بازارهای مالی و اقتصادبلاکچین و رمزارزهاتمرکززدایی

21 روز با بیتکوین – روز 20: دیفای در بیتکوین

امور مالی غیرمتمرکز Defi در بیتکوین

اگر در دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده فعالیت کرده باشید، ممکن است بیت‌کوین را به عنوان «ذخیره ارزش» و اتر (توکن شبکه اتریوم) را به عنوان «قرارداد هوشمند» بشناسید.

بله، می‌توانید چیزهای جالبی روی اتریوم بسازید. می‌توانید «قراردادهای هوشمند» و قابل برنامه‌ریزی بنویسید. شما می‌توانید NFT را ضرب کنید. می‌توانید اکوسیستم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) کاملاً جدیدی را در اتریوم ایجاد کنید.

اما در نهایت، هیچ یک از آن فناوری‌های جالبی که بر بستر بلاکچین اتریوم یا هر پروژه بلاک‌چین دیگری قرار دارد، در درازمدت اهمیتی ندارد. چرا؟ زیرا نسل بعدی اینترنت باید بر پایه بیت‌کوین ساخته شود.

ایجاد یک وب غیرمتمرکز

بیت‌کوین نیازی به عملکردی مشابه اتریوم ندارد و به تنهایی به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز کار می‌کند، و بسیاری از مردم فکر می‌کنند که همین کافی است. بیت‌کوین یک تز سرمایه‌گذاری ساده دارد و در مورد تلقی بیتکوین به عنوان یک ذخیره ارزش و دارایی با رشد بالا، نیازی به نوآوری فراتر از آن نیست.

با این حال، مشکلات مربوط به تمرکز زیرساخت‌های ساخته شده پیرامون بیت‌کوین باقی می‌ماند. این شامل صرافی‌ها و پلت فرم‌های وام دهی است که به طور مرکزی میزبانی می‌شوند و تحت تهدید حوزه‌های قضایی باقی می‌مانند. این موضوع موانعی را برای ورود به اکوسیستم دیفای بیتکوین (توزیع نابرابر بر اساس مرزها) ایجاد می‌کند که می‌تواند با یک زیرساخت اینترنتی جدید و غیرمتمرکز برطرف شود.

همانطور که هفته گذشته مرور کردیم، بیت‌کوین به دلیل وضعیت فعلی آن به عنوان امن‌ترین و غیرمتمرکزترین شبکه در بین ارزهای دیجیتال، پروتکلِ مناسب برای ساخت نسل بعدی اینترنت است. بنابراین، نوآوری در DeFi تنها بر بستر بیت‌کوین منطقی است.

چگونه این اتفاق خواهد افتاد؟

برای شروع درک جهان دیفای، یک غواصی عمیق فنی کاملاً جداگانه لازم است، اما دلیل ساده این که چرا دیفایِ بومی بیت‌کوین بسیار عقب مانده است به دلیل طراحی اولیه آن است. سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و سولانا با هدف ایجاد DeFi و Web3.0 ساخته شده‌اند، اما بیت‌کوین صرفاً به عنوان یک شبکه پولی سالم به راه خود ادامه داده است.

در حالی که ارتقای بیت‌کوین به صورت بومی دشوار است، توسعه دهندگان می‌توانند BIP (پیشنهادات بهبود بیت‌کوین) را ایجاد کنند تا به طور رسمی بهبودهایی را در نرم‌افزار اصلی پیشنهاد دهند. با این حال، به دلیل این فرآیند غیرمتمرکز (که بیت‌کوین را در وهله اول بسیار ایمن می‌کند)، پیاده‌سازی ویژگی‌های جدید مانند قابلیت‌های قرارداد هوشمندِ پیچیدۀ کاربر پسند (که در حال حاضر روی آنها کار می‌شود، مانند BIP-119) سفری دشوار و طولانی است.

بنابراین، در عوض، بسیاری از شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان در حال ایجاد راه‌حل‌های لایه‌ای برای کمک به پیشبرد ویژگی‌های بیت‌کوین هستند و در عین حال به ایمن کردن این پروژه‌ها در بلاک‌چین بومی بیت‌کوین ادامه می‌دهند. شبکه لایتنینگ یکی از این نمونه‌های لایه 2 است و راه حل‌های دیگری مانند زنجیره جانبی مایع Blockstream یا پروژه‌هایی مانند Atomic Finance، SuredBits، Sovryn یا HodlHodl نیز وجود دارد.

به یاد داشته باشید که مجموعه‌های مختلفی از ریسک‌های مرتبط با هر پروژه وجود دارد. همیشه قبل از استفاده از هر ابزار جدید دقت لازم را انجام دهید. این توصیه سرمایه‌گذاری نیست.

چرا اینترنت غیرمتمرکز باید بر پایه بیت‌کوین ساخته شود؟

همانطور که به سمت نسل بعدی اینترنت پیش می‌رویم، مهم است که این کار را به صورت ایمن انجام دهیم – و این به معنای ساخت آن بر پایۀ بیت‌کوین است. ساختن پروژه‌های غیرمتمرکز بر روی اکوسیستم‌های متمرکز و با پروتکل اثبات سهام (PoS) مانند اتریوم 2.0 به معنای تداوم زیرساخت‌های مالی موجود و بسته‌بندی مجدد آن‌ها در «فناوری‌های زنجیره بلوکی» است که در سطح می‌درخشند و می‌درخشند، در حالی که سهامدارانِ متمرکز و آنهایی که در سطوح بالا قرار دارند، تغییر شبکه را دیکته می‌کنند. علاوه بر این، کسانی که از اکوسیستم فعلی اتریوم استفاده می‌کنند باید با کارمزدهای نجومی بالایی که اغلب انجام تراکنش‌های در مقیاس پایین تر را تضمین نمی‌کند، مقابله کنند.

اگر می‌خواهیم بهبودهای غیرمتمرکز مناسبی را در سیستم‌های دیجیتال و مالی موجود خود انجام دهیم، باید از ابتدا این کار را به درستی انجام دهیم. از بهترین رنگ‌های خود برای ترسیم پرتره‌های پیشرفت روی بوم بیت‌کوین استفاده کنید. در نهایت اینها آثار هنری هستند که در آزمون زمان مقاومت خواهند کرد.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا