بلاکچین و رمزارزهاتمرکززدایی

21 روز با بیتکوین – روز 19: چرا بیتکوین رمزارز غالب است؟

چرا بیت‌کوین بیش از هر ارز دیجیتال دیگر برتر است؟

بیت‌کوین ارز دیجیتال اصلی است. از زمان پیدایش آن در سال 2009، تعداد بی‌شماری پروژه‌های DeFi و آلت‌کوین‌ها ظاهر شده‌اند. از Dogecoin گرفته تا ETH، بدون شک بازار بزرگی برای جایگزین‌های بیت‌کوین وجود دارد.

مردم دوست دارند بدانند که چگونه کاربردهای آلتکوین‌های مختلف موارد استفاده‌ای فراتر از کارکرد اصلی بیت‌کوین به عنوان ذخیره ارزش دارند. چندین پروژه آلتکوین جدید که بر اساس اتریوم ساخته شده‌اند یا از ارزهای دیجیتال موجود فورک شده‌اند، حریم خصوصی را بهبود بخشیده، مقیاس پذیری را افزایش داده، قابلیت قراردادهای هوشمند را امکان پذیر کرده و بسیاری موارد دیگر. مسلماً موارد بسیاری برای انتخاب ارزهای دیجیتال دیگر به جای بیت‌کوین وجود دارد.

فناوری بیت‌کوین بسیار عالی است و اما توسعه آن به کندی اجرا می‌شوند. با این حال، این ویژگیِ «تغییر سخت» است که بیت‌کوین را بسیار خاص می‌کند – و این به دلیل اندازه گسترده شبکه بیت‌کوین است.

اثر شبکه یک پدیده خاص است زیرا با هر کاربر اضافی، نه تنها یک رشد خطی در تسلط شبکه وجود دارد بلکه یک رشد تصاعدی نیز وجود دارد. در مورد آن اینگونه فکر کنید: اگر نیک و الکس بخشی از شبکه باشند، آنگاه یک ارتباط با یکدیگر برقرار می‌کنند. اگر جِرِمی وارد تصویر شود، این سه نفر اکنون می‌توانند در مجموع سه اتصال برقرار کنند. حالا نیکول را اضافه کنید و شش اتصال داریم. اگر به اضافه کردن افراد به شبکه ادامه دهیم، این اعداد را شاهد خواهیم بود:

اینگونه است که فیس بوک، آمازون و بیت‌کوین هر کدام بر صنایع مربوطۀ خود تسلط یافته‌اند. فیس بوک، یکی از بزرگترین شرکت‌ها و سایت‌های شبکه‌های اجتماعی فعال امروزی، زمانی فقط یک رقیب در فضایی بود که به سرعت در حال رشد بود. قبل از تسلط فیسبوک، MySpace عنوان شماره یک شبکه اجتماعی را در اختیار داشت. همانطور که فیس بوک رشد کرد و در توسعه برنامه‌های تلفن همراه خود پیشرفت کرد، به محصولی به مراتب بهتر از مای اسپیس تبدیل شد که منجر به تثبیت موقعیت خود به عنوان پادشاه رسانه‌های اجتماعی شد. این به دلیل مفهومی است که تحت عنوان «قانون 10x» شناخته می‌شود، که در آن یک رقیب جدید برای تصاحب شبکه فعلی باید به مراتب بهتر از شرکت فعلی باشد.

در دنیای ارزهای دیجیتال، هیچ آلتکوینی 10 برابر بهتر از بیت‌کوین نخواهد بود. این به این دلیل است که امنیت بیت‌کوین و تسلط شبکه به طور تصاعدی تقویت می‌شود: با پیوستن گره‌های بیشتری به شبکه، بیت‌کوین ایمن تر می‌شود و تسلط یک رمزارز جدید بر بازار، به طور فزاینده‌ای غیرممکن می‌شود.

بیت‌کوین نیازی به کمپین ندارد

احمقانه ترین چیز این است که بیت‌کوین نیازی به بازاریابی ندارد و به تنهایی به تسلط بر بازار دست یافته است. به تعداد افراد مشهوری که آلتکوین‌هایی مانند ترون را تبلیغ می‌کنند نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که این ارزهای دیجیتالِ بسیار متمرکز چقدر مستأصل هستند.

مفهوم اثر شبکه چیزی بود که در نهایت من را به موفقیت بیت‌کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال متقاعد کرد. در حالی که می‌توانیم عمیقاً پیچیدگی‌های فنی را مطالعه کنیم و در طول روز درباره توکنومیک بحث کنیم، در نهایت مهم نیست – بیت‌کوین قبلاً برنده شده است زیرا تسلط بر شبکه دارد و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

ETH، Doge، و هر ارز دیجیتال دیگر هرگز نمی‌توانند از بیت‌کوین پیشی بگیرند (علیرغم آنچه بسیاری از مردم ممکن است سعی کنند به شما بگویند) – مهم نیست که فناوری‌های آنها چقدر ادعای «بهبود» دارند. به بیان ساده، وقتی این آلت کوین‌ها حتی نمی‌توانند با قدرتِ ریشه دارِ بیت‌کوین در تمرکززدایی و امنیت رقابت داشته باشند، چگونه می‌توانند برای تسلط بر شبکه تلاش کنند؟

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا