ارز دیجیتال

مقایسه Polkadot و رمز ارزهای دیگر

مقایسه Polkadot ورمز ارزهای دیگر

اتریوم  Ethereum 

یک پلت فرم گسترده و غیرمتمرکز بلاک چین است که شبکه اختصاصی پرداخت و Browser را دارد و ارز دیجیتال اتریوم، اتر نام دارد که با نماد ETH شناخته می شود.

پولکادات یا Polkadot که با نماد DOT در بازارهای کریپتوکارنسی شناخته می شود به زبان ساده پروژه اینترنت بلاکچین ها می باشد که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم به نام Gavin Wood ایجاد شده است. پولکادات نسل بعدی بلاک چین است که شبکه‌ های بلاک چینی دیگر را به هم متصل کرده و یک شبکه یکپارچه از آن‌ها می‌سازد.

·      قراردادهای هوشمند اتریوم

در پروتکل اتریوم قراردادهای هوشمند به کدها اشاره دارند.این کدها در اتریوم اجرا می‌شوند وعلیرغم اینکه کد هستند، به آنها قرارداد می‌گویند زیرا از طریق این کدها موارد ارزشمند کنترل می‌شوند.این موارد ارزشمند می‌توانند توکن‌های ETH یا انواع دیگر دارایی‌های دیجیتالی باشند.کار قراردادهای هوشمند در اتریوم، تضمین این است که کدها برای اجرا کنندگان آنها نتایج یکسانی را ارائه دهند.این قراردادها برای اهداف مختلفی به کار گرفته می‌شوند.یکی از آنها ایجاد طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) است.این DApp ها شامل بازی‌ها، کالاهای قابل جمع آوری دیجیتال، سیستم‌های رای گیری آنلاین، محصولات مالی و غیره است.قراردادهای هوشمند در اتریوم قادر به حفظ ارزش هستند و قفل آنها تنها در صورت تحقق شرایط مشخص شده در قراردادها باز می‌شود.

·      قرارداد هوشمند پولکادات

شبکه پولکادات ذاتا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند اما این شبکه پاراچین‌هایی دارد که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند.پاراچین‌ها زنجیرهایی موازی بوده که حاوی منطق زمان اجرا هستند.این زنجیره‌های موازی از امنیت مشترک و پیام رسانی بین زنجیره‌ای استفاده می‌کنند.این امکانات توسط زنجیره پولکادات در اختیار پاراچین‌ها قرار می‌گیرد.سیستم‌های شامل پاراچین‌ها، سه گزینه را برای استقرار برنامه فراهم می‌کنند.گزینه اول اینکه می‌تواند به عنوان یک قرارداد هوشمند بر روی یک پاراچین موجود مستقر شود.دوم اینکه می‌تواند به عنوان پاراچین برنامه به کار گرفته شود.یا می توان آن را به عنوان یک پاراترد (parathread) استفاده کرد.هر یک از راه‌های استقرار یک برنامه مزایا و معایب خاص خود را دارد.یکی از برجسته ترین مزایای قراردادهای هوشمند وجود آنها در یک زنجیره واحد است و از آنجا که آنها در یک زنجیره وجود دارند، می‌توانند با سایر قراردادهای هوشمند در همان بلاک چین مبادله شوند.بدون شک این قابلیت همکاری ویژگی فوق العاده‌ قراردادهای هوشمند است.در عین حال قراردادهای هوشمند همیشه به ویژگی‌های زنجیره میزبان وابسته هستند.

آنها نمی‌توانند فراتر از اصول زنجیره میزبان عمل کنند.پاراچین‌ها از این نظر بهتر هستند. آنها به کنترل قابل توجهی روی طراحی و همچنین ویژگی‌های برنامه دارند.ساختار کارمزد، سیاست پولی مرسوم، خزانه داری و سازوکار حاکمیت ویژگی‌هایی هستند که روی پاراچین یا پاراترد توسعه می‌یابند.

سیاست‌های پولی مرسوم را می‌توان هم برای توکن بومی و هم برای اقتصاد محلی اعمال کرد.بودجه خزانه داری توسط تحولات تابع حالت (state function) تأمین می‌شود.

·      زبان برنامه نویسی اتریوم

توسعه دهندگان غالبا این تصور غلط را دارند که برای شرکت در اتریوم باید قراردادهای هوشمند نوشت.برعکس، ممکن است یکی از طریق زبان‌های برنامه نویسی در پروتکل اتریوم شرکت کند.این زبان‌ها شامل پایتون (Python)، جاوا (Java)، جاوا اسکریپت (Javascript)، نت (NET)، دلفی (Delphi)، Go و Rust هستند.جامعه اتریوم متن باز است. می‌توان رابط‌های برنامه نویسی نرم افزار (API)، چارچوب‌های توسعه، ابزارهای آزمایش و غیره را در طیف گسترده‌ای از زبان‌ها پیاده سازی کرد.

·      زبان برنامه نویسی پولکادات

پولکادات از طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه نویسی از جمله Rust و JavaScript استفاده می‌کند.در حال حاضر اجرای اصلی بر روی Rust ساخته شده است و با استفاده از چارچوب زیر لایه تکمیل می‌شود.در اینجا ذکر این نکته مهم است که زیر لایه نرم افزاری اجزای ذاتی هسته مانند لایه اجماع، پروتکل شبکه، مفسر Wasm و ماژول‌های زمان اجرا را دسته بندی می‌کند.

کاردانو (ADA )

کاردانو (ADA) و پولکادات (DOT) طی سال گذشته (۲۰۲۰) پیشرفت کردند و قیمت آنها در طی همان سال افزایش یافت. در نتیجه، آنها در رتبه بندی بر اساس ارزش بازار در میان ۱۰ رمز ارز برتر قرار دارند.کاردانو یک بلاک چین اثبات سهام (POS) است. این پلتفرم به تأیید تراکنش نیاز دارد و اعتبارسنج‌ها برای تأیید تعدادی از توکن‌های ADA را “استیک” می‌کنند.

ارز دیجیتال کاردانو به وسیله چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson)، که از بنیانگذاران اتریوم است، ایجاد شد. آلت کوین کاردانو در ماه‌های اخیر سال ۲۰۲۱ توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده و سال جالبی را پیش رو دارد.

بلاک چین کاردانو میزبان قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و برنامه‌های مشابه اتریوم است. بلاک چین دو لایه کاردانو باعث انعطاف پذیری بیشتری قراردادهای هوشمند می‌شود.

از طرف دیگر، پولکادات قصد دارد تا بلاک چین‌های جداگانه را به یک شبکه واحد به نام “اینترنت بلاک چین” متصل کند. جالب اینجاست که هر دو پلتفرم کاردانو و پولکادات مشابه با اتریوم هستند. قبل از خرید کاردانو یا پولکادات، در ادامه آنچه باید درباره این دو رمرز ارز پر هیجان بدانید، ارائه شده است.

کاردانو بیش از ۵۰۰٪ تا به حال  افزایش یافته است. برای سهام، این افزایش قیمت می‌تواند ناامید کننده باشد و معمولاً پس از آن قیمت کاهش می‌یابد. اما ارزهای دیجیتال متفاوت هستند. با افزایش قیمت، می‌توانند توجهات زیادی را به خود جلب کنند که این امر منجر به افزایش قیمت می‌شود. حداقل چیزی است که ما در صنعت رمز ارز‌ها دیده‌ایم.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا