بازارهای مالی و اقتصادبلاکچین و رمزارزهاتمرکززدایی

21 روز با بیتکوین – روز 16: بیتکوین یعنی آزادی

بیت‌کوین یعنی آزادی

بیت‌کوین یعنی آزادی

بیت‌کوین از محافظه کاری بریتنی اسپیرز گرفته تا کل کشورهایی که در فقر زندگی می‌کنند، نور امید جدیدی را بر کسانی می‌تاباند که از نظر اقتصادی به دام افتاده‌اند یا از سیستم مالی موجود طرد شده‌اند.

بسیاری از شما که در حال حاضر این مطلب را مطالعه می‌کنید، احتمالاً نیازی به چیزی مانند بیت‌کوین در زندگی شخصی نمی بینید. برخی از شما ممکن است گهگاه به پول نقد نیاز داشته باشید، برخی دیگر در ثروتی در جهان اول زندگی می‌کنند.

ممکن است فکر کنید که برای حل مسائل جهان، پیرامونِ نابرابری و نابرابری، ما باید ثروت خود را به گونه‌ای توزیع کنیم که زمین بازی را یکسان کند – و تا کنون، به نظر می‌رسد این همان کاری است که ما به عنوان یک جامعه انجام می‌دهیم.

اما تقویت سیستمی که در آن به دیگران مانند بازیگران دولتی وابستگی ایجاد کنیم تا به ما کمک کنند، فشار مستمر بر عدم تعادل قدرت است – جایی که در نهایت، علائم (ضعیف) رفع می‌شوند و مسائل در هسته آنها حل نمی‌شود.

بیت‌کوین یک راه حل واقعی ارائه می‌دهد: اگر پول را درست کنید، دنیا را درست خواهید کرد.

بیت‌کوین چگونه مشکلات جهانی را حل می‌کند؟

دلیل اینکه ممکن است ارزش بیت‌کوین را نبینید این است که مردم مزایای حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی را به عنوان اشکال انعطاف پذیری در برابر بازیگران فاسد دولتی نمی شناسند، تا زمانی که خودشان رویدادی را تجربه کنند که ارزش پشت چنین انعطاف پذیری را نشان دهد. اما، شاید با گوش دادن به برخی داستان‌های کسانی که زندگی‌شان به خاطر بیت‌کوین بهبود یافته یا می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید، شروع به دیدن آن در نور جدیدی کنید.

بیت‌کوین برای برخی فقط یک دارایی سرمایه‌گذاری نیست. برای بسیاری از مردم در سراسر جهان، بیت‌کوین تنها چیزی است که برای داشتن یک زندگی آزاد و پربار به آن نیاز دارند.

در حال حاضر 4.2 میلیارد نفر تحت حاکمیت استبدادی زندگی می‌کنند و 1.2 میلیارد نفر تورم دو یا سه رقمی را تجربه می‌کنند. بسیاری از ما که در حال حاضر این مطلب را می‌خوانیم با این تجربیات آشنا نیستیم، اما حقیقت این است که این موضوع بیش از آنچه فکر می‌کنید شایع است.

ونزوئلا به عنوان یک مطالعه موردی

در کنفرانس بیت‌کوین در سال 2021، زباله دانی پر از بولیوار ونزوئلا بود که تقریباً همه بی ارزش بودند. اگرچه داستان بسیار پیچیده‌تر است اما مختصر اینکه بولیوار ارزش خود را به شدت از دست می‌دهد. تصور کنید یک روز برای یک فنجان قهوه 5 دلار می‌پردازید و یک سال بعد صدها و هزاران دلار اسکناس را در داخل یک زباله دان می‌بینید زیرا دیگر کاربردی ندارند.

ممکن است این یک واقعیت دور از ذهن و سیاه نمایی به نظر برسد، اما از سال 2016 تا 2019، تورم بولیوار به نزدیک به 54,000,000 درصد رسیده است که صنایع دستیِ اوریگامیِ ساخته شده از اسکناس‌ها را ارزشمندتر از خود اسکناس می‌کند! برای خرید یک قرص نان یا یک گالن شیر با پول نقد، باید چرخ دستی‌های پر از اسکناس‌های انباشته را تا فروشگاه محلی خود هل دهید! کار به اینجا ختم نمی‌شود؛ در یک اقتصاد فوق تورمی، این قیمت‌ها روزانه (یا حتی ساعتی) تغییر می‌کنند.

به کار گیری پول سالم

در حالی که بسیاری ادعا می‌کنند که «این هرگز برای دلار آمریکا اتفاق نمی افتد»، من می‌گویم هرگز نگو هرگز. در رابطه با سایر ارزهای فیات، دلار آمریکا بسیار مناسب است. اما در مقایسه با بیت‌کوین، فقط یک بمب ساعتی با شمارش معکوس طولانی تر است. در حالی که ممکن است آمریکا آخرین کشوری باشد که سقوط می‌کند، اما ثابت می‌کند که چگونه ثبات فیات ریشه در قدرت و فساد دارد. از طریق جنگ، تحریم‌ها، تسلط بر بازار و فساد، آمریکا همه مردم جهان را به ثبات دلار و دولت مرکزی خود وابسته کرده است.

اما کشورها کم کم متوجه می‌شوند که باید به نوعی پول سالم تر روز آورند.

در 7 سپتامبر 2021، السالوادور اولین کشوری بود که بیت‌کوین را به عنوان ارز قانونی به طور رسمی پذیرفت.

در حالی که بسیاری در مورد چگونگی انجام این کار تردید دارند (از آنجایی که بیت‌کوین هنوز در مراحل اولیه پذیرش و ثبات خود است)، بسیاری دیگر امیدوار هستند. اگر دولت السالوادور دچار فساد شود، شهروندان آن می‌توانند ثروت خود را حفظ کنند، بدون اینکه پس اندازشان از بین برود. این چیزی است که بسیاری از مردم در ترکیه، لبنان، افغانستان و سایر کشورهای بی ثبات فقط می‌توانند برای آن دعا کنند.

من فقط امیدوارم تا حد امکان بسیاری از این افراد بتوانند ارزش بیت‌کوین را کشف کنند و متوجه شوند که راه حلی وجود دارد. به جای تلاش برای حمل جواهرات و طلا به آن سوی مرزها، اکنون فقط به یک عبارت یادآور ساده ذخیره شده در حافظه خود نیاز دارد تا به ثروت خود دسترسی داشته باشد و آن را انتقال دهد.

ما در مبارزات خود برای عدالت راه درازی را پیموده‌ایم، اما زمان آن فرا رسیده است که پرده‌ها را باز کنیم و ببینیم که بیت‌کوین چگونه می‌تواند به ما کمک کند آزادی‌های خود را یک بار برای همیشه به دست آوریم. شما برخلاف گذشتگان، اکنون کنترل کامل و مستقلی بر ثروت خود دارید.

منبع
cryptomentor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا