بلاکچین و رمزارزهامفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 10: چگونه می‌توانیم بیت‌کوین را مقیاس پذیر کنیم؟

چگونه می‌توانیم بیت‌کوین را مقیاس کنیم؟

قبلاً در مورد جدال بیت‌کوین در مقابل بیت‌کوین کش صحبت کردیم، جایی که طرفداران بیت‌کوین کش استدلال می‌کردند که بیت‌کوین به اندازه کافی مقیاس پذیر نیست. بسیاری از مردم دوست دارند با ارجاع به واسطه‌های پرداخت مانند Visa و MasterCard که بیش از 5000 تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کنند، از پهنای باند شبکه محدود بیت‌کوین انتقاد کنند. در مقایسه، شبکه بیت‌کوین حدود 5 تا 9 تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند!

یک نگرانی قابل قبول در اینجا وجود دارد – اگر قابلیت‌های بیت‌کوین نتوانند گسترش یابند چگونه می‌تواند جایگزین واسطه‌های پرداخت موجود شود؟

اشتباهی که مردم مرتکب می‌شوند این است که فرض می‌کنند واسطه‌های کارت اعتباری به عنوان لایه‌های پایۀ تسویۀ پرداخت عمل می‌کنند. مطمئناً اینطور نیست، و تسویه معاملات واقعی اغلب چندین روز طول می‌کشد تایید و نهایی شوند

بنابراین، چرا مردم با بیت‌کوین مانند یک لایه پرداخت ثانویه برخورد می‌کنند، در حالی که واقعاً یک لایه تسویه پایه است؟

راه حل‌های پیشنهادی

راه‌حل‌های پیشنهادی متعددی در طول سال‌ها مطرح شده‌اند، زیرا شبکه همچنان بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. یکی از این پیشنهادها، یک سیستم ارتباطی بین سیستم مالی موجود و شبکه بیت‌کوین است.

به مدت چند دهه کوتاه از اواخر دهه 1800 تا اوایل دهه 1900، تحت استاندارد طلا، بانک‌ها ذخایر طلا نگهداری می‌کردند و «گواهی‌نامه‌ها» یا «صورت‌حساب‌های» کاغذی را که نشان‌دهنده رسیدِ ذخایر طلای آنها بود، می‌دادند. به بیان ساده، مردم به روشی نیاز داشتند تا با پول‌های کوچک پرداخت کنند، به گونه‌ای که حمل و نگهداری آسان باشد – مطمئناً قرار نبودند برای مبادله با مواد غذایی، تکه‌های کوچک شمش‌های طلا را بریده باشند.

تحت «استاندارد بیت‌کوین» با فرضی مشابه، ما می‌توانیم بیت‌کوین را در اختیار خود نگه داریم و تراکنش‌های لایه‌ای را به‌عنوان متولیانی که آن‌ها را به شکل دسته‌ای روی بلاک‌چین قرار می‌دهند، اجرا کنیم. به عنوان مثال، شما می‌توانید بیت‌کوین را به صورت رایگان در CashApp چندین بار ارسال و دریافت کنید، اما واقعاً بیت‌کوین «ارسال» نمی کنید. بلکه، هر زمانی که شخصی به شما پولی را پرداخت می‌کند، یک «رسید» دریافت می‌کنید، و تنها زمانی که بیت‌کوین خود را به کیف پول خود منتقل می‌کنید، زمانی است که تراکنش در بلاک‌چین ثبت و تأیید می‌شود.

گزینه‌های دیگری مانند مقیاس پذیری از طریق زنجیره‌های جانبی مانند Blockstream’s Liquid وجود دارد، اما محبوب ترین راه حلِ در حالِ استفاده این راه حل لایه 2 است: شبکه لایتنینگ.

شبکه لایتنینگ Lightning Network

شبکه لایتنینگ در سال 2015 ایجاد و به عنوان یک پروتکل لایه دوم طراحی شد که به مقیاس پذیری تراکنش‌های بیت‌کوین به منظور کاهش هزینه‌های کاربر و امکان تراکنش‌های آنی کمک می‌کند.

وقتی با شخصی از طریق لایتنینگ تراکنش می‌کنید، فقط هنگام باز کردن و بستن کانال، تراکنش‌های لایه پایه بیت‌کوین را انجام می‌دهید. در حالی که کانال باز است، می‌توانید هزاران تراکنش خرد را فوراً با کارمزدهای بسیار ناچیز (اغلب کمتر از یک پنی) ارسال کنید.

علاوه بر این، می‌توانید برای کسانی که مستقیماً به آنها متصل نیستید، وجوه ارسال کنید.
تصور کنید که به مدرسه ابتدایی می‌روید و با دوستان خود یک بازی تلفنی انجام می‌دهید. برای اینکه فردی که در انتهای خط قرار دارد پیام را دریافت کند، باید آن پیام را برای شخص کناری خود زمزمه کنید، سپس او آن را به فرد کناری خود منتقل می‌کند، و این زنجیره همینطور ادامه پیدا می‌کند.

از آنجایی که در پایان به آن شخص متصل نیستید، نمی‌توانید پیام را فقط برای او زمزمه کنید – ابتدا باید آن را به شخص دیگری منتقل کنید. کانال‌های لایتنینگ به طور مشابهی کار می‌کنند، زیرا می‌توانند تراکنش‌ها را از طریق کانال‌های مشترک، به روشی بدون نیاز به اعتماد (Trustless)، «انتقال» دهند. به عنوان مثال، زمانی که می‌خواهید پرداخت لایتنینگ را برای یک فروشنده کالا ارسال کنید، نیازی به باز کردن یک کانال مستقیم با آنها ندارید. در عوض، شبکه لایتنینگ، سریع‌ترین مسیر را برای انتقال پرداخت شما پیدا می‌کند و فرآیند تراکنش را آسان می‌کند.

آینده مقیاس پذیر کردن پرداخت ها

هنگامی که بیت‌کوین در عمل و به طور واقع بینانه مقیاس پذیر می‌شود، مردم واقعاً نیازی به دانستن دقیق نحوه انجام این پرداخت‌ها نخواهند داشت – درست مانند اینکه شما احتمالاً دقیقاً نمی دانید کارت‌های بانکی و پرداخت‌های حواله چگونه تسویه می‌شوند.

با وجود اینکه لایتنینگ هنوز یک سیستم نسبتاً نوپا است، اما با سرعت زیادی در حال توسعه می‌باشد. در حال حاضر، به طور انبوه توسط مردم برای پرداخت انعام یا پرداختِ آنی با بیت‌کوین برای کالاهای مصرفی (به طور مثال در کشور السالوادور) استفاده می‌شود.

با راه‌حل‌هایی مانند لایتنینگ، آلت‌کوین‌های دیگری مانند لایت‌کوین یا بیت‌کوین کش که ادعا می‌کنند مشکل مقیاس‌پذیری را حل می‌کنند، بی‌اهمیت می‌شوند.

بیت‌کوین یک طوفان بارانی است، در حالی که فیات (پول‌های با پشتوانه بانکی) خانه‌ای متزلزل که هر لحظه آماده سقوط است. همچنان که جهان به لایتنینگ و چگونگی کمک به مقیاس پذیری بیت‌کوین در یک کشور کوچک سرگرم است، من امیدوارم که این امر توجه سایر دولت‌ها را نیز جلب کند تا در به کارگیریِ این ارز سالم و غیرمتمرکز با همین روش اهتمام ورزند.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا