ارز دیجیتال

نهنگ بیت کوین چیست؟

Digital Currency Whale

نهنگ‌ها بزرگ‌ترین موجودات در اقیانوس‌ها هستند و در حوزه ارزهای رمزنگاری نیز تفاوتی ندارد. این اصطلاح به افراد یا نهادهایی گفته می شود که مقادیر زیادی از ارز مربوطه را درکیف پول های خود دارند . این اشخاص یا نهادها به اندازه ای از آن ارز در کیف پول های خود دارند که قادر هستند روند بازار را به کلی تغییر دهند و آن را دستکاری کنند. یک نهنگ بیت‌کوین اصولا به یک آدرس والت منفرد با بیش از هزار BTC اشاره دارد. با این حال، افرادی که مقادیر زیادی ارز رمزنگاری شده دیگر دارند را می‌توان با اصطلاح عمومی‌تر “نهنگ رمزنگاری” نامید.

نهنگ در بازار ارز دیجیتال می‌تواند یک فرد بسیار ثروتمند، یک شرکت، نهاد و یا سازمان باشد که بخش زیادی از یک ارز رمزنگاری شده را در اختیار دارد به گونه‌ای که قادر است بازار را به سمت بالا یا پایین جابه‌جا کند.

از نمونه‌های قدرتمند نهنگ‌ها در بازار ارز می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری PanteraCapital و Fortress Investment Group  اشاره کرد.

دربلاکچین هایی که مکانیزم اجماع آن ها گواه اثبات سهم است ، نهنگ ها نقش بزرگتری ایفا می کنند چرا که در این نوع مکانیزم اجماع هر چه قدر دارایی بیشتر باشد قدرت رای دهی بالاتری نیز وجود دارد .در این مورد وجود نهنگ ها هم می تواند مفید و هم می تواند مضرباشد . مفیدبه این علت که آن ها بیشترین انگیزه را برای قدرت گرفتن شبکه و شرکت در رای گیری ها دارند . مضر به این خاطر که ، کنتر ل بیش از حد بازار توسط نهنگ ها ، بازار را به سمت متمرکز بودن پیش می برد . که این در  واقع خلاف فلسفه غیرمتمرکز بودن بلاک چین است .از آن جا که بیت کوین و اکثر بلاک چین ها دفترهای عمومی و متن باز دارند ، سایت های ردیابی و تحلیلگران قادر هستند که عملکرد نهنگ هارا کنترل کنند ، این موضوع باعث می شود که شرکت های بزرگ و رهبران پروژه در برابر مردم پاسخ گو بوده و از بودجه خود به درستی استفاده کنند . انواع مختلفی از نهنگ ها وجود دارد و رفتار هر کدام متفاوت است .

انواع نهنگ‌ ها در بازار ارزدیجیتال

·     صرافی های بزرگ

غالب صرافی های بزرگ مقدار زیادی بیت کوین را در اختیار دارند زیرا بودجه هزاران یاحتی میلیون ها در دست دارند .در حال حاضر صرافی هیوبی بزرگ ترین آدرس بیت کوین را در اختیار دارد با این حال هیوبی بیشتر بیت کوین خود را در یک آدرس نگه داری می کند . بایننس هک کیف پول های بزرگی در اختیار دارند .علی رغم موجودی زیاد ، مبادلات کمی در این آدرس ها رخ می دهد و معاملاتی هم که انجام می دهند تنها بین آدرس های مختلف آن ها است و تاثیر معنی داری بر بازار ندارد و غالبا ناپایدار است .با این وجود معاملات با حجم معاملات بزرگ ، گاهی منعکس کننده فعایلت های تجاری غیر معمول مانند فروش گسترده یا حجم معاملات تقلبی هستند . علاوه بر این ، معاملات بین صرافی ها ممکن است روابط ناگفته بین شرکت های بزرگ رمزنگاری را نشان دهد.

·     افراد ثروتمند

برخی از افراد برجسته و رهبران پروژه های بزرگ نیز نهنگ محسوب می شوند .با این حال حدس وگمان ها بر این است که بیت کوین های او در چندین  آدرس کوچک پخش شده است . ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم ، آدرس اصلی خود را فاش کرده است . در حال حاضر بیست و یکمین آدرس اتریوم است . درست مانند هر سرمایه گذار ثروتمند دیگر، رهبران پروژه می توانند منابع خود را بفروشند و بر باراز تاثیر بگذارند ، بنابراین اقدامات آن ها باید دنبال شود و می تواند سیگنال های جالبی به معامله گران بدهد . 

·     استییل کوین های بزرگ

پروژه های استیبل کوین های بزرگ مثل تتر ، در موقعیت منحصر به فردی هستند آن ها قادر خواهند بود به طور معمول چندین بار در روز توکن هارا ایجاد و یا تخریب کنند .از آن جا که پشتوانه تتر ، دلار است . به ازای ورود و خروج دلاری به پشتوانه تتر ، باید توکن سوزانده یا ایجاد شود . علاوه براین تتر روی چندین بلاک چین وجود دارد و باید حرکت بین زنجیره ها سوزانده شود .به عبارت دیگر مقدار توکن های ایجاد شده و سوزانده شده باید برابر باشد و معاملات بزرگ در استیبل کوین ها معنی خاصی ندارد . با این وجود ثبات این جور کوین ها باید کنترل شود .

·     کلاهبرداران

فعالیت کلاهبردارن باعث ایجاد کیف پول هایی با حجم زیادی ارز دیجیتال شده است .   یکی از بزرگ ترین این آدرس ها مربوط به یک کلاه برداری مربوط به بازار غیرقانونی “راه ابریشم ” است . این پروژه در سال 2013 توسط پلیس FBI توقیف شد و 144000 بیت کوین در یک آدرس ماندگار شد . آدرس های بزرگ دیگری هستند که مربوط به پروژه های کلاهبرداری است برای مثال پنجمین آدرس بزرگ بیت کوین مربوط به وجوه سرقت شده Mt . Gox در سال 2011 است . توکن Plus یکی از طرح های پانزی بود که اکنون از بین رفته اما هشتمین آدرس بزرگ متعلق به اتریوم است . نهنگ هایی که ازطریق کلاه برداری وجوه خود را به دست آوردند می توانند تا مدت ها پایدار بمانند چرا که ردیابی آن ها کمی مشکل است برای مثال WhaleAlert .Io هنوز در حال ردیابی وجوه سرقت شده از صرافی بیتفینکس در سال 2016 است . نمی توان این آدرس ها را غیرفعال کرد اما  می توان با دنبال کردن هشدارنهنگ ها یا همان WhaleAlert ، صرافی ها آدرس های آن هارا در لیست سیاه قرار دهند که کاربران از تعامل با چنین آدرس هایی خودداری کنند .

·     کسانی که برای اولین یک ارز را پذیرفتند

برخی از آدرس های بزرگ بیت کوین مربوط به کسانی است که برای اولین بار بیت کوین را پذیرفتند و با توجه به قیمت پایین بازار توانستند مقادیر قابل توجهی از آن را خریداری کنند . در حال حاضر بیست و پنجمین و بیست و ششمین آدرس بیت کوین حاوی 30000 بیت کوین است و این مقادیر از سال 2010 همچنان دست نخورده باقی مانده است . دقیقا چهل و یکمین آدرس بزرگ بیت کوین نیز حاوی 20000 بیت کوین دست نخورده از 10 سال گذشته است . چنین اشخاصی تمایل دارند که بیت کوین خود را نگه دارند ، هر چند گاهی اوقات سرمایه خود را جابه جا می کنند.

 

 

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا