بلاکچین و رمزارزهامفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 6: نصف شدن یا هاوینگ Halving

نصف شدن بیتکوین یا هوینگ Halving

دیروز، نحوه عملکرد Proof of Work در تایید تراکنش‌ها و ایجاد بیت‌کوین جدید را بررسی کردیم. امروز، تصویر کلی تری از ظاهر استخراج و نحوه توزیع بیت‌کوین جدید در طول زمان ترسیم خواهم کرد.

ماینینگ چگونه به نظر می‌رسد؟

استخراج در عصر صنعتی در مقابل استخراج در عصر دیجیتال:

ماینینگ بیت‌کوین بر خلاف سایر انواع ماینینگ است. راه‌اندازی آن ساده است، 24/7 اجرا می‌شود و هیچ حقوق بشر یا قوانین کار را نقض نمی‌کند.

در اینجا نحوه کار آن آمده است. اساساً، دسته‌ای از رایانه‌های تخصصی (ASIC: مدارهای مجتمع خاص برنامه) برای استخراج بیت‌کوین در جایی راه‌اندازی شده‌اند که برق ارزان است (از آنجایی که ماینرها به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند). همانطور که دیروز گفته شد، ماینرها می‌توانند با هم در استخرها برای تقسیم سود و افزایش شانس خود برای برنده شدن یک بلوک جدید همکاری کنند.

با هر بلوک جدید بیت‌کوین که استخراج می‌شود، دسته‌ای از تراکنش‌ها ثبت می‌شوند و برای بلاک‌چین تایید می‌شوند. با تایید تراکنش‌ها و محاسبۀ هشِ برنده، ماینرها با بیت‌کوینِ تازه ضرب شده پاداش می‌گیرند. با این حال، این پاداشِ بلاک برای همیشه دوام نخواهد داشت، زیرا عرضه بیت‌کوین محدود شده است.

نصف شدن: یک چرخه چهار ساله

در بلوکِ پیدایش شبکه بیت‌کوین، 50 بیت‌کوین در هر بلوک استخراج شد.

به ازای هر 210000 بلاک – تقریباً هر چهار سال – تعداد بیت‌کوین‌های جدید استخراج شده در هر بلوک به نصف کاهش می‌یابد. از سال 2021، تنها 6.25 بیت‌کوین جدید در هر بلوک استخراج می‌شود. زمانی در سال 2024، پاداش بلاک به 3.125 بیت‌کوین کاهش می‌یابد.
این برنامه نصف شدن بیت‌کوین است:

هنگامی که عرضه بیت‌کوین به نصف کاهش می‌یابد، نرخ تورم آن نیز به طور موثر به نصف کاهش می‌یابد. این ما را به مفاهیم اولیه عرضه و تقاضا برمی گرداند.

با گذشت زمان، با معرفی افراد بیشتری به شبکه بیت‌کوین و شروع به مشارکت در آن، تقاضا افزایش می‌یابد. در عین حال، رشد عرضه به دلیل نصف شدن کاهش می‌یابد. در نتیجه، قیمت بیت‌کوین در هر چرخه چهار ساله بالاتر و بالاتر می‌رود.

یکی دیگر از دلایلی که ماینرها پاداش بیت‌کوین کمتری در هر چرخۀ نصف شدن دریافت می‌کنند، پیش‌بینی رشد شبکه است. با ورود کاربران بیشتری به شبکه بیت‌کوین، تراکنش‌های بیشتری انجام می‌شود. هر بلوک فقط می‌تواند تعداد مشخصی تراکنش را در خود جای دهد، بنابراین کاربران اساساً باید در یک نقطه برای تأیید تراکنش‌شان «پیشنهاد بالاتری» بدهند.

برای ماینرها، این بدان معنی است که آنها کارمزدهای بالاتری را از کاربران به عنوان مشوق برای گنجاندن تراکنش خود در بلوک بعدی دریافت می‌کنند. برای کاربران، این به معنای افزایش کارمزد یا زمان تراکنش کندتر است.

این موضوعی است که در مورد آن مدت‌ها فکر شده است و تحولات جدید هنوز در مراحل اولیه خود هستند. اما، راه‌حل‌های قابل قبولی مانند شبکه لایتنینگ وجود دارد. همانطور که در طی چند روز آینده به یادگیری بیت‌کوین ادامه می‌دهید، من عمیق تر به راه حل‌های مقیاس تراکنش‌ها و اینکه چگونه می‌توانیم به توسعه شبکه ادامه دهیم، خواهم پرداخت.

فردا، بخش مهمی از شبکه بیت‌کوین را بررسی می‌کنیم که می‌توانید به راحتی در آن شرکت کنید: گره‌های کامل.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا