ارز دیجیتال

وایت پیپر white paper چیست؟

وایت پیپر white paper در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

به‌طورکلی وات پیپر یک نوع معرفی‌نامه محسوب می‌شود که می‌تواند یک فعالیت اقتصادی را برای جذب سرمایه‌گذار یا جذب مشتری توجیه کند. در کلام ساده‌تر اگر می‌خواهید بدانید که وایت پیپر چیست بهتر است به مثال زیر توجه کنید.

شما قصد دارید تونلی زیرزمینی برای عبور و مرور میان قاره آسیا و آمریکا بزنید! مسلماً برای شروع و انجام این کار نیاز به جذب سرمایه ‌دارید؛ اما مسئله و چالشی که وجود دارد این است که هنوز هیچ پروژه‌ای عملاً وجود ندارد و این چیزی نیست که یک سرمایه‌گذار بتواند به آن اعتماد کند. ازاین‌رو شما باید بتوانید با استفاده از معرفی پروژه خود و نکات مثبت و سودآور آن اقدام به جذب مخاطب و سرمایه‌گذار کنید.

شما طرح خود را از جنبه‌های مختلفی بررسی می‌کنید، مثلاً بیان می‌کنید که بر اساس مسافرانی که از این تونل رد می‌شوند می‌توان سالانه انتظار فلان درصد سود را خواهیم داشت. یا بر اساس کارایی این تونل می‌توان از آن انتظارات دیگری نیز داشته باشیم. همچنین باید در طرح خود تا جای ممکن به سؤالات ذهن مخاطبان پاسخ داده شود یادتان باشد زمانی که انسان‌ها می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند خیلی باهوش می‌شوند!

پس تا می‌توانید باید پیش از پرسش سؤال، جواب سؤال را بدهید. مثلاً مهم‌ترین سؤالی که پرسیده می‌شود می‌تواند این باشد که آیا امکان دارد میان آسیا و آمریکا تونل زد؟ این کار چگونه امکان‌پذیر است؟ اگر شما پاسخ منطقی و روشنی ندهید و مشخص شود خودتان هم با روش کار آشنا نیستید شک نکنید که شکست‌خورده‌اید؛ اما اگر ایده شما به نظر عملیاتی باشد و می‌توانید آن را پیاده‌سازی کنید به نظر می‌تواند مخاطب را جذب کند.

کل این پروسه را شما باید به‌صورت متنی به مخاطب ارائه بدهید. این متن که از بخش‌های مختلف تشکیل‌شده است را وات پیپر می‌گویند. پس به‌طورکلی دانستیم که وایت پیپر چیست و چه کارایی می‌تواند داشته باشد.

وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

وایت پیپر که در فارسی تحت‌عنوان «اوراق سفید» ترجمه شده است، در حقیقت به گزارشی جامع و کامل از عملکرد یک طرح یا پروژه و مشکلی که حل می‌کند اشاره دارد. کاربرد وایت پیپر محدود به دنیای ارزهای دیجیتال نیست؛ اما امروزه این اصطلاح در فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال نیز بسیار کاربرد دارد و به‌کرات دیده می‌شود. در این مقاله نگاهی به اهمیت وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال داریم و روش‌های صحیح مطالعه آن را بررسی کنیم.

وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی (معمولاً یک فایل PDF) است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. در حقیقت وایت پیپر یک معرفی‌نامه از پروژه است که به خواننده توضیح می‌دهد یک پروژه قرار است چه مشکلی را حل کند. وایت پیپر در هر حوزه‌ای می‌تواند وجود داشته باشد و محدود به دنیای ارزهای دیجیتال نیست.

زمانی که با یک ارز دیجیتال جدید روبه‌رو هستیم (علی‌الخصوص اگر این پروژه در مرحله عرضه اولیه سکه یا همان ICO قرار داشته باشد)، اولین گامی که برای تحلیل آن باید برداریم، مطالعه وایت پیپر است.

هدف از نگارش این سند در فضای ارزهای دیجیتال، ارائه نقشه‌ای دقیق از آینده این ارزها و برنامه‌های آنهاست. توضیح جامعی از خود محصول و فناوری‌ای که پشت آن قرار دارد، مشکلی که این محصول قرار است آن را حل کند، جزئیاتی در خصوص توکن دیجیتال آن و اطلاعاتی در مورد تیم توسعه‌دهنده و نقشه راه آن‌ها برای این پروژه، از جمله مواردی هستند که در وایت پیپر باید به آنها اشاره شود.

معروف‌ترین وایت پیپر موجود در دنیای ارزهای دیجیتال، گزارش معرفی بیت کوین است. این وایت پیپر با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتابه‌همتا»، در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، خالق ناشناس بیت کوین منتشر شده و تولد اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان را رقم زده است.

مطالعه وایت پیپر پروژه‌ها (پیش از سرمایه‌گذاری روی آنها) به سه دلیل اهمیت دارد. اولین دلیل این است که به شما این امکان را می‌دهد تا خود پروژه را درک کنید و با آن آشنا شوید. دلیل دوم این است که با مطالعه وایت پیپر می‌توانید مشکلی را که این پروژه در صدد رفع آن است کشف کنید و بررسی کنید که آیا این پروژه خواهد توانست چنین مشکلی را حل کند یا خیر. در نهایت اینکه مطالعه وایت پیپر، توانایی سنجش اعتبار توکن پروژه را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما خواهید توانست با دید بازتری در خصوص سرمایه‌گذاری (یا سرمایه‌گذاری نکردن) بر روی آن تصمیم‌گیری کنید.

هشدار ارزاخبار:

این مطالب و اطلاعات، توصیه نیست و شما همیشه باید قبل از هر اقدامی (به طور مثال، خرید،فروش، معامله، نقل و انتقال یا …)، تحقیقات خود را انجام دهید. معاملات ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال همواره همراه با ریسک بالا است. لطفا معاملات خود را با احتیاط انجام دهید. ارزاخبار هیچ مسئولیتی در قبال زیان معاملاتی شما نخواهد داشت.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا