بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 2: چه کسی مسئول بیت‌کوین است؟

چه کسی مسئول بیت‌کوین است؟

پس چه کسی مسئول بیت‌کوین است؟

این یکی از اولین سوالاتی است که اغلب مبتدیانِ بیت‌کوین می‌پرسند. به طور طبیعی، این سوال به عنوان نگرانی در مورد اعتماد مطرح می‌شود: چه کسی در بالای نردبان بیت‌کوین قرار دارد؟ آیا کسی در حال کشیدن ریسمان از پشت پرده است؟

و این پاسخ ساده است: بیت‌کوین توسط هیچ کشور، نهاد یا شخص خاصی کنترل نمی‌شود. غیرمتمرکز است، به این معنی که نمی‌توان آن را خراب یا کنترل کرد – و این چیز زیبایی است.

چرا به تمرکززدایی نیاز داریم؟

شاید مهمترین جنبه بیت‌کوین عدم متمرکز بودن آن باشد. این تفاوت اصلی، بیت‌کوین را از سیستم بانک مرکزی که ما در حال حاضر به آن عادت کرده‌ایم جدا می‌کند. ذاتاً، سیستم بانکی ما در سراسر جهان متمرکز است زیرا پول ما توسط دولت کنترل و توزیع می‌شود. ما این پول را “فیات” می‌نامیم – که از کلمه لاتینِ Fiat به معنای “تعیین اختیارات” سرچشمه گرفته است.

وقتی یک ارز فیاتِ متمرکز مانند دلار آمریکا (پول ذخیره جهانی فعلی) دارید، مجبور به ورود به یک سیستم مالی می‌شوید که می‌تواند قوانین را در هر زمان تغییر دهد. شما در معرض سیستم بانکی بزرگی هستید که کارمزد اضافه برداشت را از شما دریافت می‌کند، حداقل موجودی را نیاز دارد، و پول شما را به افراد دیگر وام می‌دهد تا کمتر از 1٪ سود سالانه به شما بپردازند.

و در حالی که بانک‌های بزرگ در ایالات متحده رقابت سالمی دارند و بنابراین انگیزه‌هایی برای ارائه خدمات بهتر و رایگان به مشتریان دارند، بسیاری از کشورهای جهان این امتیاز را ارائه نمی دهند. در واقع، بسیاری از بانک‌های خارج از آمریکا از مشتریان خود پول می‌گیرند تا پول آنها را در بانک نگه دارند!

آیا این دزدی نیست؟ شما می‌توانید تمام پول نقد خود را زیر تشک خود نگه دارید.

اگرچه نگهداری پول زیر تشک یا بالش یک شوخی به نظر می‌رسد اما واقعیت آن است که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان که دسترسی به بانک ندارند از قلک‌های فیزیکی و ناامن استفاده می‌کنند!

خدمات مالی موانع گران قیمتی مانند کارمزدها، حداقل‌ها و الزامات شناسایی (احراز هویت) ایجاد می‌کند که به مردم اجازه نمی دهد به طور عادلانه از نظام مالی بهره مند شوند. علاوه بر این، همه به یک سیستم بانک مرکزیِ با صلاحیت، ایمن و بیمه شده دسترسی ندارند. آنها باید در برنامه‌هایی که دولتشان به آنها تحمیل کرده است، شرکت کنند و مهم نیست که این برنامه چقدر ناپایدار یا فاسد است.

چه چیزی این را برطرف می‌کند؟

ضرب المثلی در جامعه بیت‌کوین وجود دارد: «بیت‌کوین این مشکل را برطرف می‌کند.»

از آنجایی که هیچ کس مسئول بیت‌کوین نیست، بیت‌کوین برای همه کار می‌کند. شبکه بیت‌کوین به جای داشتن شخصی در راس، بر اساس اجماعِ همه کسانی است که در آن شرکت می‌کنند کار می‌کند. (منظور از اجماع، اتفاق نظر است)

مهم نیست در چه کشوری هستید یا دولت شما چگونه کنترل می‌شود – امنیتِ ثروت شما با بلاکچینِ بیتکوین تامین می‌شود و هیچ کس اختیار یا قدرتی برای تغییر این موضوع ندارد. در حالی که از نظر فنی امکان «هک» یا کنترل بیتکوین وجود دارد، من در پست بعدی (روز 3) به این موضوع خواهم پرداخت که چرا این اتفاق هرگز نمی افتد.

بیت‌کوین فرصتی برای افرادِ بدون بانک است تا ثروت خود را به روشی امن ذخیره و رشد دهند، جایی که هیچ کس را نمی‌توان محدود یا از آن محروم کرد – و به امتیاز اعتباری شما اهمیتی نمی دهد.

تمرکززدایی یعنی حریم خصوصی

در بانکداری سنتی، شما بر اساس امتیازات اعتباری و شناسایی دولتی، تحت تاییدیه‌هایی قرار می‌گیرید. این امر همه را مستعدِ تقلب می‌کند. اگر شخصی هویت شما را بدزدد، می‌تواند کارت‌های اعتباری را باز کند، به نام شما بدهی ایجاد کند و امتیاز اعتباری شما را از بین ببرد.

با بیت‌کوین، مشارکت شما به هویت شما بستگی ندارد. همه و همه می‌توانند به صورت ناشناس فعالیت و مشارکت کنند، زیرا نام‌ها و داده‌های شخصی شما به تراکنش‌های بلاکچین بیتکوین متصل نیستند.

اگرچه اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال (مکان‌هایی که می‌توانید بیت‌کوین بخرید) به فرآیندِ «مشتری خود را بشناسید» (KYC) نیاز دارند و از شما می‌خواهند هویت خود را با یک عکس سلفی و کارت شناسایی عکس دار تأیید کنید، اما پس از اینکه بیت‌کوین خود را از صرافی خارج و به کیف پول خودتان وارد کردید. همه تراکنش‌ها از آن لحظه به بعد ناشناس خواهند بود. در خصوص کیف پول ارز دیجیتال و احراز هویت در صرافی‌های متمرکز و انتقال رمزارز به صرافی، مطالب مفیدی در آکادمی کریپتو منتور برای شما آماده شده است.

در نهایت، هیچ کس بیت‌کوین را در بالاترین سطح کنترل نمی‌کند. اما بیت‌کوین به شما این امکان را می‌دهد که بانک خود باشید و ثروت خود را کاملاً بدون نظارت شخص دیگری کنترل کنید.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا