بلاکچین و رمزارزهامفاهبم و مبانی بازارهای مالی و اقتصاد

21 روز با بیتکوین – روز 3: پول چیست؟

پول چیست؟

اصلاً پول چیست؟

پول چیزی است که به طور گسترده برای خرید کالاها و خدمات، یا بازپرداخت بدهی‌ها و مالیات پذیرفته شده است. ممکن است فکر کنید که پول به اسکناس‌های کاغذی و سکه‌های ضرب شده محدود می‌شود، اما واقعیت این است که هر چیزی می‌تواند پول باشد، تا زمانی که این موارد استفاده اساسی را برآورده کند:

  • واحدی برای حساب
  • وسیله مبادله
  • وسیله ذخیره ارزش

با نگاهی به تاریخ، اقلامی که اجداد باستانی ما زمانی معامله می‌کردند و با آنها مبادله می‌کردند، به عنوان پولِ آنها در نظر گرفته می‌شد. این اقلام شامل همه چیز از صدف و حیوانات گرفته تا نقره و طلا بود. در دوران مدرن، انعکاس این امر را در مکان‌هایی که پول دولتی ارزش کمی دارد، می‌بینیم، مانند زندان‌ها، جایی که سیگار و غذاهای فوری واحدهای حسابداریِ شناخته شده هستند!

از قرن چهاردهم تا قرن بیستم، پوسته‌های نوعی حلزون به عنوان ارز برای داد و ستد و تجارت در سراسر آفریقا و آسیا استفاده می‌شد. پوسته‌های بادوام، قابل تقسیم، قابل شناسایی و کمیاب، ارز طبیعیِ قبل از دوران سکه بودند. موارد دیگری مانند مهره‌های شیشه ای، سنگ‌ها و نمک نیز در فرهنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. تصور کنید: ممکن است امروز در اقیانوس‌ها ممکن است از روی سنگ‌هایی عبور کنید که زمانی مانند دلار در حساب بانکی به حساب می‌آمدند. آن ارزهای باستانی امروز همه بی ارزش هستند زیرا در نهایت قربانی قاتل ارزش شدند: تورم شدید.

یادگیری از سنگ‌های رای در جزیره یاپ

یکی از جالب ترین سیستم‌های پولی باستانی استفاده از سنگ‌های رای در جزیره یاپ (بخشی از میکرونزی) بود.

مردم یاپ از سنگ‌های بزرگ و سنگین – به قطرِ تا 12 فوت – با سوراخی در مرکز به‌عنوان واحد پول خود استفاده می‌کردند، زیرا به‌دلیل کمیاب بودن و دشواری تهیه آنها از جزایر همسایه. برای ارسال سنگ‌های رای به یاپ از طریق قایق‌ها و قایق‌رانی، اغلب به صدها نفر نیاز بود، به این معنی که تقریباً غیرممکن بود که کسی بتواند به سرعت عرضه را افزایش دهد.

برای قرن‌ها، از سنگ‌های رای به عنوان پول سالم استفاده می‌شد. سنگ‌های رای که در یک مکان مرکزی که همه به آن دسترسی داشتند، قرار گرفتند و تنها به‌عنوانِ به رسمیت شناختن مالکیت و نه مالکیت (از آنجایی که حمل آن‌ها غیرممکن بود) مبادله شدند.

این سیستم پولی برای قرن‌ها به خوبی کار می‌کرد. اما در سال 1871، یک آمریکایی ایرلندی به نام دیوید اوکیف به ساحل رفت و فرصت تجاری بزرگی را در تولید روغن نارگیل که از نارگیل‌های فراوان جزیره تهیه می‌شد، دید. او متوجه شد که مردم یاپس هیچ علاقه‌ای به پول خارجی ندارند، بنابراین به جزیره نزدیک پالائو رفت و در آنجا از ابزار مدرن و مواد منفجره برای تهیه چندین سنگ رای بزرگ برای بازگرداندن به یاپ استفاده کرد.

با این حال، ارزش سنگ‌های رای بر اساس فرمول پیچیده‌ای از اندازه، تاریخچه، کیفیت و تعداد تلفات جانی ناشی از کارِ تهیه این سنگ‌ها محاسبه می‌شد. به زبان ساده، آنها ارزش داشتند زیرا به دست آوردن آنها دشوار بود. سنگ‌های رایِ اوکیف به راحتی و بدون توجه به سنت به دست آمد، بنابراین بسیاری از روستاییان علاقه‌ای به پذیرش سنگ‌ها به عنوان پولی معتبر نداشتند.

متأسفانه، سایر اهالی یاپ مفاهیم کمبود و پول سالم را درک نمی کردند، بنابراین آنها با خوشحالی این سنگ‌های دروغین را پذیرفتند، که در نهایت منجر به از بین رفتن رای به عنوان ارز معتبری شد که در گذشته بود.

اَبَر تورم مدرن

با نگاهی به نمونه‌های مدرن چاپ گزاف پول در کشورهایی مانند ونزوئلا و زیمبابوه، می‌بینیم که یک داستان مدرن از تورم شدید در حال وقوع است. اگر بخواهیم از تاریخ درس بگیریم، باید راه‌حل‌های کارآمدی برای آسیب‌پذیری‌هایی که ارزهای قبلی قربانی آن شده‌اند، دریابیم. اما به جای نگرانی زیاد در مورد چیزهایی که نمی‌توانیم در فیات تغییر دهیم، می‌توانیم به دنبال راه حل‌های واقعی باشیم.

قبلاً ما فقط می‌توانستیم رویاهای چنین چیزهای غیرممکنی داشته باشیم. اکنون، ما بیت‌کوین داریم.

بیت‌کوین شکل جدیدی از پول است که مشکلات مربوط به کاهش ارزش پول را حل می‌کند. فردا در روز چهارم، سقف عرضه ثابت بیت‌کوین را بررسی می‌کنم و به این موضوع می‌پردازم که چرا بیت‌کوین هرگز قدرت خرید خود را مانند هر پول دیگری از دست نمی‌دهد.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا