بازارهای مالی و اقتصادبلاکچین و رمزارزهاتمرکززدایی

21 روز با بیتکوین – روز 17: اگر بیت‌کوین ممنوع شود چه؟

اگر بیت‌کوین ممنوع شود چه؟

آیا بیت‌کوین می‌تواند توسط دولت ممنوع شود؟

پاسخ کوتاه – نه.
پاسخ طولانی – از نظر فنی هرگونه ممنوعیت بسیار بعید است (و به نفع دولت‌ها نخواهد بود). با این حال، اگر ممنوعیت بیت‌کوین در جایی تصویب می‌شد، هیچ راهی برای اجرای آن ممنوعیت وجود نداشت. در واقع، بسیاری از کشورها قبلاً سعی کرده‌اند بیت‌کوین را به هر طریقی ممنوع کنند – بولیوی، اکوادور، روسیه، هند، چین و…. اما به دلیل نحوه ساخت بیت‌کوین (به عنوان یک وسیله مبادله بدون نیاز به مجوز و ناشناس). ممنوع کردن بیتکوین تقریباً به اندازه تلاش دولت برای ممنوع کردن تفکر آزاد، ممکن خواهد بود.

آنها ممکن است بتوانند آن را به طور قانونی ممنوع کنند، اما تنها راهی که می‌توانند از تفکر آزاد جلوگیری کنند، تلاش برای دستکاری احساسات عمومی است.

چرا دولت می‌خواهد بیت‌کوین را ممنوع کند؟

دولت‌هایی که سعی می‌کنند قدرت بانک مرکزی خود را حفظ کنند، در حال القاء این موضوع هسنند که بیت‌کوین شَری است که علیه بهبود جامعه عمل می‌کند.

به نقل از سناتور الیزابت وارن: «ارزهای رمزنگاری‌شده توانایی دولت را برای حفظ رشد اقتصادیِ قوی در طول زمان تضعیف می‌کنند… سرقت آنلاین، قاچاق مواد مخدر، حملات باج‌گیری و سایر فعالیت‌های غیرقانونی، همگی با کریپتو آسان‌تر شده‌اند.»

کارشناسان تخمین می‌زنند که در سال گذشته بیش از 412 میلیون دلار از طریق ارزهای دیجیتال به مجرمان باج داده شده است. با این حال، او و (به شکل مشابه) سایر سیاستمداران به این موضوع اشاره نمی کنند که طبق برآوردهای سازمان ملل، سالانه بین 800 میلیارد تا 2 تریلیون دلار پول فیات در سطح جهان پولشویی می‌شود (حدود 400 برابر بیشتر از ارزهای دیجیتال). در سال 2020، سهم مجرمانه از تمام فعالیت‌های ارزهای دیجیتال تنها 0.34 درصد بود.

به نظر می‌رسد همه چیز به کنترل مربوط می‌شود: دولت در حال حاضر اقتصاد را با دستکاری سیاست‌های مالی و پولی برای تقویت رشد اقتصادی تنظیم می‌کند. اما اعتماد ما به دولت یعنی اعتماد ما به افرادی که صداقت ندارند، بر اساس لابی تصمیم می‌گیرند، و با افتخار، بانک‌های بزرگ را بدون توجه به اتفاقاتی که برای مردم می‌افتد، نجات می‌دهند (برای مثال، به بحران مالی 2008 نگاه کنید).

در چین، بیت‌کوین بارها به اشکال مختلف «ممنوع» شده است. به طور کلی، موضع چین بسیار ضد بیتکوین بوده است، زیرا آنها می‌خواهند یوان دیجیتال را به شکل CBDC (Central Bank Digital Currency یعنی ارز دیجیتال بانک مرکزی) ایجاد کنند تا بتوان آن را کنترل و نظارت کرد. بیت‌کوین کسانی را که کنترلِ متمرکز دارند می‌ترساند از این جهت اگر مردم چیزی را انتخاب کنند که دولت‌ها دیگر نتوانند آن را دستکاری و کنترل کنند، نسبت به متوقف کردن آن اقدام می‌کنند. اما این کار حتی با قطع اینترنت نیز به جایی نخواهد رسید!

اگر دولت بکوشد بیت‌کوین یا ارزهای دیجیتال را ممنوع کند، آنچه به احتمال زیاد نتیجه خواهد داد، واکنش بزرگ جامعه ارزهای دیجیتال است که توجه رسانه‌های سراسر جهان را به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود افرادی که قبلا هرگز به بیت‌کوین علاقه‌مند نبودند، اکنون حداقل شروع به بررسی آن کنند.

نگرانی برای پذیرش انبوه

«اگر دولت نتواند بیت‌کوین را متوقف کند چه؟ آنها حداقل می‌توانند مردم را از پذیرش آن بازدارند، درست است؟»

دولت‌ها ممکن است فکر کند که می‌تواند پذیرش بیت‌کوین را کند نمایند، اما تلاش‌های آن‌ها ممکن است برای آن‌ها نتیجه خوبی نداشته باشد.

اجازه دهید شما را با قانون پیامدهای ناخواسته آشنا کنم. برخی از نمونه‌های مورد علاقه من عبارتند از اثر کبرا و اثر استرایسند (این داستان‌ها ارزش جستجو را دارند) – هر دو نمونه‌هایی از موقعیت‌هایی هستند که در نهایت دقیقاً خلاف آنچه در نظر گرفته شده بود اتفاق افتاد.

هر بار که بیتکوین «ممنوع» اعلام می‌شود، بزرگترین کمپین بازاریابی رایگانی می‌گردد که بیت‌کوین تا به آن زمان داشته است.

الان می‌توانی ببینیش؟ دیوارهایی که برای عقب نگه داشتن ما کشیده‌اند فرو می‌ریزد. این انقلابی است علیه سیستم مالی فاسد موجود که برای مدت طولانی به بسیاری آسیب رسانده است، و چه رهبران ما بخواهند آن را بپذیرند یا نه، تغییر در راه است.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا