معرفی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال یا توکن انجین کوین Enjin Coin ENJ چیست؟

ارزدیجیتال ENJ چیست؟

توکن بومی شبکه انجین، ENJ نام دارد و برای ذخیره ارزش تمام آیتم‌های ساخته شده در پلتفرم Enjin به کار می‌رود. زمانی که عناصر ساخته شده و آزاد شده از بین می‌روند، توکن ENJ قفل می‌شود.

فروشگاه آیتم‌ها مقدار مشخصی از رمز ارز ENJ را قفل می‌کند. مثلا در دارایی مونولیت، ۱.۱۵۵.۷۷۷ توکن ENJ ذخیره شده است. توکن بومی پلتفرم Enjin که در آیتم‌های مختلف ذخیره شده، تنها زمانی آزاد می‌شود که آیتم مورد نظر از بین برود (از طریق پروسه Melting یا ذوب کردن). این باعث ایجاد مشکل می‌شود؛ زیرا توکن‌های ENJ بیشتری قفل می‌شوند و عرضه کل آن کاهش می‌یابد؛ در حالی که پلتفرم توسط بازی‌های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اقتصاد این پلتفرم،‌ عرضه ارز ENJ محدود و کم است و هر بازی به عنوان “دام ارزش” برای این توکن عمل می‌کند؛ این باعث قفل شدن ذخایر این توکن و افزایش کمیابی آن می‌شود. عرضه کل ENJ محدود به ۱ میلیارد توکن است و این رمز ارز به عنوان طلای دیجیتال عمل می‌کند. ارزش توکن بومی Enjin توسط تغییرات عرضه و تقاضای بازار در داخل اکوسیستم بازی مشخص می‌شود.

اکوسیستم انجین کوین

انجین اکوسیستم کاملی را ساخته است که در آن امکان ساخت، ذخیره، معامله و استفاده از این آیتم‌ها وجود دارد.

انجین والت (Engin Wallet): انجین کیف پول اختصاصی خود را دارد که بازیکنان می‌تواند آیتم‌ها را در آن ذخیره یا معامله کنند. انجین والت همچنین تمامی ویژگی‌های این پلتفرم را به یکدیگر متصل می‌کند. این والت برای کابران چندین کاربرد دارد:

  • دسترسی به موجودی و امکان اتصال به چندین بازی و استفاده از آیتم‌ها در هر پلتفرم
  • معامله با دیگر بازیکنان از طریق والت Enjin، به این معنا که قادر به انتقال کوین‌ها و آیتم‌ها به خارج از محیط بازی هستند.
  • فروش محصولات دیجیتال در ازای انجین کوین
  • انجین ایکس (EnginX): اکسپلورر بلاک چین که در آن می‌توان تراکنش‌ها و آیتم‌ها را مشاهده کرد.
  • یونیتی پلاگین (Unity Plugin): ابزاری است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا مستقیما آتیم‌های درون بازی‌ها را در پلتفرم‌های مختلفی مانند iOS، اندروید، کامپیوتر و مک OS صادر و پیاده‌سازی کنند.
  • مارکت‌پلیس (Marketplace): خرید و فهرست کردن آیتم‌ها از طریق امنیت قراردادهای هوشمندی که به‌صورت مستقل معامله را تسهیل می‌کنند.

کوین Enjin چگونه کار می‌کند؟

کوین Enjin یک کوین بر پایه اتریوم است که برای استفاده در موارد مختلفی از وب‌سایت‌ها و بازی‌های آنلاین طراحی شده است. هدف Enjin این است که تبدیل به یک کوین شود که توسط تمام انجمن‌‌‌‌های بازی‌‌‌‌‌های آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتقال دارایی‌های مجازی را در میان پلتفرم‌ها ساده‌‌‌‌تر کند.

وایت پیپر یا همان معرفی نامه کسب‌ و کار کوین Enjin بیان می‌کند که ENJ “یک رمز ارز (توکن ERC20) و یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که ارزش و ابزارهای رمز ارز موردنیاز را در اختیار توسعه‌دهنده‌های بازی، تولیدکننده‌های محتوا و انجمن‌‌‌‌های بازی قرار می‌‌‌‌دهد تا از آنها برای به‌کارگیری و مدیریت کردن کالاهای مجازی استفاده کنند.

این پلتفرم کاربران را قادر می‌سازد تا کارهای زیر را انجام دهند:

  • ساختن آیتم‌های موجود در بازی، پول و کوین‌های مجازی با استفاده از ENJ به عنوان پول مادر تبدیل کردن آیتم‌های ساخته‌شده به ENJ دادوستد دارایی‌های موجود در بازی دادوستد دارایی‌ها بین بازی‌ها و انجمن‌‌‌‌های مختلف راه‌اندازی یک فروشگاه مجازی که ENJ و تمام کوین‌های مرسوم را می‌پذیرد ویژگی‌ها کالاهای مجازی کوین Enjin به جامعه بازی اجازه می‌‌‌‌دهد تا دارایی‌های مجازی را تولید و توزیع کنند.
  • توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های مختلف قادر هستند با استفاده از کوین Enjin به عنوان یک واحد پولی مادر، واحد پولی یکتا برای جامعه خود ایجاد کنند. درگاه پرداخت SDK مربوط به کوین Enjin یک درگاه پرداخت یکپارچه و غیرمتمرکز است. این درگاه ایجاد سبدهای خرید، صورتحساب‌ها، بازپرداخت‌های سفارشی‌شده و بسیاری از موارد دیگر را ساده‌‌‌‌تر می‌‌‌‌کند. همچنین یک ابزاره برای پذیرفتن پرداخت‌ها توسط کوین Enjin و/یا کوین سفارشی‌شده وجود دارد که می‌تواند در وب‌سایت شما قرار گیرد. تنها هزینه دریافتی برای هر تراکنش که بوسیله این درگاه پرداخت انجام می‌شود، همان هزینه کوچک مربوط به اتریوم است. شما می‌توانید با استفاده از کیف پول هوشمند پرداخت‌های خودکار یا حق اشتراک بازی‌ها و وب‌سایت‌هایی که در لیست پلتفرم‌های مورداطمینان قرار دارند را انجام دهید.
  •  کیف پول هوشمند Enjin جایی است که کالاهای مجازی مربوط به هر یک از پلتفرم‌های مورداطمینان در آن ذخیره می‌شود. این کیف با آدرس اتریوم کاربر هماهنگ می‌شود. شما می‌توانید از طریق این کیف پول، کوین‌ها و آیتم‌های خارج از رسانه بازی را با آیتم‌های موجود در کیف‌های هوشمند دیگر مبادله کنید. این کیف هوشمند به شما اجازه می‌دهد که درخواست برای تراکنش‌ها را از طریق Transaction Request ارسال کنید که این درخواست می‌تواند توسط دریافت‌کننده رد و یا پذیرفته شود. همچنین شما قادر هستید تا قوانین و شرایطی را تعیین کنید که بطور خودکار تراکنش‌های ناخواسته را ممنوع کند.

Efinity تیم کوین Enjin در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که برای معرفی Efinity به بازار برنامه‌‌‌‌ریزی کرده است. Efinity یک راه‌حل شبکه‌ای است که برای انجام موثر مقیاس‌‌‌‌بندی طراحی شده است و از چندین کانال بازی تشکیل شده است. یک بازی در Efinity می‌تواند تعداد بالایی از تراکنش‌ها را بصورت سریع و ارزان اجرا کند. ویژگی‌های دیگر علاوه بر ویژگی‌های بالا، کوین Enjin شامل فروشگاه‌ کالاهای مجازی، سرویس‌های حق اشتراک، سندهای تضمینی و یک سیستم لیست کننده آیتم‌ها، سرورها، تیم‌ها و/یا بازی‌ها است.

ارزش ارز دیجیتال ENJ در چیست؟

بنابراین می‌توان گفت که ارزش انجین کوین از کاربرد آن به‌عنوان یک ذخیره ارزش انبارشده در هر آیتم ساخته‌شده روی پلتفرم Enjin حاصل می‌شود. زمانی که آیتم‌ها ساخته می‌شوند، رمز ارز ENJ قفل شده و با از بین بردن آن‌ها، این توکن رهاسازی می‌شود.

آیتم‌ها مقدار خاصی از ارز دیجیتال انجین کوین را انبار (قفل) می‌کنند که این مقدار برای آیتم‌هایی نظیر “Monolith“، برابر با 1,155,777 واحد ENJ است. انجین کوین های داخل آیتم‌ها را فقط با از بین بردن آن آیتم (و فرایند Melting) می‌توان خارج کرد. این امر شرایطی را ایجاد می‌کند که هرچه انجین کوین بیشتری قفل شود، عرضه آن کاهش می‌یابد.

بنابراین از نظر اقتصای، توکن ENJ یک منبع کمیاب است و هر بازی به‌عنوان یک «تله ارزش» برای آن عمل می‌کنند.

تأثیر توکن NFT در قیمت انجین کوین چیست؟

NFT طیف وسیعی از فرصت‌های دارایی دیجیتال را در مجموعه های بازی، آثار هنری و املاک و مستغلات در فضاهای فیزیکی و مجازی فراهم می کند.

NFT نشان دهنده اقتصاد منابع دیجیتالی است که به کاربران امکان می‌دهد مالکیت کالاها را از طریق مجازی یا فیزیکی از طریق توکن‌های ثبت شده در بلاک چین اثبات کنند.

​​تعداد کاربران ثبت شده در پلتفرم توکن NFT انجین به بیش از ۴۷ هزار نفر رسید و کیف پول NFT در دسامبر سال ۲۰۲۰ رشد زیادی کرده است.

جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیرعامل توییتر در تاریخِ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹، با افتخار اولین توییت در شبکه اجتماعی خود را از طریقِ یک توکن NFT به حراج گذاشت. این توییت در نهایت با ۲٫۹ میلیون دلار فروخته شد.

 

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا