امنیت سایبری (امنیت دیجیتال)بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 14: خود حضانتی بیتکوین

خود نگهبانی بیت‌کوین

امروز روزی است که شما در مورد حضانت شخصی یاد می‌گیرید. این یک فرآیند چالش برانگیز است که یادگیری آن زمان می‌برد و گام بعدی دلهره آور است. با این حال، همچنان سؤال بپرسید و تحقیقات لازم را انجام دهید، زیرا حضانت شخصی تمام هدف مالکیت بیت‌کوین است.

چرا خود حضانتی؟

دیروز به خرید بیت‌کوین از صرافی‌ها پرداختیم. با این حال، بیت‌کوینی که در حال حاضر در صرافی نگهداری می‌کنید، هنوز از نظر فنی «مال شما» نیست. اگر شخصی اکانت صرافی شما (یا خود صرافی) را هک کند، هیچ راهی برای بازیابی وجوه شما یا ردیابی عامل جرم وجود نخواهد داشت.
حتی اگر نگران هکرها نباشید، تلاش برای خودحاکمیتی جزئی از اخلاق و فرهنگ بیت‌کوین است. به هر حال، اگر دولت بتواند به بیت‌کوین شما دسترسی داشته باشد و آن را به دلیل اینکه در یک صرافی متمرکز است، توقیف کند، آیا این موضوع هدفِ این دارایی غیرمتمرکز را از بین نمی برد؟

«مالک» بیت‌کوین خود باش به چه معناست؟

برای اینکه واقعاً مالک بیت‌کوین خود باشید و از آن محافظت کنید، باید مجموعه‌ای از «کلیدهای خصوصی» خود را داشته باشید که فقط شما به آنها دسترسی دارید، برخلاف آدرس ولتِ به اشتراک گذاشته شدۀ عمومی که برای دریافت بیت‌کوین استفاده می‌کنید.

کلیدهای خصوصی

کلیدهای خصوصی اساساً رمزهای عبور بسیار پیچیده و تصادفیِ تولید شده هستند که به ما امکان می‌دهند به بیت‌کوین خود دسترسی داشته باشیم و تراکنش‌های خود را تأیید یا «امضا» کنیم. سپس این کلیدها در یک «عبارت یادآور» یا «عبارت اولیۀ» 12 یا 24 کلمه‌ای نشان داده می‌شوند که به ما امکان می‌دهد راحت‌تر کلیدهای خصوصی خود را ضبط، حفظ و پشتیبان‌گیری کنیم.

در صرافی‌هایی مانند کوین بیس، بیت‌کوین شما در یک «کیف پول داغ» ذخیره می‌شود، جایی که کوین بیس صاحب کلیدهای خصوصی شماست. از آنجایی که آنها مالک کلیدهای شما هستند، اگر هک شوند، هر کسی که بیت‌کوین خود را در آنجا نگه می‌دارد نیز هک شده است.

تنها زمانی که کنترل کلیدهای خصوصیِ خود را داشته باشید، کنترل امنی بر تراکنش‌های بیت‌کوین خود خواهید داشت.

البته به خاطر داشته باشید که حضانت شخصی به این معنی است که شما مسئول نگهداری این عبارات اولیه به صورت آفلاین و در مکانی امن هستید، طوری که دسترسی به آنها را از دست ندهید. در حالی که روش‌هایی برای پشتیبان‌گیری از عبارت اولیۀ شما بر روی کارت‌های فیزیکی و فولاد ضد زنگ وجود دارد، اما به آسانیِ ذخیره آن در یک مدیر رمز عبور آنلاین نیست.

بسیاری از ما دردسرهای کسانی را شنیده‌ایم که دسترسی به عبارات اصلی خود را از دست داده یا فراموش کرده‌اند، بنابراین دسترسی به میلیون‌ها دلار بیت‌کوین را از دست داده‌اند. بگذارید این درس برای همه ما باشد: عبارت اولیۀ خود را ایمن، امن و در دسترس نگه دارید.

روش‌های خود حضانت آسان

در این درس، من دو شکل آسان از روش‌های ذخیره بیت‌کوین را معرفی می‌کنم تا بتوانید سفر خود حضانت خود را آغاز کنید:

1. کیف پول‌های نرم‌افزاری

چند گزینه منبع باز موبایلی وجود دارد که نقطه شروع عالی برای مبتدیان هستند، مانند Blue Wallet و کیف پول Muun. نسخه‌های دسکتاپ مانند Electrum نیز یک گزینه هستند.

اگرچه این کیف پول‌ها به اینترنت متصل هستند، اما کلید خصوصی جدیدی تولید می‌کنند که فقط شما می‌توانید آن را کنترل کنید، که یک گام بزرگ در مقایسه با کیف پول‌های صرافی است.

نکته مهم در مورد داشتن کیف پول موبایل/دسکتاپ این است که می‌توانید به راحتی در هر زمان به بیت‌کوین خود دسترسی داشته باشید. نکته منفی این است که اگر اقدامات امنیتی مناسب را انجام ندهید، شخصی که به گوشی موبایل یا رایانه شما دسترسی دارد می‌تواند به کیف پول بیت‌کوین آنلاین شما نیز دسترسی داشته باشد.

در حالی که کیف پول‌های موبایل برای استفاده در حرکت خوب هستند، اما امن‌ترین آنها نیستند. اگر تازه، کار را با حداقل سرمایه شروع کرده‌اید، کیف پول‌های نرم‌افزاری یک گزینه عالی و رایگان هستند. خوشبختانه، گزینه‌های پیشرفته‌تری نیز برای استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری به‌عنوان کیف‌پول‌های «فقط دیدنی» وجود دارد که صرفاً به‌عنوان یک رابط کاربری برای ذخیره‌سازی سرد برای شما عمل می‌کنند و کلیدهای خصوصی شما را نگه نمی‌دارند. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که آدرس‌های ولت برای دریافت بیت‌کوین ایجاد کنید، اما مانع از انتقال هر چیزی توسط هکر می‌شود.

2. کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری ساده‌ترین و محبوب ترین شکل ذخیره‌سازی سرد و آفلاین هستند. این کیف پول‌ها به طور ایمن حاوی کلیدهای خصوصی شما هستند و معمولاً به شکل یک دستگاه فلش مموری هستند (از جمله موارد محبوب Ledger Nano S یا Coldcard). خود دستگاه‌ها با یک رمز از نوع پین کد محافظت می‌شوند تا کلید خصوصی شما همچنان تا حدودی ایمن باشد حتی اگر کیف پول سخت‌افزاری شما به سرقت رفته باشد.

از آنجایی که سخت‌افزار شما به اینترنت متصل نیست، نسبت به کیف پول‌های آنلاین یا «گرم» روشی «سرد» و بسیار امن‌تر برای ذخیره‌سازی کلید خصوصی در نظر گرفته می‌شود. این دستگاه‌های فیزیکی به شما این امکان را می‌دهند که با ذخیره کردن کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین به بیت‌کوین خود دسترسی داشته باشید.

تصور اینکه کیف پول‌های سخت‌افزاری شما بیت‌کوین شما را نگه می‌دارند، یک تصور غلط رایج است – بیت‌کوین شما بر روی بلاک‌چین زندگی می‌کند. کیف پول سخت‌افزاری صرفاً وسیله‌ای برای ذخیره و استفاده از کلید خصوصی شما برای تایید تراکنش‌هایی است که وجوه را جابجا می‌کند. اگرچه یک هکر می‌تواند پین شما را حدس بزند تا به کیف پول سخت‌افزاری شما دسترسی پیدا کند، اما بسیار بعید است زیرا اکثر کیف پول‌ها پس از چند حدس اشتباه خود را از بین می‌برند.

اگر این دستگاه فیزیکی گم یا دزدیده شود، تا زمانی که به عبارت یادآور خود دسترسی داشته باشید، همچنان می‌توانید وجوه خود را با کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری جدید بازیابی کنید.

اقدامات امنیتی اضافی

قدرت زیاد، مسئولیت بزرگ نیز همراه دارد، و توانایی نگهداری از بیت‌کوین خود در واقع قدرت بزرگی است. جدای از برداشت بیت‌کوین از صرافی‌ها، اطمینان از اینکه عبارت یادآور شما خصوصی و امن نگه داشته می‌شوند بسیار مهم است – این عبارت تنها پشتیبان شماست.

بسیاری از مردم دوست دارند با ذخیره کردن نسخه‌های پشتیبان از عبارات اولیه خود در صندوق امانات، یا راه‌اندازی کیف پول‌های چند امضایی پیشرفته‌تر که به کلیدهای خصوصی اضافی برای مجاز کردن تراکنش‌ها نیاز دارند، اقدامات امنیتی بیشتری انجام دهند.

نکته دیگر آنکه، از کلاهبرداری‌های فیشینگ، مانند کیف پول‌های سخت‌افزاریِ جعلی که توسط کلاهبرداران در آمازون یا‌ای بی فروخته می‌شود، آگاه باشید. همیشه مستقیماً از سازنده خرید کنید تا مطمئن شوید که کیف پول سخت‌افزاری شما اصلی و اوریجینال است و شما اولین شخصی هستید که از آن استفاده می‌نمائید.

زمان آن رسیده است که اولین قدم خود را در حفظ بیت‌کوین بردارید.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا