بلاکچین و رمزارزهامفاهیم و مبانی بلاکچین و رمزارزها

21 روز با بیتکوین – روز 7: نودهای کامل بیت‌کوین

نودهای کامل بیت‌کوین - «تأیید کنید»، اعتماد نکنید

سه نوع گره وجود دارد که شبکه بیت‌کوین را تشکیل می‌دهد:

  • گره‌های استخراج mining nodes
  • گره‌های کامل full nodes
  • گره‌های ساده light nodes

ما در روز 5 به سراغ گره‌های ماینینگ (معروف به ماینرها) رفتیم، که تراکنش‌های منتظر در صفِ بلاک‌چین و استخراج بیت‌کوین جدید را تایید می‌کنند. گره‌های کامل و گره‌های ساده چیزی هستند که بلوک‌ها و تراکنش‌های جدید ارسال شده توسط ماینرها را تأیید می‌کنند.

گره‌های کامل بیت‌کوین سه کار اصلی دارند:

  1. نگهداری یک کپی از کل بلاک‌چین بیت‌کوین
  2. اعتبارسنجی تراکنش ها
  3. اجرای قوانین شبکه

گره‌های سادۀ بیت‌کوین همان کاری را انجام می‌دهند که گره‌های کامل انجام می‌دهند، اما نسخۀ کپی از کل تاریخچه بلاک‌چین را نگه نمی دارند. ما عمدتا بر روی گره‌های کامل تمرکز خواهیم کرد.

هدف گره‌ها در یک شبکه

هر چه تعداد گره‌ها در یک شبکه جهانی بیشتر باشد، سیستم غیرمتمرکزتر است. از آنجایی که شبکه بیت‌کوین دارای بیشترین گره (از جمله ماینرها) در بین ارزهای دیجیتال است، امن‌ترین بلاک‌چین است. در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتالِ دیگر مستعد هک و حملات بلاکچینی هستند، بیت‌کوین عملاً مصون است و دقیقاً فردا توضیح خواهم داد که چرا.

نقش یک گره، برقراری ارتباط مستقیم با گره‌های دیگر در شبکه است و تأیید می‌کند که تاریخچه تراکنش‌های آن‌ها با گره بعدی همسو است. همانطور که تراکنش‌های جدید را تأیید می‌کنند، بررسی می‌کنند که بیت‌کوین مورد معامله دوبار خرج نشده است و هیچ بیت‌کوینی از بیرون از بلاکچین و به شکل حعلی ساخته نمی‌شود. اگر یک گره تلاش‌های مخربی جهت انجام یک تراکنش جعلی را ببیند، همراه با سایر گره‌های شبکه، تراکنش‌ها را رد و لغو می‌کند.

تراکنش‌های بیت‌کوین در سراسر گره‌ها به روشی مشابه که شایعات پخش می‌شوند تأیید می‌شوند: وحشتناک و بی‌رحمانه، شایعه‌ای در شبکه شایعات پخش می‌شود تا زمانی که همه در کلاس سوم از علاقه شما به فلانی مطلع شوند. اما برخلاف شایعات، گره‌های کامل تنها تراکنش‌هایی را که خودشان تأیید کرده‌اند، طبق قوانینی که اعمال می‌کنند و تاریخچه بلاک‌چینی که به آن اشاره می‌کنند، منتشر و منتقل می‌کنند.

از آنجایی که گره‌ها نرم‌افزار بیت‌کوین را (که تمام قوانین شبکه مانند سقف 21 میلیونیِ بیتکوین را فهرست می‌کند) اجرا می‌کنند، تمام گره‌های کامل تنها با تأیید تراکنش‌های مناسب در یک بلوکِ در حال انتظار، همراه با تأیید بلوک‌های استخراج شدۀ قبلی، به محافظت از شبکه کمک می‌کنند. اگر به طور تصادفی، یک گره یک تراکنش مخرب را روی یک بلوک بپذیرد، سایر گره‌های شبکه به طور کلی آن بلوک را رد می‌کنند.

اجرای گره کامل خودتان

آیا می‌دانستید که می‌توانید گره خود را اجرا کنید؟ این کار با نصب نرم‌افزارهای کاربر پسند و منبع باز مانند Umbrel بسیار آسان است! برای دستورالعمل‌های دقیق می‌توانید راهنمای آنها را دنبال کنید. این کار ارزان و نسبتاً ساده است و به امنیت شبکه بیت‌کوین کمک می‌کند.

اگرچه بیت‌کوین نسبتاً ایمن است و بسیاری ادعا می‌کنند که اجرای یک گره اضافی کار چندانی برای تقویت شبکه انجام نمی دهد، اما در مورد رویدادهای نادر قوی سیاه، مانند تعطیل یا ممنوع شدن ناگهانی گره‌ها تحت قوانین دولتی خاص، تعداد زیادی گره در سراسر جهان امری ضروری به نظر می‌رسد.

اجرای گره خود نیز به شما کمک می‌کند اعتماد مورد نیاز برای صادق ماندن سایر گره‌ها را از بین ببرید. اگرچه اکثر آنها صادق هستند، اما با اجرای تراکنش‌ها از طریق گره کامل خود، شما اساساً به بانک خود تبدیل می‌شوید. این یک ویژگی بسیار جالب است که واقعاً با فیات (ارزهای دولتی)، طلا یا هر چیز دیگری که بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد امکان پذیر نیست.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا