بازارهای مالی و اقتصادبلاکچین و رمزارزهاتمرکززدایی

21 روز با بیتکوین – روز 18: بیتکوین چگونه نژاد بشر را پیش می‌برد؟

بیت‌کوین چگونه نژاد بشر را پیش می‌برد؟

یک قدم کوچک برای بیت‌کوین، یک جهش بزرگ برای بشریت

برای بیت‌کوین، پذیرش جهانی فقط چند گره بیشتر است. اما برای انسان‌ها، این به معنای رسیدن به نقطه‌ای است که در آن به یک واحد پولی مشترک رسیدیم، یعنی همان استاندارد بیت‌کوین. یک روز در آینده، ممکن است استاندارد جهانی بیت‌کوین را اتخاذ کنیم، که در آن ارزهای کشور یا توسط بیت‌کوین پشتیبانی می‌شوند یا برخی از سیستم‌های مقیاس پذیر بیت‌کوین (مانند شبکه لایتنینگ) را پیش فرض مورد استفاده قرار می‌دهیم.

مقیاس کارداشف

بیایید برای لحظه‌ای وارد علم عجیب غریبی شویم.
مقیاس کارداشف توسط اخترفیزیکدان نیکلای کارداشف ایجاد شد که سیستمی را برای طبقه‌بندی جوامع فرازمینی و پیشرفت‌های آنها بر اساس نحوه استفاده از انرژی در منظومه شمسی ارائه کرد. سه نوع اصلی وجود دارد (نوع I، II ، III)، اگرچه دانشمندانِ موفق این مقیاس را گسترش داده‌اند.

حالا حدس بزنید نژاد بشر کجا ایستاده است؟ درست است، اگر «هیچ‌کدام از موارد بالا» را انتخاب کنید، درست می‌گوئید! نژاد بشر در حال حاضر در حدود 0.7 در مقیاس کارداشف قرار دارد. برای اینکه بتوانیم به نوع I برسیم، باید تمام انرژی ممکن را از خورشید استحصال کنیم – این به معنای قدرت همجوشی در مقیاس بزرگ است که هنوز در مراحل اولیه رشد است.

با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، استخراج بیت‌کوین واقعاً توسعه برق ارزان و تجدیدپذیر را تشویق می‌کند. به عنوان یک تمدن نوع اول، ما نیاز به هرگونه سوخت فسیلی را از بین می‌بریم و در عین حال انرژی را ارزان و فراوان می‌کنیم و در عین حال به نفع سیاره و جامعه عمل می‌کنیم.

اما، این به آینده نزدیک است، بنابراین به جای آن، یک مورد پولی برای پیشرفت را به شما ارائه خواهم کرد: اینکه ما به عنوان یک نژاد بشر، تحت اشتراکات زبان، روش‌های ارتباطی، سیستم‌های پولی، به سمت تمدن نوع اول پیشرفت خواهیم کرد. و بیشتر.

زبان مشترک ما به نظر می‌رسد ممکن است انگلیسی باشد. وسایل ارتباطی رایج ما مبتنی بر وب است. اما سیستم پولی ما در حال حاضر یک آشفتگیِ محض است که می‌توان آن را تحت استاندارد بیت‌کوین برطرف کرد. با یک ارز مشترک که بر یک قدرت متمرکز متکی نیست و از جنگ نیز به دور است. بیت‌کوین می‌تواند تبدیل به واحد پول جهانی ما شود که مرز یا مجوزی نمی شناسد و ما را یک قدم دیگر به سمت رسیدن به «تمدن نوع I» نزدیک تر می‌کند.

یورو به عنوان یک مطالعه موردی

اتحادیه اروپا بیشتر اروپا را تحت یک واحد پولی مشترک متحد کرده است. این امر باعث می‌شود که کشورهای اتحادیه اروپا از نظر اقتصادی به شیوه‌ای باثبات و کارآمد رشد کنند. ارز مشترک امکان تصرف بازار بزرگ‌تری را فراهم می‌کند که می‌تواند به راحتی مبادلات و عملیات تجاری را در سراسر مرزها به اشتراک بگذارد و در عین حال ثبات و همکاری بین کشورها را حفظ کند.

فقط یک نقص بزرگ وجود دارد: متمرکز است. بانک مرکزی اروپا (ECB)، مانند هر بانک مرکزی دیگری، این اختیار را دارد که استراتژیِ سیاست پولی خود را با دیکته کردنِ رویه‌های تورمیِ مدنظر و افزایش عرضه پولی، آن‌گونه که صلاح می‌داند، عمل کند. این بدان معناست که اعتماد به بانک مرکزی اروپا لازم است.

از بین بردن اعتماد

کشوری مانند ایالات متحده احتمالا هرگز به ارز اتحادیه‌ای که مستلزم اعتماد به سایر کشورها است نمی پیوندد زیرا این کشور می‌خواهد یک سنگر قدرتمند باشد و در حال حاضر هم همینطور است. به همین دلیل است که یک واحد پول جهانی متمرکز هرگز عملیاتی نخواهد شد، زیرا کشورها دائماً بر سر قدرت در حال جنگ هستند.

متأسفانه، بسیاری از کشورهای دیگر به دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره متکی هستند، زیرا ارزهای بومی آنها به اندازه دلار آمریکا کارآمد نیست. این باعث ایجاد عدم تعادل و وابستگی به یک دولت ملی می‌شود که دیگران کنترلی بر آن ندارند. همه ارزهای فیات کشتی‌های در حال غرق شدن هستند و اتفاقاً کشتیِ دلار آمریکا در آب‌های جذاب‌تری برای غرق شدن قرار دارد.

بیت‌کوین بسیار مهربانانه این مشکل را با عدم نیاز به اجازۀ یک مرجع متمرکز برای عملکرد صحیح، حل می‌کند طوریکه اجازه می‌دهد ساز و کارهای اقتصادِ بازار آزاد به طور ارگانیک مانند دومینو در جای خود قرار گیرند.

بیت‌کوین نیاز به سیستم شکنندۀ اعتماد را که دائماً در موازنه قوا بالای سر ما معلق است، از بین می‌برد.

آینده بیتکوین

بیت‌کوین ممکن است چیزی باشد که جهان را به روشی متحد می‌کند که قبلا هرگز انجام نشده بود. اما فقط یک سیاست پولی مشترک بالقوه جهانی را عملیاتی نمی‌کند. در واقع، موارد بسیاری می‌توانند بر روی شبکه بیت‌کوین ساخته شوند و به ما این امکان را دهند که اینترنتی ایجاد کنیم که همان امنیت و شفافیت بلاک‌چین بیت‌کوین را داشته باشد.

فردا، تحولات و پتانسیل آینده شبکه بیت‌کوین را بررسی خواهیم کرد. بیت‌کوین تنها به عنوان یک ارز برای جامعه جهانی در حال پیشرفت ما مورد ستایش قرار نمی گیرد بلکه پایه و اساس یک اکوسیستم اینترنتی غیرمتمرکز انقلابی و کاملاً جدید است.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا