انتشار از پیش تعریف شده و رو به کاهش است.

بیتکوین به ما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به واسطه، برای هر کسی، در هر کجای دنیا، پول بفرستیم. بیت‌کوین قصد ندارد کار نوآورانه‌ای انجام دهد – بلکه جایگزین بهبود یافته‌ای برای سیستم مالی ناعادلانه، غیرقابل دسترس و تورمی موجود است. بیتکوین با تمرکززداییِ مالی، به تدریج سیستمی پیچیده را به قدری ساده کرده است که نزدیک به دو میلیارد نفر را در سراسر جهان به هم متصل و بلاکچین را به شبکه‌ای بدون نیاز به مجوز تبدیل نموده که هر کسی می‌تواند بخشی از آن باشد.

بیت‌کوین چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

تمرکز : بیت‌کوین نیاز به یک سیستم شخص ثالث متمرکز – مانند یک بانک مرکزی – را برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌ها کاهش می‌دهد. بیت‌کوین به جای نیاز به سیستم مالی فعلی برای واسطه گری نقل و انتقالات و تسویه حساب‌های ما، صرفاً به صورت همتا به همتا کار می‌کند و نیاز به اعتماد به یک کنترل‌کننده متمرکز دولتی را از بین می‌برد.

اثباتپذیری: بیت‌کوین نوعی خاص از اعتبارسنجی را ممکن می‌سازد که با فیات (Fiat پول با پشتوانه دولت) امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، تعداد زیادی اسکناس دلار جعلی در گردش هستند (وزارت خزانه داری ایالات متحده تخمین می‌زند که از هر 10000 اسکناس، یک اسکناس تقلبی است) که افراد معمولی قادر به کشف آنها نیستند. اما هیچ کس نمی‌تواند بیت‌کوین جعلی ایجاد کند، زیرا شبکه بیت‌کوین از طریق یک بلاک‌چین عمومی و به کمک رمزنگاری، ایمن شده است طوری که که هر کسی می‌تواند به هر مقدار بیت‌کوین واقعی، دسترسی داشته باشد و اعتبار آن را احراز کند.

تورم : عرضه بیت‌کوین به 21 میلیون محدود شده است. هرگز بیت‌کوینی بیشتر از آن وجود نخواهد داشت. هیچ کس نمی‌تواند مانند دلاری که در حال حاضر چاپ می‌کنیم، بیت‌کوین بیشتری چاپ کند و حجم پول را افزایش دهد. برخلاف ارزهای فیات، بیت‌کوین به مرور زمان قدرت خرید شما را از بین نمی برد.

“من چیزی که شما گفتید متوجه نشدم”

نگران نباشید، اگر مفاهیمی مانند «بلاک‌چین» و «غیرمتمرکز» ممکن است در حال حاضر گیج‌کننده به نظر برسد، اما در 21 روز آینده همه چیز را با جزئیات توضیح خواهم داد. حقیقت این است که ما نیازی به بررسی دقیق چگونگی عملکرد جنبه‌های فنی بیت‌کوین نداریم. با این حال، اگر من فقط به شما بگویم که به کارآمد بودن آن اعتماد کنید، حق دارید شک کنید. از این گذشته، بیت‌کوین تماماً برای رهایی از «نیاز به اعتماد» است.

اما… چگونه ممکن است که نیازی به اعتماد به کسی نداشته باشم؟ چگونه بفهمم که بیت‌کوین کلاهبرداری نیست؟ آیا بیت‌کوین من را ثروتمند می‌کند؟ ارزش ذاتی بیت‌کوین چیست؟ باید کسی باشد که بیت‌کوین را مدیریت کند، درست است؟»

اینها همه سؤالاتی هستند که به زودی به گونه‌ای پاسخ داده می‌شوند که امیدوارم همه بتوانند آن را درک کنند. برای امروز، به طور خلاصه به چارچوب نحوه عملکرد بیت‌کوین می‌پردازیم. در طول 21 روز آینده، همه چیز را از نحوه انجام اولین تراکنش بیت‌کوین تا اینکه چگونه بیت‌کوین در حال حاضر آزادی مالی جهانی را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد، خواهید آموخت.

بلاک‌چین بیت‌کوین

بله. بلاک‌چینِ عرفانی و قادرِ مطلق که ظاهراً در حال حاضر صنعت فناوری را متحول کرده است. اگرچه ممکن است تلاش برای درک اینکه بلاک‌چین چیست و چگونه کار می‌کند، دلهره‌آور به نظر برسد، اما شما قطعاً از قبل می‌دانید که چیست – نامش آن را آشکار می‌کند.

بله، این به معنای واقعی کلمه زنجیره‌ای از بلوک‌های دیجیتال است که داده‌ها را در یک دفتر کل قابل مشاهده برای عموم نگهداری می‌کند.

تاریخچۀ اطلاعات و اعتبار آنها توسط گِرِه‌های کامل بیت‌کوین (کامپیوترهای مجهز به نرم‌افزار بیتکوین) در سراسر جهان تأیید می‌شود که هر کدام یک کپیِ کامل از تاریخچه بلاکچین را نگه می‌کنند.

از آنجایی که تراکنش‌ها توسط بلاکچین عمومی ایمن می‌شوند، برای تأیید واقعی بودن بیتکوین‌های شما یا تقلبی نبودن تراکنش‌های شما، نیازی به اعتماد به یک واسطه وجود ندارد. تنها مواردی که شما نیاز دارید بدانید اینها هستند:

  • بلاکچینِ بیتکوین قابل تایید به شکل عمومی است.
  • با فرمول‌های ریاضی، برنامه‌ریزی شده است.
  • رمزنگاری‌شده است.

بیت‌کوین، پول سالم است

بر کسی پوشیده نیست که سیستم مالی فعلی به شدت شکننده و ناکارآمد شده است. با تورم افسارگسیخته، نابرابری اقتصادی جهانی، و وابستگی به دولت‌هایی که قدرت جهانی را در دست دارند، فیات واقعاً توسط هیچ چیز درستی پشتیبانی نمی‌شود – این محصولِ قدرت و کنترل است.

اگر بخواهیم از کنترل قدرت‌ها فرار کنیم، به یک سیستم جایگزین نیاز داریم. بیت‌کوین یک ارز بدون قدرت مرکزی است. هیچ دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند، بنابراین از دورهای بی‌پایان تسهیل کمی یا سایر طرح‌های چاپ پول که دولت‌ها استفاده می‌کنند، رنج نخواهد برد.

ممکن است این راه حل پولی باشد که ما به دنبال آن بوده‌ایم؟

برای اولین جهش خود از سوراخ خرگوشِ بیتکوین به شما تبریک می‌گویم. در پایان این 21 روز، درک اولیه‌ای از نحوه عملکرد بیت‌کوین، اینکه بیت‌کوین چیست و چگونه بیت‌کوین جهان را اصلاح خواهد کرد، خواهید داشت.

فردا، من به این موضوع می‌پردازم که چه کسی مخفیانه مسئول بیت‌کوین است (شوخی می‌کنم، هیچ کس نیست).

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا