بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 15: چگونه بیت‌کوین به تولید انرژی پاک انگیزه می‌دهد

چگونه بیت‌کوین به تولید انرژی پاک انگیزه می‌دهد

شکایت شماره یک من در مورد بیت‌کوین این است که “برای محیط زیست بد است.” این باعث FUD زیادی (ترس، عدم اطمینان و شک) در مورد اینکه بیت‌کوین واقعا چقدر مثبت است، شده است.

اکنون، در حالی که گیر افتادن در بسیاری از مقالات مغرضانه بیت‌کوین که موافق یا مخالف این بیانیه هستند – معمولاً با آمارهای گلچین شده – آسان است – واقعیت این است: بسیاری از ما متخصص محیط زیست نیستیم، اما شرط می‌بندم که اکثر ما مراقب محیط زیست هستیم. بیایید منطقی به این موضوع نگاه کنیم و همه چیز را در چشم انداز قرار دهیم.

بله، بیت‌کوین برای کار کردن به انرژی زیادی نیاز دارد. بله، برخی از منابع انرژی ما ناپاک هستند و برای محیط زیست مضر هستند. و بله، شبکه بیت‌کوین یک «هدر دادن» انرژی است – درست مانند هر چیزی که به انرژی نیاز دارد، بسته به دیدگاه شما، «اتلاف» انرژی است.

 

برای بسیاری از دوستداران محیط‌زیست، وسایل مدرن و عادات زندگی در شهرهای بزرگ مقصر ردپای کربن لذت‌طلبانه غیرقابل توصیفی هستند. برای دیگران، مصرف انرژی برای نیازهای مدرن چندان آزاردهنده نیست. همین امر در مورد بیت‌کوین نیز صدق می‌کند: اگر فکر می‌کنید که این یک پول اینترنتی جعلی بیهوده و بدون ارزش ذاتی است، در این صورت باید بپرسید که چرا ما اصلاً برای آن انرژی صرف می‌کنیم.

از آنجایی که اعداد همچنان در حال تغییر هستند و تمام تولید انرژی به سمت منابع پاک و تجدیدپذیر متمایل می‌شود، من به ترسیم یک تصویر کلی کمک خواهم کرد که چرا نباید خیلی بدبین باشیم. بیت‌کوین نباید با «تخریب محیط زیست» قربانی شود، و دلیل آن در اینجا آمده است.

استخراج بیت‌کوین به تولید انرژی پاک انگیزه می‌دهد

برای شروع، اجازه دهید این مفهوم را در نظر بگیریم: بیت‌کوین کار می‌کند زیرا هر شرکت‌کننده در شبکه بیت‌کوین خودخواهانه عمل می‌کند. شبکه به گونه‌ای تنظیم شده است که تا زمانی که به رفتار خودخواهانه ادامه می‌دهیم، از امنیت و ساختار شبکه به‌عنوان یک کل نیز پشتیبانی می‌کنیم (این موضوع قبلاً زمانی که درباره اینکه بیت‌کوین غیرقابل هک است صحبت می‌کردیم توضیح داده شد).
برای ماینرها، این به معنای یافتن ارزان‌ترین برق بلندمدت برای تأیید تراکنش‌ها و دریافت پاداش‌های جدید بیت‌کوین است. اتفاقاً انرژی پاک و تجدیدپذیر ارزان‌ترین و پایدارترین منبع انرژی است، در حالی که سوخت‌های فسیلی آسیب‌رسان به محیط زیست ناپایدارترین آنها هستند. از این گذشته، خورشید همچنان می‌درخشد و بادها می‌وزند، اما زغال سنگ نمی سوزد مگر اینکه آن را در کوره بیندازیم.
به این ترتیب، استخراج بیت‌کوین انگیزه گذار به سمت یک آینده 100٪ تجدیدپذیر و انرژی پاک است.
متأسفانه، ما در حال حاضر فناوری ذخیره یا انتقال انرژی پاک را به خوبی نداریم. این باعث می‌شود که بسیاری از انرژی پاک محدود شده و به هدر برود، صرفاً به این دلیل که ما توانایی استفاده بهینه از آن را نداریم.

قدرت بیش از حد منطقه ای

نگاهی به وضعیت نیروگاه آبی در سیچوانِ چین بیندازید. هنگامی که استخراج بیت‌کوین در چین در اوایل سال 2021 ممنوع شد، سیچوان یک مجری جا مانده بود و به ماینرها اجازه می‌داد تا ماه سپتامبر از استان خارج شوند. این به این دلیل است که در تابستان، سیچوان دارای انرژی آبی طبیعی فراوان است، اما هیچ وسیله‌ای برای استفاده یا ذخیره انرژی اضافی تولید شده ندارد. در طول تابستان سه برابر مقدار برق معمولی تولید می‌شود، اما مصرف برق از AC‌ها تنها 30 درصد افزایش می‌یابد. بنابراین، استخراج بیت‌کوین به طور منحصر به فردی به سیچوان اجازه می‌دهد تا انرژی اضافی را هدر ندهد.

در حالی که مایه تاسف است که استخراج بیتکوین در چین در حال حاضر ممنوع شده است، شرایط مشابهی در سرتاسر جهان رخ می‌دهد که در آن نیروی پاک بیش از نیاز، تولید می‌شود.

بیت‌کوین چگونه از انرژی استفاده می‌کند

برخلاف تصور رایج، تراکنش‌های بیت‌کوین با مصرف انرژی نسبت مستقیمی ندارند. در واقع، این ادعا که بیت‌کوین اصلاً «مصرف انرژی به ازای تراکنش» دارد، ناقص است. تراکنش‌ها به دلیل اندازه بلوک در مقادیر محدود به بلوک‌ها دسته بندی می‌شوند و تراکنش‌های بیشتر در هر بلوک به معنای مصرف انرژی بیشتر نیست.

لین آلدن یک تشبیه عالی را پیشنهاد می‌کند: تأیید بلوک بیت‌کوین را تصور کنید، مانند روشن کردن ماشین ظرفشویی. فرقی نمی‌کند ماشین ظرفشویی شما نیمه پر باشد یا کاملاً پر، هر شب به همان مقدار آب و انرژی نیاز دارد تا کار کند. در مورد بیت‌کوین هم همینطور.

تراکنش شما به تنهایی تأثیری بر مصرف انرژی بیت‌کوین ندارد، بنابراین نباید به خاطر اینکه یک روزنامه نگارِ غیرحرفه‌ای به شما گفت که تراکنش بیت‌کوین شما می‌تواند 24 روز از برق خانگی شما را تامین کند، معامله‌ای را انجام ندهید.

در عوض، بخش عمده‌ای از مصرف انرژی بیت‌کوین از استخراج کنندگانی است که از اثبات کار برای کسب پاداش‌های بلوکی استفاده می‌کنند. اگرچه ممکن است به نظر “اتلاف انرژی” باشد که بسیاری از ماینرها انرژی زیادی را صرف تنها برای یک ماینر برای “برنده شدن” یک بلوک می‌کنند، اما امنیت شبکه بیت‌کوین را تضمین می‌کند و می‌توانم بگویم که مصرف انرژی بیت‌کوین را تضمین می‌کند.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا