معرفی رمزارزها

رمزارز انجین کوین Enjin Coin ENJ

ارز دیجیتال یا توکن انجین کوین Enjin Coin ENJ چیست؟

توکن بومی شبکه انجین، ENJ نام دارد و برای ذخیره ارزش تمام آیتم‌های ساخته شده در پلتفرم Enjin به کار می‌رود. زمانی که عناصر ساخته شده و آزاد شده از بین می‌روند، توکن ENJ قفل می‌شود.

فروشگاه آیتم‌ها مقدار مشخصی از رمز ارز ENJ را قفل می‌کند. مثلا در دارایی مونولیت، ۱.۱۵۵.۷۷۷ توکن ENJ ذخیره شده است. توکن بومی پلتفرم Enjin که در آیتم‌های مختلف ذخیره شده، تنها زمانی آزاد می‌شود که آیتم مورد نظر از بین برود (از طریق پروسه Melting یا ذوب کردن). این باعث ایجاد مشکل می‌شود؛ زیرا توکن‌های ENJ بیشتری قفل می‌شوند و عرضه کل آن کاهش می‌یابد؛ در حالی که پلتفرم توسط بازی‌های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اقتصاد این پلتفرم،‌ عرضه ارز ENJ محدود و کم است و هر بازی به عنوان “دام ارزش” برای این توکن عمل می‌کند؛ این باعث قفل شدن ذخایر این توکن و افزایش کمیابی آن می‌شود. عرضه کل ENJ محدود به ۱ میلیارد توکن است و این رمز ارز به عنوان طلای دیجیتال عمل می‌کند. ارزش توکن بومی Enjin توسط تغییرات عرضه و تقاضای بازار در داخل اکوسیستم بازی مشخص می‌شود.

اکوسیستم انجین کوین

انجین اکوسیستم کاملی را ساخته است که در آن امکان ساخت، ذخیره، معامله و استفاده از این آیتم‌ها وجود دارد.

انجین والت (Engin Wallet): انجین کیف پول اختصاصی خود را دارد که بازیکنان می‌تواند آیتم‌ها را در آن ذخیره یا معامله کنند. انجین والت همچنین تمامی ویژگی‌های این پلتفرم را به یکدیگر متصل می‌کند. این والت برای کابران چندین کاربرد دارد:

  • دسترسی به موجودی و امکان اتصال به چندین بازی و استفاده از آیتم‌ها در هر پلتفرم
  • معامله با دیگر بازیکنان از طریق والت Enjin، به این معنا که قادر به انتقال کوین‌ها و آیتم‌ها به خارج از محیط بازی هستند.
  • فروش محصولات دیجیتال در ازای انجین کوین
  • انجین ایکس (EnginX): اکسپلورر بلاک‌چین که در آن می‌توان تراکنش‌ها و آیتم‌ها را مشاهده کرد.
  • یونیتی پلاگین (Unity Plugin): ابزاری است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا مستقیما آتیم‌های درون بازی‌ها را در پلتفرم‌های مختلفی مانند iOS، اندروید، کامپیوتر و مک OS صادر و پیاده‌سازی کنند.
  • مارکت‌پلیس (Marketplace): خرید و فهرست کردن آیتم‌ها از طریق امنیت قراردادهای هوشمندی که به‌صورت مستقل معامله را تسهیل می‌کنند.

کوین Enjin چگونه کار می‌کند؟

کوین Enjin یک کوین بر پایه اتریوم است که برای استفاده در موارد مختلفی از وب‌سایت‌ها و بازی‌های آنلاین طراحی شده است. هدف Enjin این است که تبدیل به یک کوین شود که توسط تمام انجمن‌‌‌‌های بازی‌‌‌‌‌های آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتقال دارایی‌های مجازی را در میان پلتفرم‌ها ساده‌‌‌‌تر کند.

وایت پیپر یا همان معرفی نامه کسب‌ و کار کوین Enjin بیان می‌کند که ENJ “یک رمز ارز (توکن ERC20) و یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که ارزش و ابزارهای رمز ارز موردنیاز را در اختیار توسعه‌دهنده‌های بازی، تولیدکننده‌های محتوا و انجمن‌‌‌‌های بازی قرار می‌‌‌‌دهد تا از آنها برای به‌کارگیری و مدیریت کردن کالاهای مجازی استفاده کنند.

این پلتفرم کاربران را قادر می‌سازد تا کارهای زیر را انجام دهند:

  • ساختن آیتم‌های موجود در بازی، پول و کوین‌های مجازی با استفاده از ENJ به عنوان پول مادر تبدیل کردن آیتم‌های ساخته‌شده به ENJ دادوستد دارایی‌های موجود در بازی دادوستد دارایی‌ها بین بازی‌ها و انجمن‌‌‌‌های مختلف راه‌اندازی یک فروشگاه مجازی که ENJ و تمام کوین‌های مرسوم را می‌پذیرد ویژگی‌ها کالاهای مجازی کوین Enjin به جامعه بازی اجازه می‌‌‌‌دهد تا دارایی‌های مجازی را تولید و توزیع کنند.
  • توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های مختلف قادر هستند با استفاده از کوین Enjin به عنوان یک واحد پولی مادر، واحد پولی یکتا برای جامعه خود ایجاد کنند. درگاه پرداخت SDK مربوط به کوین Enjin یک درگاه پرداخت یکپارچه و غیرمتمرکز است. این درگاه ایجاد سبدهای خرید، صورتحساب‌ها، بازپرداخت‌های سفارشی‌شده و بسیاری از موارد دیگر را ساده‌‌‌‌تر می‌‌‌‌کند. همچنین یک ابزاره برای پذیرفتن پرداخت‌ها توسط کوین Enjin و/یا کوین سفارشی‌شده وجود دارد که می‌تواند در وب‌سایت شما قرار گیرد. تنها هزینه دریافتی برای هر تراکنش که بوسیله این درگاه پرداخت انجام می‌شود، همان هزینه کوچک مربوط به اتریوم است. شما می‌توانید با استفاده از کیف پول هوشمند پرداخت‌های خودکار یا حق اشتراک بازی‌ها و وب‌سایت‌هایی که در لیست پلتفرم‌های مورداطمینان قرار دارند را انجام دهید.
  •  کیف پول هوشمند Enjin جایی است که کالاهای مجازی مربوط به هر یک از پلتفرم‌های مورداطمینان در آن ذخیره می‌شود. این کیف با آدرس اتریوم کاربر هماهنگ می‌شود. شما می‌توانید از طریق این کیف پول، کوین‌ها و آیتم‌های خارج از رسانه بازی را با آیتم‌های موجود در کیف‌های هوشمند دیگر مبادله کنید. این کیف هوشمند به شما اجازه می‌دهد که درخواست برای تراکنش‌ها را از طریق Transaction Request ارسال کنید که این درخواست می‌تواند توسط دریافت‌کننده رد و یا پذیرفته شود. همچنین شما قادر هستید تا قوانین و شرایطی را تعیین کنید که بطور خودکار تراکنش‌های ناخواسته را ممنوع کند.

Efinity تیم کوین Enjin در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که برای معرفی Efinity به بازار برنامه‌‌‌‌ریزی کرده است. Efinity یک راه‌حل شبکه‌ای است که برای انجام موثر مقیاس‌‌‌‌بندی طراحی شده است و از چندین کانال بازی تشکیل شده است. یک بازی در Efinity می‌تواند تعداد بالایی از تراکنش‌ها را بصورت سریع و ارزان اجرا کند. ویژگی‌های دیگر علاوه بر ویژگی‌های بالا، کوین Enjin شامل فروشگاه‌ کالاهای مجازی، سرویس‌های حق اشتراک، سندهای تضمینی و یک سیستم لیست‌کننده آیتم‌ها، سرورها، تیم‌ها و/یا بازی‌ها است.

ارزش ارز دیجیتال ENJ در چیست؟

بنابراین می‌توان گفت که ارزش انجین کوین از کاربرد آن به‌عنوان یک ذخیره ارزش انبارشده در هر آیتم ساخته‌شده روی پلتفرم Enjin حاصل می‌شود. زمانی که آیتم‌ها ساخته می‌شوند، رمز ارز ENJ قفل شده و با از بین بردن آن‌ها، این توکن رهاسازی می‌شود.

آیتم‌ها مقدار خاصی از ارز دیجیتال انجین کوین را انبار (قفل) می‌کنند که این مقدار برای آیتم‌هایی نظیر “Monolith“، برابر با 1,155,777 واحد ENJ است. انجین کوین‌های داخل آیتم‌ها را فقط با از بین بردن آن آیتم (و فرایند Melting) می‌توان خارج کرد. این امر شرایطی را ایجاد می‌کند که هرچه انجین کوین بیشتری قفل شود، عرضه آن کاهش می‌یابد.

بنابراین از نظر اقتصای، توکن ENJ یک منبع کمیاب است و هر بازی به‌عنوان یک «تله ارزش» برای آن عمل می‌کنند.

تأثیر توکن NFT در قیمت انجین کوین چیست؟

NFT طیف وسیعی از فرصت‌های دارایی دیجیتال را در مجموعه‌های بازی، آثار هنری و املاک و مستغلات در فضاهای فیزیکی و مجازی فراهم می‌کند.

NFT نشان‌دهنده اقتصاد منابع دیجیتالی است که به کاربران امکان می‌دهد مالکیت کالاها را از طریق مجازی یا فیزیکی از طریق توکن‌های ثبت شده در بلاک‌چین اثبات کنند.

​​تعداد کاربران ثبت شده در پلتفرم توکن NFT انجین به بیش از ۴۷ هزار نفر رسید و کیف پول NFT در دسامبر سال ۲۰۲۰ رشد زیادی کرده است.

جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیرعامل توییتر در تاریخِ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹، با افتخار اولین توییت در شبکه اجتماعی خود را از طریقِ یک توکن NFT به حراج گذاشت. این توییت در نهایت با ۲٫۹ میلیون دلار فروخته شد.

کیف پول انجین کوین (Enjin wallet)چیست؟

انجین پروژه‌ایست که اکوسیستمی از محصولات گیمینگ مبتنی بر بلاک‌چین را به یکدیگر متصل می‌کند. مهمترین ویژگی این پروژه، Enjin Network است؛ یک پلتفرم اجتماعی بازی که از طریق آن کاربران می‌توانند به ساخت وبسایت، گفتگو و چت و میزبانی از فروشگاه‌های آیتم‌های مجازی بپردازند.

انجین در واقع یک نرم‌افزار است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا محصولات مجازی را روی شبکه اتریوم بسازند. Enjin نیز توانسته از طریق این ایده، یعنی اینکه بتوان با استفاده از فناوری بلاک‌چین آیتم‌های داخلی بازی را مدیریت کرد، به کاهش هزینه و کلاهبرداری‌هایی که در رابطه با انتقال محصولات و کالکتیبل‌های مجازی داخل بازی وجود دارد، کمک کند.

برای رسیدن به این هدف، انجین کیت‌های توسعه نرم‌افزاری (SDK) را ارائه کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا هم دارایی دیجیتال خود را روی بلاک‌چین اتریوم بسازند، و هم این دارایی‌های را به برنامه‌ها و بازی‌های دیگر انتقال دهند. هر دارایی ساخته شده نیز قابلیت شخصی‌سازی دارد تا متناسب پلتفرم مورد نظر تبدیل شده و روی یک قرارداد هوشمند ثبت شود. این کار، ویژگی‌های رمز ارزها، سرعت، هزینه و امنیت را با آیتم‌های ساخته شده ترکیب می‌کند.

رمز ارز ENJ یا انجین کوین که توکن اختصاصی شبکه Enjin است، برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال ساخته شده روی این پلتفرم کاربرد داشته و به هر آیتم تولید شده روی انجین، یک ارز دیجیتال ENJ تعلق می‌گیرد.

پلتفرم انجین از بلاکچین برای این موارد استفاده می‌کند:

مالکیت حقیقی آیتم‌ها: با تراکنش‌هایی که قابل سانسور نیستند و توسط شبکه اتریوم پشتیبانی می‌شوند.

تبادل ارزش مناسب: آیتم‌های دیجیتالی می‌توانند معامله شوند و یا به فروش برسند. کیف پول Enjin به کاربران اجازه می‌دهد تا به صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل Kyber و Changelly دسترسی داشته باشند.

ذخیره ارزش: عناصر دیجیتالی ناخواسته، می‌توانند به ارز دیجیتال ENJ تبدیل شوند.

یک کیف پول برای تمام آیتم‌ها: کاربرانی که از کیف پول انجین استفاده می‌کنند، می‌توانند تمام دارایی‌های دیجیتال را در یک مکان نگهداری کنند.

استاندارد توکن ERC1155: نسخه‌ای ارتقا یافته از ERC20 و ERC721 است. این استاندارد دارای امکانات دسته بندی کردن و ارسال چندگانه تراکنش‌هاست، که باعث کاهش هزینه‌های کاربران می‌شود.

تاریخچه انجین کوین Enjin

ایده اولیه معرفی Enjin اولین بار توسط Radomski پس از علاقه وی به بیت‌کوین مطرح شد و در نهایت شرکت را متقاعد کرد که آن را به عنوان گزینه پرداخت بپذیرد. شرکت انجین که در سنگاپور واقع شده، همچنین همکاری خود با سامسونگ را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد و از تکنولوژی خود در گوشی‌های مدل گلکسی S10 استفاده کرد. این همکاری باعث افزایش قیمت توکن این پلتفرم شد و در رسانه‌های مختلف غوغا به پا کرد. همچنین همکاری انجین با سامسونگ، Unity، Arena Match، NRG eSports و غیره فرصت زیادی برای رقابت با غول‌های بازی سازی ایجاد می‌کند. تیم Enjin از کشورهای مختلف در ۵ قاره دنیا هستند و از راه دور فعالیت می‌کنند. اما تیم اصلی سازنده این پلتفرم شامل کارآفرینان و متخصصان حرفه‌ای صنعت بازی سازی هستند.

 

تیم اصلی پلتفرم انجین

تیم Enjin از کشورهای مختلف در ۵ قاره دنیا هستند و از راه دور فعالیت می‌کنند. اما تیم اصلی سازنده این پلتفرم شامل کارآفرینان و متخصصان حرفه‌ای صنعت بازی سازی هستند.

پلتفرم انجین چگونه کار می‌کند؟

مورد استفاده اصلی Enjin، ایجاد امکان مدیریت و ذخیره کالاهای اقتصادی مجازی برای بازی‌هاست. این امکانات می‌تواند ارزهای داخل بازی و توکن‌هایی باشد که آیتم‌های منحصر به فردی مثل شمشیرها یا وسایل برای کاراکترهای داخل بازی را نمایندگی می‌کند.

برای ساخت و از بین بردن آیتم‌های داخل بازی، توسعه دهندگان این ۵ کار را انجام داده‌اند:

به دست آوردن: توسعه دهندگان توکن ENJ خریداری می‌کنند.

تولید کردن: توسعه دهندگان با استفاده از توکن‌های خریداری کرده، آیتم‌های داخل بازی را طراحی می‌کنند.

گیمینگ: بازیکنان توکن‌ها را به دست می‌آورند و از آنها برای عملکردهای مختلف داخل بازی استفاده می‌کنند.

معامله کردن: بازیکنان توکن‌ها را با یکدیگر معامله می‌کنند.

ذوب کردن: بازیکنان توکن‌های خود را در ازای ارز ENJ می‌فروشند.

توکن ENJ توسط فرایندی به نام تولید یا Minting به دارایی‌های دیجیتالی تبدیل می‌شوند. این پروسه می‌تواند معکوس شود؛ هر دارایی می‌تواند توسط فرآیند ذوب شدن یا Melting به توکن ENJ‌ تبدیل شود. توکن‌های ENJ دارای ارزش واقعی است و تمام دارایی‌هایی که توسط این توکن ساخته می‌شوند نیز ارزش واقعی دارند.

در زمان نگارش این مقاله، هر توکن ENJ حدود ۰.۳۸ دلار قیمت دارد (مشاهده قیمت لحظه‌ای ENJ). تمام این دارایی‌ها بر روی بلاک‌چین قرار دارند. تمام کالاهای شما در موبایل شما قرار دارند؛‌ مثل شمشیری که می‌توانید در بازی‌های مختلف از آن استفاده کنید و همچنین به راحتی در هر زمانی که خواستید، آنها را بفروشید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا