مقالات

21 روز با بیتکوین – روز 11: آیا بیتکوین “ارزش ذاتی” دارد؟

آیا بیت کوین "ارزش ذاتی" دارد؟

بیت کوین یک اختراع جدید است که برای اکثر مردم سخت است که سر خود را دور آن بپیچند.
ما به راحتی می توانیم بفهمیم که چرا طلا و سایر فلزات گرانبها ارزش دارند. ما می دانیم که پول فیات ارزشی دارد که توسط دولت ما تعیین شده است. ما درک می کنیم که سرمایه گذاری در یک شرکت سرمایه گذاری روی افراد آن و در نوآوری های آنهاست.
اما سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین فقط سرمایه‌گذاری روی چیزی است که بتوانیم آن را ببینیم، احساس کنیم یا بلافاصله درک کنیم. و این سؤالی را ایجاد می کند که وقتی برای اولین بار در مورد بیت کوین می شنوند به ذهن همه می رسد: “ارزش ذاتی” آن چیست؟

بیت کوین در مقابل طلا

شاید این جمله را شنیده باشید که «بیت کوین طلای دیجیتال است». در حال حاضر، به این معنا که ذخیره ارزش است (و بهتر از طلا در آن)، این درست است. با این حال، در ارزش اسمی، طلا یک چیز ملموس است که می توان آن را دید، نگه داشت و در جواهرات و لوازم الکترونیکی استفاده کرد. بیت کوین به هیچ کدام از اینها نمی رسد. با این حال، هنوز هم ذخیره بهتری از ارزش است. از آنجا که طلا دارای مزایای دیده شدن و استفاده از آن به عنوان یک دارایی ملموس فیزیکی است، اینها همان چیزهایی هستند که آن را به ذخیره ارزش فقیرتری نسبت به بیت کوین تبدیل می کنند.
بیایید طلا را با بیت کوین مقایسه کنیم:

تراشیدن قطعات شمش طلا برای پرداخت لاته ادویه کدو تنبل هرگز گزینه مناسبی نبود. وارد کنید: فیات با پشتوانه طلا، سپس فیات با پشتوانه چیزی جز سخنان دولت.

“ارزش ذاتی” دلار آمریکا چیست؟

درست است، اسکناس‌های دلاری که توسط دولت چاپ و توزیع می‌شود، پشتوانه‌ای ندارد. پول فیات فقط کاغذی است که برچسب های امنیتی روی آن وجود دارد؟ تنها دلیل ارزش آن این است که دولت چنین می گوید و این چیز خوبی نیست. در نهایت، کارت ها سقوط خواهند کرد و اعتمادی که زمانی دولت در اختیار داشت، ممکن است روزی دلار را بی ارزش کند.
این یک تاکتیک ترساندن غیر منطقی نیز نیست. ما این بازی را در کشورهایی مانند ونزوئلا دیده‌ایم، جایی که فساد دولتی پول ملی آنها، بولیوار را پس از تحمل نرخ تورم نزدیک به 54 میلیون درصد در چند سال پیش، عملاً بی‌فایده کرده است.
با بیت کوین، هیچ کس به تنهایی نمی تواند حکم کند که ارزش آن وجود دارد. در عوض، کل شبکه بیت کوین با اختصاص ارزش پولی خاصی به بیت کوین، بسته به تقاضای آن (که در طول زمان ادامه می یابد) موافقت می کند. ناگفته نماند که این کار را بدون تهدید خشونت و قدرتی انجام می دهد که همه ارزهای فیات از آن حمایت می کنند. ارزش شبکه بیت‌کوین و تمام تراکنش‌هایی که در آن انجام می‌شود توسط زنجیره بلوکی ایمن می‌شوند که به‌طور خودکار بدون واسطه مدیریت می‌شوند.

آیا ما به «ارزش ذاتی» نیاز داریم؟

برخلاف طلا، بیت کوین را نمی توان برای ساخت جواهرات ذوب کرد یا برای پوشاندن سرویس لذیذ شما نمی توان آن را ذوب کرد. اما هدف بیت کوین ارائه خدمات فیزیکی به شما نیست. این صرفاً یک وسیله مبادله، یک ذخیره ثروت، و یک پول نقد الکترونیکی همتا است که می توانید دسترسی به آن را در حافظه خود ذخیره کنید.
و صادقانه بگویم، این یک مزیت نسبت به طلا است. ارزش آن به موارد استفاده فیزیکی وابسته نیست – فقط کمبود کاملاً قابل پیش بینی.
در چند پست، به موضوع حضانت شخصی و اینکه دقیقاً شامل چه مواردی می شود خواهم پرداخت. اما به طور خلاصه، اگر می خواهید امنیت و سهولت دسترسی را تضمین کنید، می توانید بیت کوین خود را در دستگاهی که بزرگتر از یک USB نیست حمل کنید و یک نسخه پشتیبان از آن را در ذهن خود نگه دارید (جادوی خالص). یا، می‌توانید شمش‌های طلای سنگینی را بخرید که نگهداری آن گران است و دعا کنید که استخراج طلا از سیارک‌ها و سیل‌آب کردن ذخایر را آغاز نکنیم. اگر واقعاً این اتفاق بیفتد، شما نمی‌توانید طلای خود را به اندازه کافی سریع بفروشید

 

سلب مسئولیت

محتوای arzakhbar.com به هیچ وجه درخواست یا پیشنهادی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال، رمزارز، سهام، اوراق بهادار، انواع دارایی های مالی دیگر یا خدمات مشاوره سرمایه گذاری نیست. بسیار مهم است که قبل از هر سرمایه گذاری بر اساس شرایط خود تحلیل خود را انجام دهید. مخاطبان همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری از یک متخصص واجد شرایط مشاوره بگیرند.

ادامه بیانیۀ رفع مسئولیت…

منبع
cryptomentor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا