بازارهای مالی و اقتصادبلاکچین و رمزارزهاتمرکززدایی

21 روز با بیتکوین – روز 21: Hyperbitcoinization – زندگی تحت استاندارد بیتکوین

هایپربیتکوینیزاسیون - زندگی تحت استاندارد بیت‌کوین

یک سوال مهم باقی مانده است که باید پاسخ داده شود.

وقتی در مورد اینکه چگونه ارزهای فیات “ناپایدار” هستند صحبت می‌کنیم، این به سادگی به این معنی است که فضایی برای بی ثباتی در طراحی ساختاری ارزهای فیات وجود دارد – اینکه دولت‌ها می‌توانند فاسد شوند و تصمیمات مالی ضعیفی مانند چاپ مقادیر گزاف پول بگیرند. اما نگرانی در مورد بی ثباتی در بیت‌کوین وجود دارد، زیرا قیمت بیت‌کوین آنقدر نوسان می‌کند که نمی‌تواند به عنوان یک ارز روزانه استفاده شود.

در اینجا بین بی ثباتی‌ها تفاوت وجود دارد – بیت‌کوین امن است، فیات ناامن است. بیت‌کوین بی ثبات است، فیات قیمت نسبتاً ثابتی دارد (حداقل در کشورهای قدرتمند). برای استفاده از بیت‌کوین به روشی که در حال حاضر از فیات استفاده می‌کنیم، باید پایدار باشد. بنابراین، این سوال باقی می‌ماند: چگونه می‌توانیم استاندارد بیت‌کوین را اجرا کنیم، اگر قیمت بر حسب دلار فیات تا این حد نوسان داشته باشد؟

آیا بیت‌کوین جایگزین فیات می‌شود؟

چند سناریو فرضی وجود دارد که می‌تواند اجرا شود. برخی از مردم فکر می‌کنند فیات هرگز ناپدید نمی‌شود، در حالی که برخی دیگر فکر می‌کنند که بیت‌کوین به طور کامل سیستم مالی موجود را واژگون خواهد کرد. هر اتفاقی که بیفتد، یک چیز همچنان صادق است: بیت‌کوین اینجاست که می‌ماند و به ایفای نقشی فزاینده در سیستم مالی جهانی ما ادامه خواهد داد.
به طور واقع بینانه، بیت‌کوین بازنگری کامل فیات را انجام نخواهد داد. با این حال، هر چیزی ممکن است، و این سناریویی است که قبلا اجرا نشده است و به همین دلیل تصور آن بسیار سخت است. اگر قرار بود بیت‌کوین جایگزین فیات شود، احتمالاً به حسن نیت دولت‌های سراسر جهان نیاز دارد تا ارز غیرمتمرکز را واگذار کنند. دانستن هر چیزی در مورد هر یک از دولت‌های ما، یک سناریوی بسیار بعید است.
در عوض، مسیر پذیرش جهانی بیشتر شبیه افرادی خواهد بود که ذخایر ثروت خود را انتخاب می‌کنند. به خاطر داشته باشید که از آنجایی که بیت‌کوین بدون مجوز است، انجام اقدامات حریم خصوصی مناسب به این معنی است که می‌توانید از بیت‌کوین استفاده کنید و آن را حتی در جایی که غیرقانونی است نگه دارید.
به احتمال زیاد، ما با بیت‌کوین به عنوان ذخیره‌ای از ثروت – دارایی‌هایی مانند املاک یا سهام – که می‌توانیم در ارتباط با سیستم وام‌دهی قدیمی از آن استفاده کنیم، ادامه خواهیم داد. با ذخیره بخشی از بیت‌کوین به عنوان وثیقه، مردم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های زندگی روزانه پول قرض کنند. چند وام‌دهنده در برخی کشورها وجود دارند که قبلاً این قابلیت را منتشر کرده‌اند.

CBDC ها: ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

بسیاری از سیاستمداران خواستار اجرای CBDC‌ها – یک ارز دیجیتال متمرکز – هستند که به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا مقامات مرکزی خود را در مورد سیاست‌های پولی حفظ کنند. این، در صورت اجرا، ممکن است با حریم خصوصی کمتری نسبت به سیستم پول نقدی که ما هنوز از آن استفاده می‌کنیم، همراه باشد.
آنها احمقانه فکر می‌کنند که این کار کل صنعت ارزهای دیجیتال را از بین می‌برد. با این حال، از آنجایی که بسیاری از مردم از CBDC‌هایی مانند یوان دیجیتال که به طور بالقوه نقض حریم خصوصی و امنیت شخصی را اعمال می‌کنند، می‌ترسند، این ممکن است پذیرش بیت‌کوین را به سمت جلو سوق دهد زیرا مردم به دنبال تنها راه حل واقعی پول مستقل هستند.

استاندارد بیت‌کوین

وقتی به نوسانات بیت‌کوین فکر می‌کنیم، به دلار یا هر ارز فیات دیگری که بومی ما باشد، فکر می‌کنیم. اما اگر واقعاً یک استاندارد بیت‌کوین را بپذیریم – بدون فیات در تصویر – پس… دقیقاً قیمت بیت‌کوین را با چه چیزی مقایسه می‌کنیم؟ آیا یک بیت‌کوین امروز هنوز یک بیت‌کوین فردا نیست؟ آیا 50 سات هنوز 50 سات نیست؟
با پیشرفت فناوری، کالاهای مصرفی ما به طور طبیعی ارزان‌تر می‌شوند – اگر بخواهید تورم‌زدایی دارند. در حالی که دولت‌های مرکزی تلاش می‌کنند تا بازارها را دستکاری کنند و به هر قیمتی از کاهش تورم جلوگیری کنند، از شما خواهش می‌کنم در مورد جایگزین واقعی بیت‌کوین فکر کنید. اگر سیستم فعلی ما اینقدر خراب است، چرا هنوز در تلاش برای شکستن آن هستیم؟ برای مطالعه بیشتر در مورد این موضوع، شما را تشویق می‌کنم که «قیمت فردا»، ** نوشته جف بوث را بخوانید.

در طول سه هفته گذشته، ما دیوارهای فیات خود را فرو ریختیم و در را به روی پول واقعی باز کردیم. این تازه شروع سفر شما به بیت‌کوین است و چیزهای زیادی برای یادگیری دارید.
بیت‌کوین لطف تازه کشف شده ماست – و تنها چیزی که می‌دانیم از روزهای فیات ما، همه چیز تغییر کرده است.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا