مفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

پروپوزال یا پیشنهاد بهبود بیتکوین چیست؟ (BIP)

پیشنهاد بهبود بیت‌کوین چیست؟ (BIP)

از زمانی که ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش بیت‌کوین را در سال 2009 استخراج کرد، بلاک‌چین بیت‌کوین به روز رسانی‌ها و تغییرات متعددی را با هدف رفع کاستی‌ها و بهبود عملکرد کلی پروتکل انجام داده است. این به‌روزرسانی‌ها و تغییرات به‌عنوان طرح‌های پیشنهادی مشخص شده‌اند و معمولاً به‌عنوان BIP شناخته می‌شوند ، که مخفف پیشنهادات بهبود بیت‌کوین است.

در اصل، BIPها اسناد طراحی هستند که ویژگی‌ها یا اطلاعاتی را که باید به پروتکل اضافه یا تغییر کنند، نشان می‌دهند. آنها توسط توسعه دهندگان طراحی شده و سپس توسط ماینرها به رأی گذاشته می‌شوند. اگر حداقل 95 درصد از جامعه ماینینگ بیت‌کوین به آن رأی مثبت دهند، یک BIP تصویب می‌شود و در پروتکل گنجانده می‌شود.

ضروریات BIP

 • پیشنهاد بهبود بیت‌کوین (BIP) سندی است که ویژگی‌ها و اطلاعاتی را که باید در پروتکل بیت‌کوین ادغام شوند را مشخص می‌کند.
 • سه نوع BIP وجود دارد:
 1. استانداردها BIP‌ها را ردیابی می‌کنند – پروتکل یا تراکنش را تغییر می‌دهند و اعتبارسنجی بلوک را تغییر می‌دهند.
 2. BIP‌های اطلاعاتی – توجه را به مسائل طراحی و دستورالعمل‌های کلی جلب می‌کند.
 3. فرآیند BIP – تغییراتی را در فرآیند پیشنهاد می‌کند.
 • BIP‌ها برای فعال شدن باید مراحل زیر را طی کنند:
 1. بررسی توسط یک ویرایشگر؛
 2. تایید معدنچیان؛
 3. جامعه باید به نسخه جدید پروتکل ارتقا یابد تا از عملکرد جدید BIP بهره مند شود.

سه نوع BIP

سه نوع اصلی از پیشنهادهای بهبود بیت‌کوین وجود دارد که از نظر بهبودهایی که توصیف یا پیشنهاد می‌کنند با یکدیگر متفاوت هستند. سه نوع مختلف به شرح زیر است:

 1. BIP‌های ردیابی استاندارد، BIP‌هایی هستند که برای ایجاد تغییرات در پروتکل شبکه یا روش‌های تراکنش یا اعتبارسنجی بلوک استفاده می‌شوند. BIPهای ردیابی استاندارد همچنین با هدف بهینه‌سازی قابلیت همکاری بین دو نسخه از پروتکل بیت‌کوین که در صورت فورک وجود دارند، هستند. این نوع BIP‌ها همیشه نیاز به اجماع جامعه دارند.
 2. BIP‌های اطلاعاتی BIP‌هایی هستند که توجه را به مسائل طراحی، دستورالعمل‌های کلی و اطلاعات پشتیبانی جلب می‌کنند. BIP‌های اطلاعاتی، همانطور که از نام خود پیداست، فقط برای اطلاعات وجود دارند. فرقی نمی‌کند که جامعه آنها را جدی بگیرد یا به طور کلی نادیده بگیرد.
 3. BIP‌های فرآیندی، BIP‌هایی هستند که تغییر در فرآیند را توصیف یا پیشنهاد می‌کنند. آنها مشابه BIP‌های ردیابی استاندارد هستند و نیاز به اجماع جامعه دارند. آنها را نمی‌توان نادیده گرفت، اما بر خلاف استانداردهای Track BIP، آنها خارج از پروتکل بیت‌کوین اعمال می‌شوند.

BIP‌های سافت فورک و هارد فورک

مانند هر تغییر نرم‌افزار بلاک‌چین، BIP‌ها برای پیاده‌سازی نیاز به فورک کردن بلاک‌چین بیت‌کوین دارند. بسته به اینکه تغییر پیشنهادی سازگاری بین شاخه‌ها را حفظ کند، آنها را می‌توان با سافت فورک یا هارد فورک اجرا کرد. یک BIP که با استفاده از یک فورک سافت معرفی می‌شود، سازگاری متقاطع نسخه‌های مختلف بلاک‌چین را حفظ می‌کند، در حالی که BIP که به هارد فورک نیاز دارد، اینطور نیست.

با این حال، فورک‌های BIP را نباید با چنگال‌های فعال شده توسط کاربر اشتباه گرفت. در حالی که هر دو نوع فورک ارتقاء پروتکل را اجرا می‌کنند، روند پذیرش آنها بسیار متفاوت است. برای مثال، هارد فورک‌های BIP، کل اقتصاد بیت‌کوین را ملزم می‌کنند که این پیشنهاد را بپذیرند، در حالی که هارد فورک‌های فعال شده توسط کاربر (UAHF) چنین نیستند. می‌توان اشاره کرد که تا به امروز، هیچ BIP هارد فورکی اجرا نشده است، به همین دلیل است که این مقاله عمدتاً بر BIP‌های فورکی سافت تمرکز دارد.

و در حالی که تصمیم گیری در مورد اتخاذ یک هارد فورک BIP در دست اقتصاد بیت‌کوین است – یعنی همه دارندگان کیف پول بیت‌کوین و تاجرانی که از پرداخت‌های بیت‌کوین پشتیبانی می‌کنند – BIP‌های سافت فورک متفاوت عمل می‌کنند. پذیرش BIP‌های سافت فورک به عهده ماینرها است. آنها می‌توانند با گنجاندن داده‌های مربوطه در بلوک‌هایی که استخراج کرده‌اند، حمایت خود را از یک BIP خاص ابراز کنند. اگر حداقل 95 درصد ماینرها در بلاک‌چین بیت‌کوین این پیشنهاد را بپذیرند، یک BIP سافت فورک تایید شده است.

پس از تایید توسط ماینرها، یک سافت فورک اجرا می‌شود که مجموعه قوانین سخت گیرانه تری را معرفی می‌کند. برای اینکه بتوانید از عملکرد جدید پیشنهاد شده در BIP استفاده کنید، جامعه (این شامل ماینرها، گره‌های کامل، صرافی‌ها، ارائه دهندگان خدمات پرداخت و غیره می‌شود) باید نرم‌افزار خود را به نسخه جدید ارتقا دهند.

به هر BIP یک برچسب اختصاص داده می‌شود که وضعیت آن BIP را مشخص می‌کند. یک BIP اولین وضعیت خود را دریافت می‌کند، یعنی ” پیش نویس “، زمانی که توسط اولین ویرایشگر بررسی شود. سپس، نویسنده ممکن است برچسب “به تعویق افتاد ” یا ” پس گرفته شده” را اختصاص دهد . از طرف دیگر، یک BIP با برچسب “پیش نویس” نیز ممکن است برچسب ” رد شده ” یا ” تأیید شده” را از جامعه شبکه دریافت کند.

برای اینکه یک BIP چنگال نرم ” نهایی” برچسب گذاری شود، سه معیار زیر باید رعایت شود (طبق BIP-009):

 1. BIP از فرمت صحیحی که در BIP-1 مشخص شده است پیروی می‌کند.
 2. BIP شامل اجرای کد تغییرات پیشنهادی در پروتکل است.
 3. BIP از 95٪ ماینرهای گذشته 2016 پشتیبانی می‌کند (این دوره‌ها در دوره گذشته تقریباً 14 روز استخراج بلوک‌های 10 دقیقه‌ای را شامل می‌شود).

بیش از 130 BIP تا زمان نگارش این مقاله پیشنهاد شده است. کل تاریخچه در این لینک قابل دسترسی است.

نمونه‌های قابل توجه از BIP

اولین BIP که پیاده‌سازی شد BIP-1 بود. این برنامه توسط امیر تاکی در سال 2011 ارائه شد. ارائه دقیقی از اینکه BIPها باید چگونه باشند، شکل و ساختار همه BIPهای آینده را مشخص می‌کند.

شاید یکی از قابل توجه ترین پیشنهادات بهبود بیت‌کوین Segregated Witness یا SegWit باشد. اولین بار در کنفرانس مقیاس بیت‌کوین در دسامبر 2015 ارائه شد، SegWit در BIP-91، BIP-141 و BIP-148 تشریح شد. هدف آن رفع چکش‌خواری تراکنش و غیرممکن کردن تغییر شناسه‌های تراکنش بود. با آستانه سافت فورک در 95%، SegWit با موفقیت توسط جامعه استخراج بیت‌کوین در اواسط سپتامبر 2017 پذیرفته شد. با داشتن انعطاف پذیری تراکنش ثابت، Segregated Witness توسعه شبکه لایتنینگ را ممکن کرد ، یک راه حل لایه 2 که به طور خاص برای بیت‌کوین طراحی شده است. و بلاک‌چین‌های آلتکوین).

مثال قابل توجه دیگر ، درخت نحو انتزاعی Merkelized یا MAST است که در BIP-116 و BIP-117 تشریح شده است. MAST یک ابزار رمزنگاری است که مجموعه داده‌های پیچیده را قادر می‌سازد به داده‌های مرتبط با تراکنش‌های بیت‌کوین اضافه شود. در حالی که MAST امکان تعیین بیشتر داده‌ها را فراهم می‌کند، به طور همزمان میزان داده‌هایی را که باید در بلاک‌چین ثبت شوند کاهش می‌دهد.

با پیشرفت‌های مداوم در زمینه BIP، جامعه بیت‌کوین تلاش می‌کند تا پروتکل بیت‌کوین را تا حد امکان روان اجرا کند. علاوه بر این واقعیت که بیت‌کوین بزرگترین ارز رمزنگاری‌شده از نظر ارزش بازار است، این توسعه مستمر است که شبکه بلاک‌چین را که به سرعت در حال توسعه و گسترش است برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال جذاب می‌کند.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا