مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

دیفای Defi

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای Decentralized Finance Defi چیست؟

·      خرید بدون واسطه

با کمک دیفای شما ارزدیجیتال مورد نظر را انتخاب می‌کنید . فروش ارزدیجیتال مورد نظر به صورت قرارداد هوشمند در دیفای قرار داشت. یعنی چی؟ یعنی تمام اتفاقات به صورت یک قرارداد در شبکه بلاکچین قرار داشت و کسی که مبلغ مشخص را واریز کند ارزدیجیتال در شبکه بلاکچین به نام اون شخص زده می‌شود.

·      امور مالی بدون واسطه نظیر وام دهی

شما با کمک اکوسیستم دیفای DeFi می تونید وام بگیرید چطوری؟ یک شخصی در یک جای دنیا پول خودشو در صندوق یا همون استخر وام دهی قرار میده و شما میرید از اون صندوق وام برمیدارید و با بهره مشخص وامو پرداخت می‌کنید. این نکته لازم به گفته که با تمام رمزارزها نمی‌تواند در این زمینه فعالیت کرد تنها ارزهایی که در حوزه دیفای DeFI لیست هستند، مثلا شخصی پول خود را به صورت ارز Comp در صندوق وام ذخیره می‌کند تا وام گیردنگان از آن استفاده کنند. و نکته دوم اینکه درصورت تقاضای بالای وام میزان بهره نیز افزایش پیدا می‌کند . همه چیز با قرارداد هوشمند ساخته و پرداخته می‌شود. اگر خطایی کنید طبق قرارداد هوشمندی که قبولش کردید دچار مشکل می‌شید. اگر بهره را پرداخت نکنید طبق قرارداد جریمه می‌شید و مبلغی که به عنوان وثیقه گذاشتید سلب میشه.

·      خدمات بانکی پولی

با توجه به اینکه برنامه‌های DeFi طبق تعریف، برنامه‌های مالی هستند، خدمات بانکی پولی یکی از کاربردهای بدیهی این برنامه‌ها است. این خدمات می‌تواند شامل صدور استیبل کوین‌ها Stable Coinsارزهای دیجیتال باثبات، رهن و بیمه‌نامه باشد.

با درنظرگرفتن روند بالغ‌شدن صنعت بلاکچین، تمرکز زیادی بر ایجاد استیبل کوین‌هایی وجود دارد که مانند تتر ارزش ثابت داشته باشند و درعین‌حال غیرمتمرکز هم باشند. استیبل کوین‌ به نوعی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که دارای پشتوانه یک دارایی یا کالای پایدار مانند دلار است.در مورد خدمات اعتباری، در سیستم سنتی به‌دلیل وجود واسطه‌های فراوان، فرایند ثبت رهن و وثیقه بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. با بهره‌مندی از قراردادهای هوشمند، هزینه‌های حقوقی و پذیره‌نویسی به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر،‌ صدور بیمه‌ روی بلاکچین نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد و ریسک نقض بیمه‌نامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به این ترتیب، با حفظ کیفیت خدمات، مبلغ بیمه‌نامه می‌تواند کمتر شود.

·      بازارهای پیش‌بینی

پیش‌بینی کردن یکی از علایق افراد است و زمینه این کسب‌وکار در اکثر مناطق دنیا ممنوع است . با کمک فناوری دیفای می‌توانید در هر کجای دنیا در این زمینه فعالیت کنید.

مزایای وام دهی در دیفای برای کاربران

وام دهی در دیفای بدون نیاز به مجوز : به این معنی که هر کسی که کیف پول ارز دیجیتال داشته باشد، صرف نظر از موقعیت جغرافیایی و بدون نیاز به حداقل مبلغ مورد نیاز، می‌تواند به اپلیکیشن‌های وام‌دهی که روی بلاک‌چین ایجاد شده‌اند، دسترسی پیدا کند.

شفافیت وام دهی در دیفای : بلاکچین عمومی هر تراکنشی را در سرتاسر شبکه پخش می‌کند تا توسط کاربران شبکه تأیید شود.این سطح از شفافیت در مورد تراکنش‌ها، امکان تحلیل داده‌ها و دسترسی هر کاربر را در شبکه تضمین می‌کند.

قابلیت برنامه‌ریزی : قراردادهای هوشمند قابلیت برنامه‌ریزی بالایی دارند، به‌طور خودکار انجام می‌شوند و توسعه دارایی‌های دیجیتال و ابزارهای مالی جدید را امکان‌پذیر می‌کنند.

تغییرناپذیری وام دهی در دیفای : معماری غیرمتمرکز بلاکچین از هماهنگی داده‌ها و ضدسانسور و ضدتحریم بودن آنها اطمینان حاصل می‌کند و امنیت و قابلیت کنترل بلاک‌چین را افزایش می‌دهد.

تعاملپذیری وام دهی در دیفای : استفاده از مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته از نرم‌افزارها در این سیستم، می‌تواند ادغام پروتکل‌ها و برنامه‌های دیفای با یکدیگر است.

بدون نیاز به سیستم امانی مجزا : استفاده از کیف پول‌های Web3، مانند متامسک (metamask)، تضمین می‌کند که فعالان بازار دیفای از دارایی‌های خود به‌خوبی نگهداری می‌کنند و کنترل آنها را به دست دارند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا