مفاهیم و مبانی امنیت سایبری (امنیت دیجیتال)مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

کوین مرده Deadcoin

رمزارز مرده یا ددکوین Deadcoin چیست؟

اگرچه رمز ارز­ها در هر دو بخش فناوری و مالی یک جریان انقلابی هستند ، اما همه ارزهای دیجیتال ارزش سرمایه‌گذاری ندارند.
لیست ارزهای دیجیتال مملو از بقایای به اصطلاح “ارزهای مرده” است که با شور و شوق زیادی راه‌اندازی شده­ ، اما در نهایت برای سرمایه‌گذاران ضرر به همراه داشته‌اند. این ارزها معمولاً متحمل مرگ ناخودآگاه و اغلب عمدی می­شدند.

این ارزها در طی جنون عرضه اولیه (ICO)‌های ۲۰۱۷ شتاب گرفت. ICO‌ها تعداد رمزارز‌های موجود را از ۲۹ به بیش از ۸۵۰ پروژه افزایش دادند. در سال ۲۰۱۸ ، توسعه دهندگان بیش از ۱۲۰۰ پروژه رمزارز را راه‌اندازی کرده و بیشتر به جو آنها افزودند. در دسامبر سال ۲۰۲۰ ، تعداد کل ارزهای رمزپایه به نزدیک ۸۰۰۰ رسید و پروژه‌های بی ارزشی با سوء استفاده از عنوان دیفای ایجاد شد.

هیچ یک از این ارزها جریان فعال را حفظ نکرده و یا حتی شروع به کار نکرده ­اند و احتمالاً بسیاری از سرمایه‌گذاران رمزارز‌های مرده را نگه داشته­ اند. شناسایی رمزارزهای مرده و هرزارزها از طریق یک تحلیل فاندامنتال موشکافانه و نیز بررسی دقیق توکنومیک رمزارزها بسیار حیاتی و مهم است.

ارز مرده یا دِدکوین چیست؟

رمزارز‌های مرده ، پروژه‌هایی هستند که کلاهبرداری بوده‌اند یا بودجه و نقدینگی کافی نداشتند.
وب‌سایت‌هایی مانند Coinospy و Deadcoins وجود دارند که پروژه‌های ارزهای مرده را ردیابی می­کنند.

متأسفانه ، تخمین زده می‌شود که ۸۰٪ از کل ICO‌های ۲۰۱۷ کلاهبرداری بوده ­اند. این پروژه هاسرمایه‌گذاران را با وعده‌هایی با بازده بالا فریب داده ، و اغلب پس از سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران رودمپ خود را دنبال نکرده‌اند.

راه‌های شناسایی کوین‌های مرده

در ادامه راه‌هایی را نشان خواهیم داد که به واسطه آنها می‌توانید پروژه‌هایی که توسط بازار رها شده و امیدی به آینده آنها نیست را شناسایی کنید.

پروژه‌های کلاهبرداری که شبیه به پروژه‌های رمزارز عمل می‌کنند

پروژه‌های کلاهبرداری در حقیقت پروژه‌های رمزارز مانندی هستند که به سرمایه‌گذاران، بازپس‌دهی پول با مقادیر بالا را وعده می‌دهند و پس از اینکه این سرمایه‌گذاران سرمایه خود را به این پروژه‌ها تخصیص دادند به وعده‌های پوچ خود ادامه می‌دهند. متاسفانه اینطور تخمین زده شده است که بیش از ۸۰ درصد کل پروژه‌های ICO در سال ۲۰۱۷ بدون شک در دسته پروژه‌های کلاهبرداری جای دارند.

حجم معاملات با مقدار کم و ناچیز

همه پروژه‌هایی که با حسن نیت فعالیت خود را آغاز می‌کنند با انتظارات سطح بالا و بهترین اهداف و دیدگاه‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهند و معتقد هستند که بین تریدرها یا همان مبادله‌کنندگان ارز دیجیتال محبوبیت خود را کسب می‌کنند. با این حال، برخی از این پروژه‌ها به دلیل محدود بودن لیستینگ یا همان لیست شدن کوین‌ها در صرافی‌های پیشگام، دچار مشکل پایین بودن حجم معاملات می‌شوند. در فضای ارز دیجیتال اینطور تخمین زده شده است که حداقل تا ۶۰ درصد از کل پروژه‌ها با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند.

دلیل ناکارآمدی ICO‌ها چه بود؟

به صورت کلی، حجم پایین معاملات به این معناست که آن دارایی رمزارز یا فاقد سوددهی کافی بوده و یا نتوانسته توجه تریدرها را به خود جلب کند. این دلایل در اکثر مواقع موجب ترک شدن پروژه توسط سرمایه‌گذاران می‌شود. بر اساس آمار، شش کوین از هر ده کوینی که حجم معاملات پایینی دارند دیگر توسط توسعه‌دهندگان خود حمایت نمی‌شوند. پلتفرم‌هایی که کوین‌های مرده را ردیابی می‌کنند یک ارز دیجیتال را هنگامی مرده و یا ترک شده به حساب می‌آورند که حجم تبادلات کمتر از ۱۰۰۰ دلار در بازه زمانی سه ماهه داشته باشد.

پروژه‌های مسخره

پروژه‌های مسخره یا پروژه‌هایی که شوخی به حساب می‌آیند معمولا برنامه مشخصی ندارند اما همچنان به دنبال سرمایه‌گذاری هستند و گاهی اوقات نیز سود قابل توجهی فراتر از آنچه انتظار داشتند دریافت می‌کنند. نکته جالب توجه اینجاست که برخی از علاقه‌مندان حوزه رمزارز ارزش خاصی را درون این پروژه‌ها مشاهده می‌کنند و به نحوی پول خود را بر روی آنها شرط‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال، توکن بی‌مصرف اتریوم (UET) یا همان Useless Ethereum Token یک فرایند عرضه اولیه توکن (ICO) را برگزار کرد و بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار سرمایه جذب کرد.

در شرایطی که پروژه‌هایی از این قبیل مثل دوج‌کوین (Dogecoin) و میم کوین (MEMEcoin) به فعالیت نسبتا موفق خود ادامه می‌دهند، به ازای هر کوین شوخی یا مسخره‌ای (بی‌برنامه) که راه خود را به وادی موفقیت پیدا می‌کند ۹ پروژه دیگر از این دست با خاک یکسان شده و از میان می‌روند. در لیست فعلی کوین‌های مرده در فضای کریپتو یا رمزارز ، پروژه‌های مسخره ۳ درصد از آمار را به خود اختصاص داده‌اند.

کمبود و یا عدم وجود منابع مالی

شکست در روند جذب بودجه و یا نداشتن منابع مالی کافی برای حمایت کردن از توسعه پروژه ممکن است کل پروژه را از بین ببرد. نزدیک به ۳.۶ درصد از کوین‌های مرده از این قبیل هستند. با توجه به موضوعی که ذکر کردیم لازم است بدانید که شکست خوردن در روند جذب سرمایه و منابع مالی به معنای عدم سودمند بودن و یا قابل اجرا نبودن پروژه نیست. ممکن است دلیل ساده این امر تنها این باشد که پروژه مورد بحث ما به اندازه کافی حاشیه سود مورد نظر برای سرمایه‌گذاران را به صورت برجسته جلوه نداده است تا آنها را به خود جذب کند.

نمونه قابل توجه ددکوین ها

BitConnect (BCC): توکن BCC بزرگترین طرح پانزی در صنعت رمزارزها بود. این پروژه پلتفرمی را فراهم کرد تا بیت‌کوین را با پول بومی خود معامله کند و بازده بالایی دریافت کند.

یک برنامه‌ریزی شده‌این بازدهی را محاسبه می‌کرد و این بازدهی به حدی بود که باعث تعجب همگان شد. دردسرهای آن از اواخر سال ۲۰۱۷ شروع شد وقتی که تنظیم کنندگان مالی انگلیس نگرانی‌هایی درباره قانونی بودن آن ایجاد کردند.

BitConnect به لطف بودجه بزرگ بازاریابی و افزایش قیمت بیت‌کوین از موفقیت اولیه برخوردار بود ، با این حال ، در اوایل سال ۲۰۱۸ ، نهادهای نظارتی در تگزاس از آن به عنوان یک طرح پانزی یاد کردند. اندکی پس از این اتفاق پروژه تعطیل شد و باعث افت ۹ درصدی قیمت BCC  شد.

دلیل از بین رفتن: کلاهبرداری

Aeron (ARNX): آیا از اینکه این ددکوین را خریداری کردید متاسف نیستید؟ در اصل ، ARNX در میان کوین‌های قابل معامله در Binance بود. بعداً صرافی کوین را از لیست خارج کرد و قیمت آن را تا ۹۰ درصد کاهش داد.

بنیانگذاران آن ده برابر توکن بیشتری تولید کردند اما هرگز آنها را در جامعه توزیع نکردند. متأسفانه هرکسی که این موضوع را در پلتفرمهای شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کرد بلاک میشپ. اگرچه تیم اصلی اظهار داشت که بعدا قفل توکن‌های اضافی را باز می‌کند ، اما به جای آن ، انتشار آنها را در طی یک دوره هفت روزه ادامه داد و باعث سقوط شدید قیمت آن شد.

علت مرگ: خودکشی

VegasCoin (VEGCOIN): این نمونه‌ای از یک پروژه متروکه است. گزارش‌ها نشان می‌دهد این پروژه توسط شرکت دیگری خریداری شده است که فعالیت خود را متوقف کرده است. VEGCOIN اکوسیستم شرط بندی ورزشی را هدف قرار داد.

Storeum (STO): توکن STO به دلیل خرسی شدن بازار از بین رفت. در وب‌سایت خود ، یک لیست سفارشات فقط با ۱۸ سفارش است. همچنین دارای عمق نقدینگی صفر اتر، با قیمت ۰.۰۰۰۰۱۲ دلار است. بالاخره چنین فروشگاه ارزشمندی که نام آن بر آن دلالت داشته باشد ، نیست.

علت مرگ: زمستان کریپتویی

(0xBTC) 0XBitcoin:  اولین توکن 0xBTC در سال ۲۰۱۸ استخراج شد و قیمت آن تا ۵ دلار رسید. بعدا ، قیمت تقریبا به ۰.۱۰ دلار کاهش یافت. در پی این اتفاق، تیم اصلی پروژه را ترک کردند.

علت مرگ: رها شدن

چگونه از ورود به پروژه‌هایی که ممکن است به ددکوین تبدیل شوند خودداری کنیم؟

در اکوسیستم گسترده رمزارزها، احتمال داشتن یک ددکوین در پرتفو شما بسیار محتمل است، اما خیلی زود نپرسید “آیا صنعت کریپتو مرده است؟”.  دقت کافی هنگام سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها می‌تواند دیدگاه‌های مهمی در مورد پروژه‌های قابل اعتماد ایجاد کند.

به عنوان مثال ، با ارزیابی وعده‌های نسبت به بازدهی پروژه آنها می‌توان از کلاهبرداری دد کوین‌ها جلوگیری کرد. بسیاری از آنها وعده “بازگشت تضمین شده” را می‌دهند با وجود اینکه این صنعت بسیار ناپایدار و سوداگرانه است.

چگونه می‌توان یک ددکوین را تشخیص داد؟ مشاهده حضور و فعالیت یک پروژه در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌تواند اصل داستان را برای شما روشن کند. علاوه بر این ، لیست شدن در صرافی‌های معتبری مانند Binance که نقدینگی قابل توجهی بالا دارند ، می‌تواند یکی از نکات باشد.

 

دد کوین‌ها در کریپتو اغلب تحولات را از خط خارج کرده‌اند. خوشبختانه ، فقط دانش وجود این نوع رمزارزها برای کمک به سرمایه‌گذاران در تصمیم گیری آگاهانه کافی است.

در حالی که ددکوین‌ها بیشتر به توهمات پروژه‌های خوب ادامه می‌دهند ، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای انتخاب ارز با ارزش در دریای پروژه‌های بی ارزش، به بررسی گسترده سوابق تیم ، اظهارات سود ، در دسترس بودن در صرافی‌های معتبر و حجم معاملات اعتماد کنند.

رمزارزهای مرده 2021 به گزارش CoinGecko

رمزارزهای مرده سال 2021
رمزارزهای مرده سال 2021

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا